2024. november 13., szerda

Egy-két pohár még elfogadható?

Branko Stamatović: Az alkoholfogyasztás az egyik legnagyobb veszélyforrás

Minden hatodik járművezető bevallotta: egy-két pohár alkoholos ital elfogyasztása után ült már volán mögé, derült ki abból a nemzetközi felmérésből, amiben Szerbia is részt vett. Branko Stamatović, a Közlekedésbiztonsági Ügynökség igazgatója rámutatott arra, hogy hazánkban az alkoholfogyasztás a közlekedésbiztonság egyik legnagyobb veszélyforrása.

Branko Stamatović a Szerbiai Rádió és Televízió reggeli műsorában arról beszélt, hogy aggasztó adat, hogy minden hatodik sofőr hajlandó kormánykerék mögé ülni egy-két pohár ital elfogyasztása után. Ez rosszabb képet mutat Szerbiáról, mint ami Európára jellemző. Az európai gépkocsivezetők közül minden hetedik vallotta be, hogy cselekedett már így.

– Előrelépés tapasztalható abban, hogy a sofőrök többsége tudatában van annak, hogy az alkoholfogyasztás a közlekedésbiztonság számára a legnagyobb fenyegetés. Az alkoholnak számos negatív hatása van, csökken a reakcióidő és a helyzetfelmérési képesség is változik – mutatott rá Stamatović.

Elmondta ugyanakkor, hogy 2018-ban ennél rosszabbak voltak az eredmények, akkor minden ötödik gépjárművezető ismerte be, hogy alkoholfogyasztás után ült már volán mögé.

A 39 országot felölelő nemzetközi felmérésből kiderül, hogy a közlekedés résztvevőinek zöme támogatja a zéró toleranciát az alkoholfogyasztás tekintetében a próbaidőszakos vezetőknél.

A felmérés számos különbségre is rámutatott a forgalomban résztvevők hozzáállása kapcsán. A szerbiai és az európai válaszadók között a legnagyobb különbség a biztonsági öv használatában mutatkozott meg, ugyanis az utasok csupán 67 százaléka használ biztonsági övet a hátsó ülésen ülve.

– A biztonsági öv használata a legnagyobb közlekedésbiztonsági probléma. Szerbiában a hátsó ülésen utazók közül csupán minden ötödik köti le magát, annak ellenére, hogy az csökkenti a baleset következményeit. Fontosabb bekötni a biztonsági övet a hátsó ülésen, mint az elsőn. Ez megszokássá kellene, hogy váljon – hangsúlyozta.

Felmérések szerint a szerbiai vezetők kipihentebben vezetnek, mint általában az európai vezetők, viszont a motorkerékpár-vezetők mintegy fele nem szívesen visel bukósisakot. Stamatović elmondta, hogy Szerbiában a válaszadók csaknem 50 százaléka gondolja, hogy a kerékpárosoknak is szükség van bukósisakra, miközben Európában a megkérdezettek majdnem 70 százaléka gondolja így.

– A bukósisak az egyedüli, ami védelmet jelenthet a kerékpáros számára a balesetnél, hiszen sem utasfülkéje, sem biztonsági öve nincs. Ugyanez a helyzet az elektromos rollerek esetében is, mégsem használják oly mértékben, mint Európában – mondta Stamatović.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás