2024. november 25., hétfő

Színvonalas unaloműzés

Egyforma nyomdai „bánásmódot” igényelnek a szórakoztató, könnyed, illetve „komoly”, nem mindennapi kiadványok
Itt készülnek a prospektusok (fotó: Ótos András)

A ponyvaregények sosem mennek ki divatból. Pedig már jó ideje láthatók a tévén azok filmes, jobban mondva, filmsorozatos változatai, a különbség csupán abban van, hogy éppen amerikai, mexikói, netán török periódusukat élik-e. Ezek a periódusok azonban jönnek-mennek, egyik sem tart örökké.

Egy ponyvaregény olvasása azonban, mondják a gyakorlottabbak, egészen más. Ilyenkor nyáron nincs párja annak, ha az ember elvonul valahová, egy lehetőleg minél hűvösebb helyre, s ameddig csak kedve tartja, olvassa a lassan kibontakozó megható történetet. Mások a strandolás egyik fő kellékeként tekintenek a kis formátumú füzetre, mely a túlfűtött szerelmi téma forrósága által tán még a barnulást is elősegíti.

Azoknak, akik a ponyvaregény hallatán csak legyintenek, mert maguk, urambocsá, annál sokkal értelmesebb dolgokkal szoktak foglalkozni, az ilyen pihenős alkalmakra ott vannak a keresztrejtvények. Vannak könnyebbek, nehezebbek – kinek milyen agymunka felel meg éppen az adott pillanatban. Ha pedig véletlenül sem akar megszületni a megfejtés, még mindig marad két választási lehetősége az embernek: megnézi azt az újság utolsó oldalain, vagy beismeri, neki mégis inkább a szerelmes regények valók…

Igaz, hogy a Forum nyomdában mostanság a tankönyvkiadással foglalkoznak a legtöbbet, időnek jutnia kell ezeknek az úgynevezett szórakoztató kiadványoknak, továbbá a reklámanyagoknak a nyomtatására is. Az egyik legfontosabb elv, melyre a nyomda politikája épül: nincs kicsi vagy nagy üzlet, csakis üzlet van – ennélfogva egyetlen munkát sem utasítanak vissza.

– Ami engem illet, nincsen semmiféle megkülönböztetés szórakoztató kiadványok és más kiadványok között. Ugyanolyan hozzáállással, ugyanakkora erőbevetéssel végül ugyanolyan minőségű terméknek kell elkészülnie, függetlenül attól, hogy vicces képregényről vagy komoly monográfiáról van-e szó – mondja Polyvás Róbert, a nyomda szórakoztató és reklámkiadványokkal megbízott részlegének a felelőse.

A legtöbb munkát a kis és nagy, vagyis A5-ös és A4-es formátumban egyaránt nyomtatott szerb nyelvű keresztrejtvénylapok jelentik, melyek belső lapjai a nyomda rotációs vonalán, kötései pedig az ofszetnyomás vonalán készülnek.

– A rejtvényújságok mellett még a szerelmes regények nyomtatása az, ami a leginkább jellemző. A szórakoztató kiadványok e két típusából havonta összesen 220-280 ezer példányt nyomtat ki a Forum. Egy-egy ilyen kiadvány a leggyakrabban 15-20 ezer példányban lát napvilágot – ismertette a részleteket Zoran Radić, a hirdetőosztály vezetője.

Mint mondta, a nyomdászok egymás között csak roto-kiadványoknak nevezik az efféle nyomdaipari termékeket az előállítás alatt leginkább használt részleg elnevezése miatt.

Az időszakosnak nevezett kiadványok sorába tartoznak a plakátok, a szórólapok, a katalógusok és egyéb olyan reklámanyagok, amelyek a megrendelő igényeinek maximálisan eleget téve készülnek el. Bizonyos mértékben idetartoznak azok a tematikus kiadványok is, amelyek csak egyszer jelennek meg, magától értetődően, részletezve egy adott szakterületet. Az Újvidéki Vásár esetében például készült a traktorokról, mezőgépekről szóló ilyen alkalmi magazin is. A meghatározott eseményekhez kötődő könyvek nyomtatásában is jelentősek az eredmények.

– Mi vagyunk az egyetlen olyan nyomda Újvidéken, mely kézi keménykötésű könyveket is készít. Alkalmazzuk természetesen a puhakötésű technológiát is annak a Wohlenberg-gépnek a segítségével, mely óránként akár nyolcezer könyvet is be tud kötni – számolt be a kétféle könyvkötésről Radić.

Régebben a képeslapok nyomtatásának is nagy teret szenteltek, majd egy időre alaposan megcsappant irántuk a kereslet a piacon. Az utóbbi időben azonban a megrendelések alapján azt lehet észrevenni, hogy ránk köszönhet még a képeslapküldés egy újabb korszaka.

A nyomda tekintélyét mindenképp növelik azok a minikönyvek is, amelyek már csak méretüknél fogva is mindenképp a speciális kategóriába sorolhatók. A legutóbbi minikönyv a magyar nemzet történetével foglalkozott, a legújabb, tervbe vett minikönyv pedig a péterváradi várat fogja bemutatni. A távolabbi tervek szerint egy, a vajdasági magyar festőket bemutató minikönyv is megjelenhet majd a jövőben.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás