Nyílt titok, hogy a titkosszolgálatok a hatóságok parancsára lehallgatják és megfigyelik az ellenzéki aktivistákat – írta tegnapi tényfeltáró cikkében a Radar portál, és arról számolt be, hogy efféle esetet Predrag Voštinić, a kraljevói Helyi Front képviselője is tapasztalt. A Radar egy videófelvételt is közzétett, melyen az állítólagos megfigyelés jelenete látható. A portálon Voštinić arról számolt be, hogy néhány nappal a decemberi választások előtt találkozott a választásokat megfigyelő brit misszió képviselőivel. Szavai szerint a bárban, ahol a megbeszélést tartották, nagyon feltűnő volt, ahogy egy pár laptoptáskából filmezte őket. Ennek tudatában maga is lefilmezte ezeket az embereket. A közzétett felvételeken egyébként takarták az illetők arcát a magánszféra megsértésének elkerülése érdekében – magyarázta az ellenzéki politikus.
Néhány nappal ezután Kraljevo akkori és jelenlegi polgármestere nyilatkozattal és vádakkal állt elő valamiféle külföldi bérencekkel, államellenes tevékenységgel kapcsolatban közölt „információkat” – számolt be Voštinić. Közvetlenül a december 17-i választások előtt szórólapokat osztottak a helyszínen készült fotókkal és egy Dragan Đilasszal való találkozásról, amely még 2018-ból való. Hasonló tartalom jelent meg a helyi Szerb Haladó Párt honlapján is. Az ügyvédek azt mondták, komoly nehézségekbe ütközne pert indítani az ügyben, mert a pártközpont megtagadhatja a felelősséget a helyi testület intézkedései kapcsán. A helyi televízióban a polgármester mindenfélével vádolta az ellenzékieket, aki látta, azt hihette, hogy ellenségeknek számítanak – közölte Voštinić. Mindeközben, fejtette ki, a Helyi Frontnak nyolc teljes éven át egyetlen perce nem volt egyik helyi televízióban sem arra, hogy ismertesse céljait, álláspontjait.
A helyi aktivistát a Radar beszámolója szerint a rezsimhű média is „üldözte” egy ideig. Tavaly szeptemberben, egy közlekedési balesetnek minősített eset szenvedő alanya volt. Kerékpározás közben gázolták el. Kézfejtörés szenvedett, a fején szerzett véraláfutások, horzsolások miatt kezelték. A bulvárlapok csak a balesetet okozó gyanúsított nyilatkozatát közölték, amelyben az illető azt állította, az eset a véletlen műve volt. A választások előtt nem is indulhatott el a nyomozás, melyet megelőzően, Aleksandar Vučić államfő befolyásolta a folyamatot, mert a támadást „állítólagos merényletnek” minősítette, amely szerinte „egy az egyben hazugságsorozat a része”.
Voštinić számára, a Radar írása szerint, nem volt meglepő az, hogy semmi sem derülhetett ki a választások előtt, állítása szerint ugyanis a baleset okozásakor nem két, hanem három kocsit látott. Az egyikben a Belügyminisztérium Belső Ellenőrzési Osztályának (SUK) dolgozói és körözött listán szereplő személyek ültek, így tehát lett volna miről beszámolnia a kampányban. Ezek a körözött személyek, elmondása szerint, „nem elérhetőek” az újvidéki ügyészség és bíróságok számára. Voštinić és a Radar arról is meggyőződött, hogy a rendőrségi jelentés nem tartalmazza azokat az információkat, amelyeket Voštinić közölt. Azt, hogy a baleset előtt és után is fenyegették. A tanúk azóta tett vallomásaikban vagy nem emlékeztek a történtekre, vagy egymással ellentétes nyilatkozatokat tettek.