Az EBESZ parlamenti közgyűlésének munkájával párhuzamosan folyó tegnapi emberi jogi bizottsági ülés során döntés született a hazai határozat-javaslat további sorsáról is. A bizottság egyhangúlag megszavazta a szerb javaslat jóváhagyását, mellyel az EBESZ, ha azt jóvá hagyja vasárnap a közgyűlés is, voltaképpen javasolni fogja egy nemzetközi független kivizsgálás lefolytatását a kérdéses 1999-es koszovói történések ügyében. A határozat-javaslat szövegének azonban átalakításokat is „el kellett szenvednie”.
A koszovói-albániai illegális szervkereskedelem független kivizsgálását szorgalmazó dokumentum szövegére összesen négy módosítási javaslat érkezett, ebből kettőt elutasított az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) parlamenti közgyűlésének demokratikus, emberi jogi és humanitárius kérdésekkel foglalkozó bizottsága. Nem fogadták el azt a javaslatot, mely szerint a szervkereskedelemmel kapcsolatos nyomozást egyedül az EULEX-nek kéne vezetnie, s azt a felvetést sem, mely törölte volna a szövegből a kitételt: az ENSZ ellenőrzése alatt folyjon a kivizsgálás. A két elfogadott módosítási javaslat a következőkben változtat az eredeti szerb dokumentum szövegén: az imént említett kitétel egyszerű kihúzása helyett megállapítják, hogy az EULEX-nek és az UNMIK-nak közösen kell dolgozniuk a nyomozás során, másrészt pedig a Koszovóban eltűnt személyek helyett a volt Jugoszlávia egész területén folyt összetűzések ideje alatt eltűntekért fejezi ki aggodalmát az elfogadott határozat.
Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország képviselői ugyan egyetértettek abban, hogy részletesen ki kell vizsgálni a szervkereskedelemmel kapcsolatos állításokat, ám azon az állásponton maradtak, hogy előbb a Koszovóban már megteremtett mechanizmusokat kell kihasználni erre a célra, s csak azok kimerítését követően kellene bekapcsolódnia a munkába az ENSZ-nek is.
A szerb határozat-javaslat bemutatása során Suzana Grubješić, a szerbiai képviselőház EBESZ-küldöttségének vezetője meggyőződésének adott hangot, hogy a következő logikus lépés csakis egy bírósági vizsgálat elvégzése lehet. Elmondta, az emberrablások mindegyike az UNMIK, a KFOR és az EBESZ missziója idején zajlott le, s az emberi jogokra nézve éppen ez jelenti a legnagyobb gondot.
– Ez a bűntett egy etnikai alapú összetűzés kollaterális veszteségének a lehető legelmarasztalhatóbb megtestesülése, melyben néhány koszovói is részt vett, s részt vesz még ma is. E bűntettek a NATO-beavatkozások ideje alatt és után, tehát 1999 körül történtek, amikor is 300–500 személynek veszett nyoma Albánia északi részén – közölte Grubješić. Hozzátette: veséikért, s egyéb szerveikért mészárolták le az embereket, hogy azután ezeket a szerveket az észak-afrikai, közel-keleti, de az EBESZ jelenlétét élvező területeken is eladhassák az illegális szervkereskedelem piacán. Hangsúlyozta, mindeddig nem kerülhetett sor egy átfogó vizsgálatra, annak ellenére, hogy korábban már megszületett az albán és szerb ügyészek közötti együttműködési megállapodás.
A határozat-javaslat elfogadását követően Suzana Grubješić elégedettséggel nyugtázta az elért eredményt, mint mondta, Szerbia azért nem változtatta meg véleményét az EULEX kizárólagos védnökségével kapcsolatban, mert annak a hatásköre szűkebb, nem áll módjában Koszovó területén kívül nyomozni.
Gordana Čomić, a szerbiai parlamenti delegáció tagja szerint elfogadható minden olyan módosítási javaslat, mely nem kérdőjelezi meg a Dick Marty által az Európa Tanács számára elkészített jelentésben állítottak valóságalapját. Közölte: Szerbia a jövőben is kész lesz elfogadni minden olyan felvetést, mely nem vonja kétségbe annak reményét, hogy végül mindenütt egyformán alkalmazzák majd az ENSZ Biztonsági Tanácsa által gyakorolt jogi normákat. Hangsúlyozta: Dick Marty jelentése után egyértelmű, hogy az illegális szervkereskedelem nemcsak önmagában véve számít bűntettnek, hanem a háborús bűnök elkövetésével is összeköttetésben állhat.
Az emberi jogi bizottság által pénteken elfogadott határozat-javaslatot a napirend szerint szombaton vitatja meg az EBESZ parlamenti közgyűlése, a dokumentum elfogadásáról szóló végső szavazás pedig vasárnap esedékes.