Miloš Vučević lemondóban lévő kormányfő és a Szerb Haladó Párt elnöke tegnap úgy nyilatkozott a Pink tv műsorában, hogy pártja jelenleg a kormány új összetételének megalakítása felé hajlik, mintsem az időközi választások kiírása felé. A végleges döntés ezzel kapcsolatban 10-14 napon belül esedékes – közölte.
– Mindkét alternatívának megvannak a maga előnyei és hátrányai, illetve inkább kihívásai. Pillanatnyilag a többség inkább a kormány új összetételének a megválasztása mellett voksol, ám ez nem végleges. Még a Szerb Haladó Párton belül is egyeztetnünk kell a tagsággal, akárcsak a koalíciós partnerekkel. Némelyikük máris állást foglalt ezzel kapcsolatban. A Szerbiai Szocialista Párt és a Fogadalomtevők Szerb Pártja is a kormányalakítást támogatja. Felülvizsgáljuk, hogy mit hozna a kormányalakítás és mit a rendkívüli választás, a pártérdekek mellékesek, kizárólag a polgárok érdeke releváns. Arra törekszünk, hogy döntésünkkel hozzájáruljunk a feszültség csillapításához és az érdemi társadalmi párbeszédhez – fejtette ki Vučević, és elvetette az ellenzék egy része által követelt ideiglenes kormány megalakításának lehetőségét.
Vučević megismételte azon álláspontját, hogy az ellenzéki politikai tömörülések és külföldi érdekszervezetek nemcsak segítik az egyetemeket zárlat alatt tartó és tiltakozó egyetemistákat, hanem vissza is élnek velük.
Az említett társadalmi csoport csupán eszköz számukra, amely révén egyre nagyobb tömegeket vonzanak az utcákra – vélekedett Miloš Vučević. Szavai szerint az egyetemisták lázadásra való hajlama természetes, egyelőre azonban tanulmányaikra kellene összpontosítaniuk, hiszen egy napon nekik kell irányítaniuk az országot. „Ahogyan Aleksandar Vučić már elmondta, hamarosan nyilvánosságra hozzák, hogy ki áll az egyetemista tiltakozás hátterében. Választások nélkül akarják megszerezni a hatalmat” – fogalmazott Vučević.
Ivica Dačić belügyminiszter és a Szerbiai Szocialista Párt elnöke szintén nyilatkozott a kormányfő lemondását követően előállt helyzet kapcsán. A Prva tv műsorában közölte, semmiféle forradalmi kormány vagy új hatalom nem alakul. Tudvalevő, hogy kinek kell megválasztania a kormányt, azt viszont nem tudni, ki választaná meg a forradalmi, illetve az ideiglenes kormányt. A végrehajtó hatalmat nem plénumokon választják meg – nyomatékosította.
Dačić emlékeztetett, hogy az alkotmány értelmében két lehetőség jöhet számításba: a képviselőház a kormányfő lemondásának a megállapítását követő 30 napban vagy megválasztja az új kormányt, vagy a köztársasági elnök feloszlatja a parlamentet és kiírja az időközi választást. Aleksandar Vučić a parlamentáris pártokkal való egyeztetés után dönt – emelte ki Dačić, és megerősítette, hogy szerinte inkább új kormányt kellene választani. Amikor csak lehet, a rendkívüli választások elkerülésére kellene törekedni, hisz az biztosítja a folytonosságot.
Miloš Vučević pontosan egy héttel ezelőtt tájékoztatta lemondásáról a nyilvánosságot. Döntését elsősorban a január 28-án hajnalban Újvidéken történt incidenssel indokolta, ekkor az SZHP városi szervezetének irodáját őrző fiatalemberek rátámadtak az épület falára szimbolikus üzenetet festő egyetemistákra és súlyos sérüléseket okoztak egy egyetemista lánynak.
Nyitókép: Vučević: Felülvizsgáljuk, hogy mit hozna a kormányalakítás és mit a rendkívüli választás (Fotó: Printscreen/Pink)