A 100 millió dinár értékű járműveket Igor Mirović tartományi kormányfő adta át a vajdasági egészségházak, kórházak és sürgősségi központok képviselőinek pénteken délelőtt Újvidéken, a tartományi kormány épülete előtt.

Az elmúlt négy évben 60 új járművet szereztek be tartományi forrásokból (Dávid Csilla felvétele)
A tartományi egészségügyi titkárság két évvel ezelőtt is 21 mentőautó beszerzését támogatta. Az elmúlt négy évben különböző pályázatok által 60 járművet biztosítottak tartományi forrásokból – mondta az átadón Igor Mirović tartományi kormányfő. Ebben az időszakban összesen 7 milliárd dinárt fordítottak egészségügyi intézmények korszerűsítésére Vajdaság területén. A tartományi kormányfő kiemelte a Vajdasági Klinikai Központban megvalósult befektetéseket, illetve a kamenicai intézetek felújítását. Megemlítette, hogy a Vajdaság területén működő közkórházak mindegyikében történtek felújítások, de szép számban újítottak fel egészségházakat is. Mindennek köszönhetően már sokkal jobb feltételek között dolgoznak az orvosaink, nővéreink, és minőségibb ellátásban részesülnek a betegeink – mondta Mirović.
– Az elmúlt két hónap történései visszaigazolták azon törekvéseinket, amelyek az egészségügyi rendszer fejlesztésére irányultak. A járványhelyzetben pozitívan vizsgázott a tartományi egészségügyi rendszer: elsőként szereztük be a szükséges védőfelszereléseket, amelyek már januárban a tartományi kórházakban voltak, de később is biztosítottuk a szükséges eszközöket. A tevékenységeinket igazolja az a tény is, hogy a 2 millió lakosú Vajdaságban sikerült a minimumra csökkenteni a fertőzések számát. Hasonló népességű területeken ugyanis jóval magasabb volt a járvány terjedésének aránya. Mindez alátámasztja az elmúlt időszakban megvalósult befektetések szükségességét – mondta a tartományi kormányfő.
A tartományi kormányfő elmondta azt is, hogy befejeződött a Vajdasági Klinikai Központ belgyógyászati osztályának rekonstrukciója, de az újvidéki szülészeti és nőgyógyászati klinika felújított épületszárnyát is átadják rendeltetésének. A tervek szerint megkezdik a tartományi sürgősségi központ B és C szárnyának építését is. Mirović kiemelte, a szerb kormány folytatja azon törekvéseit, hogy a jövőben is növelje az egészségügyi dolgozók fizetését, ezáltal továbbra is támogatva az egészségügy fejlődését országunkban.
Az új mentőautók egyike a Magyarkanizsai Egészségház tulajdonába került. A határ menti településen jelenleg öt mentőcsapat dolgozik, de csak négy jármű áll rendelkezésükre. A helyi mentőszolgálat a hívások számát illetően magasan a vajdasági átlag felett van, hisz a 25 ezer lakos ellátása mellett tevékenykedik a két határátkelőn és az autóút egy részén is. Az új mentőautó nagyon sokat jelent az egészségház mentőszolgálatának, eddig ugyanis régi, megbízhatatlan járművekkel voltak kénytelenek teljesíteni a szolgálatot – emelte ki az átadáson Gyólai Karolina, a Magyarkanizsai Egészségház igazgatónője.
Topolyán is nagy hiány volt mentőautókból. A mentőszolgálat a napi rendes tevékenység mellett rendszeresenen ellátja a műveseosztály szükségleteit is: naponta számos beteget kell dialízisre szállítani a község területén, de bizonyos esetekben Szabadkára is szállítanak vesebetegeket – közölte Kálóczi Dóra, a Topolyai Egészségház igazgatónője. A 24 órás sürgősségi ügyelet munkatársai az akut infarktusos betegek ellátásában is részt vesz, de szükség esetén a szülészeten is besegítenek. A helyi mentőszolgálat az eddigiekben 6 olyan járművel látta el feladatát, amelyek már 300–500 ezer kilométert megtettek. Öt jármű tíz évnél idősebb, a legfiatalabb mentőkocsit pedig 2015-ben kapta az egészségház – tette hozzá az igazgatónő.
