Kedden vagy szerdán hallgatják meg a 36 éves Srećko Martićot, aki vasárnap az Újvidék melletti Óledincin saját édesapja és egy rendőr halálát okozta, amikor egy kézigránátot hozott működésbe. Mint ismeretes, a tettes húga, Nada Martić hívta fel a rendőrséget családon belüli erőszak miatt, Srećko ugyanis ittas állapotban rombolt a házban. A tettes állapota súlyos, Saša Marinkovićé, az életben maradt rendőré stabil, s rövidesen el is hagyhatja a kórházat. A tragédia során Marinković próbált felülkerekedni Martićon, az viszont a helyszínre érkezett másik rendőr és édesapja közé dobta az addig zsebében tartott kézigránátot. A robbanószerkezet három és fél másodperc alatt felrobbant, s Siniša Hrnjez (39) rendőr és Jovo Martić (62) halálát okozta.
Srećko Martićot a sürgősségiek azonnal a Vajdasági Klinikai Központba szállították, ahol meg is műtötték. Állapota továbbra is kritikus, hasi, mellkasi sérüléseket szenvedett.
Az újvidéki rendőrség tagjai mára, az elhunyt rendőr tiszteletére megrendezendő megemlékezést követően egy tiltakozó sétát is bejelentettek, melynek célja felhívni a figyelmet arra, hogy az elmúlt időszakban egyre inkább növekvőben van a rendőrség elleni támadások száma.
NEM EZ VOLT AZ ELSŐ ESET
A B92 nemhivatalos információi szerint a tettesnek nincs korábbról rendőrségi dossziéja, annak ellenére, hogy a hatóságnak nem első alkalommal kellett vasárnap erőszakos cselekedetről szóló bejelentés miatt beavatkoznia. Tudni lehet, hogy a Martić család 1995-ben menekült el Kninből, s azóta élnek Óledincin. Az egyik szomszéd is meg tudta erősíteni ezeket az információkat: közölte, hogy már többször riasztották a rendőröket hasonló helyzet miatt. Arról számolt be, hogy a Horvátországból menekült család fegyvereket, gránátokat is hozott magával, s az eddigiekben senki semmit sem tett annak érdekében semmit, hogy ezeket a fegyvereket felszámolják.
IGAZSÁGTALAN IGAZSÁGSZOLGÁLTATÁS
Az elmúlt negyedév során Siniša Hrnjez már a harmadik rendőráldozat. Egy rutinszerű letartóztatás során Aleksandar Rkman nagybecskereki rendőr is életét vesztette, bő egy hete pedig egy belgrádi bankrablás során Slobodan Cvijetićet lőtték fejbe. Egy évvel ezelőtt szintén bankrablók sebesítették meg Dejan Zastavnikovićot. A közlekedési rendőrség tagjai sem élveznek sokkal nagyobb biztonságot, 2009-ben egy ittas vezető gázolta el Branko Simićet Obrenovac közelében. Még számos rendőr szenvedett kisebb-nagyobb sérüléseket az elmúlt években, a legtöbben a fővárosban lezajlott ilyen-olyan indíttatású rendbontások áldozatai voltak.
Ivica Dačić belügyminiszter kijelentette, minden egyes rendőri beavatkozás magas kockázati tényezőt hordoz magában, s kilátásba helyezte, hogy a támadásokra határozott válaszokat fognak adni. Szerinte a büntetések szigorítására lenne szükség, vagyis arra, hogy a hivatali személyek elleni minden támadást a legsúlyosabb bűncselekedetként kezelje az állam. Dačić szerint a rendőrség felszereltségének javítása is hozzájárulhat a rendőrök ellen intézett támadások számának csökkentéséhez.
Hasonló állásponton vannak a Független Rendőrszakszervezetnél is, mindenekelőtt a felszereltség magasabb szintre emelése mellett szállnak síkra, a bíróságok munkáját tartják mégis a megoldás kulcsának.
– A hatáskörüket túllépő rendőrök drákói büntetéseket kapnak azzal az indoklással, hogy az példaként szolgál a többi rendőr számára is. Ugyanakkor annak lehetünk szemtanúi, hogy a rendőrökre támadók a fellebbezési eljárások során rendszeresen könnyebb büntetést kapnak – nyilatkozta Velimir Barbulov, a szakszervezet vezetője.
Dobrivoje Radovanović kriminológus az erőszak, a kábítószeres és családi bűnözés méreteinek növekedésével magyarázza a rendőrséget ért támadások számának növekedését.