Aleksandar Vučić szerb államelnök vasárnap este azonnali hatállyal szükségállapotot rendelt el Szerbia területén. A közszolgálati tévéállomások által a nemzethez intézet beszédében ismertette a válságstábok által meghozott döntést, ami szerint az illetékes állami vezetők jóváhagyták a katonaság polgári célokra való bevetését országunkban.
A határozat értelmében a felkérik a 65 évestől idősebb lakosokat, hogy ne hagyják el otthonaikat. Ha a felszólításnak nem lesz foganatja, akkor számukra kilépési tilamat rendelnek el. Az oktatási intézmények hétfőtől nem nyitják ki kapuikat, a kórházakat pedig a katonaság védelme alá helyezte az államivezetés. Betiltják minden összejövetel megtartását az országban: ez azt jelenti, hogy a kávézók és bárak éppúgy kötelesek szüneteltetni a munkát, mint a sportegyesületek és klubok is, illetve minden más csoportos tevékenységet végző egyesület, szervezet és intézmény is.
A rendelkezés értelmében az alapvető ellátást biztosító üzletek és gyógyszertárak továbbra is nyitva fognak tartani. Vučić hangsúlyozta, hogy Szerbia rendelkezik elegendő tartalékkal ahhoz, hogy ezt a nehéz időszakot átvészelje. Szerbia a láthatatlan ellenséget is leküzdi – tette hozzá az államfő, aki elmondta azt is, hogy a szükségállapot rendelkezéseinek megszegése akár három éves szabadságvesztéssel járhat.
MI JELENT A SZÜKSÉGÁLLAPOT?
A szerb katonaságra vonatkozó törvény előrelátja, hogy a védelmi miniszter a köztársasági elnök jóváhagyásával dönthet a katonaság polgári célokra való bevetéséről. A törvényes rendelkezések szerint a szükségállapot bevezetése a lehető legszigorúbb intézkedéseket vonhatja maga után. Korlátozza ugyanis az emberek alkotmányos jogait: többek között a választói jogot is érintheti, aminek következtében az áprilisi választásokat is elhalaszthatják országunkban. A konkrét intézkedések vonatkozhatnak a lakosok mozgásának korlátozására, az összejövetelek megtartásának szabályozására, de kiterjedhetnek az oktatásra való jog felfüggesztésére is, valamint kötelezheti az embereket egyes egészségügyi vizsgálatok elvégzésére – magyarázta Slobodan Orlović egyetemi tanár a Szerbiai RTV-ben tett nyilatkozatában. Az alkotmányjog kiváló ismerője szerint az intézkedések mértékét és milyenségét a helyzet súlyossága határozza meg, a katonaság által ellenőrzött mozgáskorlátozás pedig legfeljebb 180 napig tarthat.
