2024. szeptember 2., hétfő

Bűnvádi feljelentés a First Invest ügyében

A fogyasztói csoport egykori vezetőit több millió dináros jogtalan haszonszerzéssel gyanúsítják

Tavaly októberben zártak be a First Invest nevű vállalat zentai és szabadkai irodái, ami nem kis riadalmat keltett, tekintve, hogy egy úgynevezett fogyasztói csoportok elvén működő vállalkozásról volt szó és annak bezárásával a betétesek nem kevés pénze is elúszni látszott.

A zentai rendőrség hivatali helyzettel történő visszaélés miatt pénteken bűnvádi feljelentést tett P. Laura (1974) zentai lakos, a First-Invest sistem vállalat egykori igazgatója, és a magyarkanizsai N. Róbert (1974) igazgató és Dragan B. (1968) topolyai lakos ellen. A céget egyéb pénzügyi szolgáltatások nyújtására és fogyasztói csoportok szervezésére jegyezték be.

A rendőrségi közlemény szerint alapos a gyanú, hogy P. Laura 2011 augusztusától, a rá következő év áprilisáig a megfizettetett tagsági díjakból 1,8 millió dinárra tett szert jogtalanul. Úgyszintén alapos a gyanú, hogy N. Róbert a tavalyi év júniusától augusztusig terjedő időszakban mintegy 1,9 millió dináros hasznot szerzett Dragan B. számára oly módon, hogy több fiktív kifizetés alapján a pénzt átutalta a topolyai lakos folyószámlájára. A rendőrség egyben kéri mindazokat a személyeket, akik megkárosodtak a First Invest Kft-vel történő üzletelés során, hogy a 024/815-113-as telefonszámon jelentkezzenek a zentai rendőrállomáson.

A bezárás hírére többen is a Magyar Szónál jelentkeztek, attól tartva, hogy elveszik a pénzük. Mivel az ügyfelek előtt a magyarországi tulajdonosok ismeretlenek, és általában az itthoni alkalmazottak is nehezen föllelhetők, Óbecsétől Csonoplyáig többen is a szerkesztőségünktől kértek segítséget, tanácsot, hogy mit tehetnek annak érdekében, hogy az elveszettnek tűnő pénzüket visszaszerezzék.

Az ilyen jellegű fogyasztói csoportosulások úgy működnek, hogy a tagok befizetnek bizonyos összeget szerződéskötéskor, utána az igényelt összeg részleteit (általában) havonta törlesztik – akkor is, ha még nem kaptak kölcsönt –, az így összegyűlt pénzt pedig rendszeresen kisorsolják valamelyik tagnak hitelként. Ha minden szabályosan zajlik, akkor a futamidő végére a legkevésbé szerencsések is megkapják a pénzüket, igaz, ők nagy valószínűséggel ráfizetnek, hiszen kamatot senki nem kap, viszont a „közös költségek” fedezéséhez is hozzá kellett járulniuk.

A szabadkai iroda bezárását követően vélhetőleg elkeseredett károsultak a Csalás, Tolvajok és Lopás szavakkal firkálták össze az iroda bejáratát.

A bezárást követően munkatársunk egy magyarországi „alkalmazottal” beszélgetett, aki annyit mondott, tudják, hogy tűnt el pénz, és „számlákhoz is nyúltak” az alkalmazottak, de a veszteség nagyságát még nem ismerik.