2025. február 6., csütörtök

Semmiből sem volt hiány

A Gunarasi falunap keretében megtartották a 9. szántóversenyt

A helyiek által Mackósornak nevezett részen lépésben gurulunk a verseny színhelyére, miközben Király Zoltán, a helyi Gazdakör elnöke és a rendezvény fő szervezője lapunknak elmondta, hogy nem profi, csupán szórakoztató jellegű versenyről van szó, amely különböző programokkal párosul, és hogy az előző évekhez hasonlóan a versenyzők az idén is két kategóriában nevezhettek be: − Az „A” kategóriában az egy- és kétvasú, „B” kategóriában pedig a három- és többvasú ágyekével és forgatós ekével felszerelt traktorosok mérhetik össze erejüket és tudásukat. A kísérőrendezvények közül kiemelhető a mezőgazdasági gépbemutató, az ügyességi játékok és a tombola, amit közös ebéd követ − mondta Király Zoltán. Hozzátette, a szántást ezúttal is háromtagú bírálóbizottság pontozza, a nyereményeket, illetve magát a rendezvényt pedig pályázatok útján és adományokból sikerül évről évre megvalósítani.

Az osztályzási kritériumokról Kalmár Róbert zsűritagot kérdeztük, aki elmondta, hogy a bírálóbizottság tagjai a pozitív pontok mellett negatív pontokat is osztanak: − Fontos a barázda megnyitása, mélysége, hogy hogyan dob az eke... Ha valaki nem emeli fel időben az ekét, és be(le)szánt  a dűlőútba, az negatív pontot kap – magyarázta Róbert. Hozzátette, az első kategóriába 6, a másodikba 15 versenyző jelentkezett.

A szántóversenyt a bogarasi Bazsó Mihály saját készítésű kis traktorával nyitotta meg, a versenyzők pedig az előre megadott számok alapján álltak rajthoz. A legfiatalabb versenyző, a gunarasi 21 éves Szűgyi Szabolcs volt, aki két évvel ezelőtt első lett, ezúttal azonban kétvasú ekével szántott: − Fontos odafigyelni, hogy ne szántsuk fel a dűlőutat, ne hordjuk ki a szemetet, hogy a mélység megfelelő legyen, és persze egyenletesen végezzük a munkát – magyarázta a szabályokat Szabolcs.

A helyiek mellett Keviből, Buránysorról, Dreából, Oromhegyesről, Szenttamásról stb. is érkeztek látogatók. Négy nagyobb és egy kisebb üstben rotyogott a bab, fogyott a tombolajegy, és tekintettel a nagy hőségre, a hűsítő ital és a fagyi is.

− Tizenéves lehettem, amikor a szomszéd traktorával már felszántottam a földünket, majd néhány év alatt minden más mezőgazdasági munkát megtanultam végezni. Hamarosan nekünk is lett traktorunk, 1974-ben vettük ezt a Zetor 588-ast, azóta állandóan a földet művelem. Most 72 éves vagyok, és én vagyok jelenleg a legidősebb versenyző – mondta mosolyogva Locskai Jenő mezőgazdasági termelő.

A rendezvényen az új mezőgazdasági felszerelés mellett régi munkaeszközöket is felsorakoztattak. Nagy László a lóval és ekével való szántást mutatta be, de két régi, ma is kifogástalanul üzemelő traktort is kiállítottak. Az egyiket 1957-ben, a másikat pedig 1967-ben gyártották, mindkettő Zetor márkájú. Utóbbi tulajdonosa, Horvát Kornél elmondta, hogy a traktor évtizedek óta a családban van, kifogástalanul működik: − Jóformán ezen a traktoron nőttem fel. A Zetor 2011-es sorozatról van szó, amit tudtommal az egykori Csehszlovákiában gyártottak 1963 és 1967 között. A motorját festettük, itt-ott vannak lecserélt alkatrészek, minden más eredeti rajta, könnyen irányítható és nagyon szívós gép – mondta Kornél.

A 9. szántóverseny nyertesei: „A” kategória: 1.Varga Kristóf (Pecesor), 2. Szűgyi Szabolcs (Gunaras), 3. Oroszi Csanád (Gunaras).

„B” kategória: 1. Balog Denisz (Gunaras), 2. Bata Botond (Oromhegyes), 3. Rácz Szabolcs (Gunaras).

Magyar ember Magyar Szót érdemel