A Szerb Haladó Párt igenis Európa-barát – cáfolták meg az államfő ezt megkérdőjelező kijelentését sürgősen a párt vezetői. Az egyik osztrák lapnak adott nyilatkozatában azonban az SZHP elnöke azt is bevallotta, leginkább a választási győzelem motiválta, amikor úgy döntött, Ratko Mladić kiadatása miatt inkább nem konfrontálódik az Európai Unióval és nem szervez tüntetéseket.
Boris Tadić államfő szerda esti televíziós szereplése igencsak felborzolta a kedélyeket a Szerb Haladó Párton belül. A közszolgálati csatorna Svedok (Tanú) című politikai műsorában vendégeskedve a köztársasági elnök megkérdőjelezte az SZHP őszinteségét az európai felzárkózás témáját illetően, kijelentve, szerinte a párt nem számít Európa-orientáltnak, s éppen emiatt aggodalmát fejezte ki az SZHP esetleges hatalomra kerülésével kapcsolatban is. A műsorvezetőnek arra a kérdésére, hogy elnökként készen áll-e egy olyan esetleges forgatókönyvre, mely szerint a Demokrata Párt nem lenne a kormány része, Tadić azt válaszolta: „Isten ments, hogy ilyesmire sor kerüljön.”
Tadić előző esti kijelentéseire reagálva Aleksandar Vučić, az SZHP elnökhelyettese azzal vádolta meg az államfőt, hogy mind kevésbé számít minden szerbiai polgár elnökének, s egyre inkább csakis a DP elnökeként szerepel. Azt mondta, Tadić immár a múlt embere, s most megkísérli a közvélemény megfélemlítését az ellenzék számlájára írt vádakkal, mert igencsak aggódni kezdett hatalmi pozíciójáért. Szerinte a köztársasági elnök meg szeretné őrizni mindazokat a kiváltságokat, melyeket pártjának az elmúlt időszakban megszerzett.
– Isten segítségét is azért kéri az SZHP legyőzéséhez, mert meg van ijedve saját hatalma meg munkatársai miatt, akik kifosztották egész Szerbiát, magánosításaikkal és felépített monopóliumaikkal teljesen tönkretették az országot – nyilatkozta Vučić a belgrádi elnökségi épület előtt.
Tadićnak szegezte a kérdést, vajon milyen eszközökkel szeretné megakadályozni az ellenzék győzelmét a következő választásokon, s hozzátette: ha az SZHP alakít majd kormányt, nem fogják akadályozni a DP-t abban, hogy szabadon kifejtse véleményét és kritizálja a vezetést.
Tomislav Nikolić, az SZHP elnöke a bécsi Die Presse lapnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy pártja teljesen Európa-orientált, s hogy – a híresztelések ellenére – Koszovó függetlenségének elismerését még senki sem támasztotta csatlakozási feltételként Szerbia elé. Nikolić egyébként pártja nevében szerdán együttműködési megállapodást írt alá a jobboldali Osztrák Szabadságpárttal (FPÖ).
A bécsi lapnak nyilatkozva elmondta: a Koszovó felosztásával kapcsolatos elképzelések ellentétben állnak Szerbia alkotmányával, mégis egy újszerű dialógus megteremtésének alapjait jelenthetik. Mint mondta, Koszovó szerbek lakta térségeiben az albánoknak nincs hatalmuk, éppen úgy, ahogyan Belgrádnak sincs semmilyen befolyása Prishtinára, s azt nem is fogja tudni visszaállítani.
Ratko Mladić hágai vádlott kiadásával kapcsolatban a pártelnök elmondta: arra egy nemzetközi kötelesség végrehajtásaként tekint. A Die Presse újságírójának a megállapítására reagálva, mely szerint Radovan Karadžić kiadatásakor még maga is tüntetett Belgrádban ez ellen a lépés ellen, Nikolić elmondta, akkor még a Szerb Radikális Pártot vezette, mely az utcai megmozdulás mellett döntött.
– Mostani pártunk Európa-barát, Mladić kiadása pedig az egyik előfeltétele volt az európai csatlakozásnak. Ha az EU ellen léptünk volna, nem tudnánk győzni majd a szerbiai választásokon. Ezért nem akartunk ezúttal tüntetni – közölte Tomislav Nikolić.
Hozzátette, személyes véleménye lényegében nem is számít. Az számít, hogy az államnak milyen kötelezettségeknek kell eleget tennie. Mint mondta, Karadžićot személyesen is ismerte, Mladićtyal ugyanakkor sohasem találkozott. A legfontosabb azonban az, húzta alá, hogy az ország javítson nemzetközi kapcsolatain, és elvégezze a rá váró feladatokat.