2024. június 30., vasárnap

Mélyebbre tekint a marihuánamúlt

A KRIK újabb rendőrségi ügyet kapcsolt Koluvijához

Predrag Koluvija neve az ügyészség számára már 2012-ben felmerült, amikor a rendőrség Belgrád Karaburma várorészében három ház pincéjében marihuánaültetvényre és titkos laboratóriumra bukkant – közölte a KRIK bűnözéssel és korrupció feltárásával foglalkozó újságíró-hálózat. Erről éppen az egyik érintett háztulajdonos beszélt a KRIK újságírójának.

Friss oknyomozó riportjukban a rendőrség 2012-es Cepelin fedőnevű akciójáról írnak, amikor az ország addigi legnagyobb marihuánaültetvényére bukkantak. Akkor csak Vlada Lazovićot állították elő, aki Koluvija komája.

Vidak Milačić, a rendőri akcióval érintett ház tulajodnosa a KRIK-nek elmondta, hogy éveken keresztül albérlői voltak az adott karaburmai házban. Amikor 2014-ben belépett, kétségbeesett, ugyanis bár kívülről ugyanúgy nézett ki, mint a bérbeadás előtt, belülről lerombolták; több falat lebontottak, így a pince külső falát, hogy összekössék azt a két szomszédos ház pincéjével. A háztulajdonos ekkor jött rá, hogy a villanyszámlán miért nincs fogyasztás feltüntetve. Ez a ház is, ahogy a másik két szomszéd ház is, illeglálisan volt rákötve a közelben lévő elosztóra.

A rendőrség előállította ugyan Vlada Lazovićot a munkatársaival együtt, és bűnszervezet vezetésével vádolta (beismerő vallomást tett és 10 év börtönbüntetést kapott), ám az operáció mögött Lazović mellett volt még valaki. A ház tulajdonosa még a meghallgatás során a rendőrségnek és az ügyészségnek is elmondta, hogy két bérlője volt: Vlada és Peđa. Utóbbiról személyleírást is adott. A nyomozás azonban később e másik személlyel nem foglalkozott.

A háztulajdonos évekkel később – amikor meglátta korábbi bérlőjét a tévében – tudta meg, hogy a másik bérlőjét Predrag Koluvijának hívják (a Jovanjica-birtok tulajdonosa, ahol a rendőrség 2019-ben 1,6 tonna marihuánára bukkant, aki ellen emiatt van folyamatban bírósági eljárás).

A Cepelin ügyben folytatott nyomozati iratokból látszik, hogy az ügyész is gyanakodott Koluvijára, ugyanis az akkori ügyészségi jegyzetből kiderül, a kábítószer-termelés céljából felállított 22 fóliasátrat egy olyan vállalat üzemeltette, amelyet Milan és Predrag Koluvija alapított. Innen szállították a marihuánát a bérelt karaburmai házakba, hogy a pincében felaprítsák a növényt, kimérjék és becsomagolják. Az így elkészített kábítószert Nyugat-Európába szállították.

Egy járművet, amely Predrag Koluvija birtokában volt, a rendőrség akkor le is foglalt. A rokon, Milan Koluvija jelen volt a fóliasátrakban végzett helyszínelésnél. A KRIK rámutatott, mindezek nyomán nem tudni, hogy az ügyészség miért nem emelt vádat Predrag és rokona, Milan Koluvija ellen. Miért csak Lazović ellen indult eljárás? A felmerült kérdéseket tisztázni szerették volna, de az ügyész nem volt hajlandó nyilatkozni.

Predrag Koluvija ugyan nem kívánja felvenni a kapcsolatot a KRIK újságíróival, akik ennek kapcsán őt is felkeresték, közösségi oldalán azonban hazugsággal vádolta meg az újságíróhálózatot, és perrel fenyegette meg őket.

Predrag Koluvija már több pert is indított a KRIK ellen. Született már ítélet is, amivel az újságíró-hálózatot és az újságírót marasztalták el, azzal az indokkal, hogy nem tartották magukat a megjelent szövegben az ártatlanság elvéhez. Stevan Dojčinović, a KRIK főszerkesztője ezt cáfolta és kijelentette, hogy fellebeznek az ítélet ellen, ugyanis az ilyen és ehhez hasonló eljárások az újságírók megfélemlítését szolgálják.

Nyitókép: Illusztráció/Pexels