A napilapunk az eddigiekben is kiemelten foglalkozott a nyugdíjasokkal, és a jövőben is első kézből, hitelesen kívánja tájékoztatni az idősebb korosztályt – emelte ki Ökrész Rozália, a Magyar Szó Lapkiadó Kft. igazgatónője tegnap az Újvidéki Nyugdíjasok Egyesületének székházában, ahol együttműködési szerződést írt alá a szervezet vezetőjével, Momo Čolakovićtyal.
Az eseményen az egyesület elnöke kiemelte, hogy a nyugdíjasok közösségének kiemelten fontos, hogy tagjaikat anyanyelvükön tájékoztassák az aktualitásokról.
– Nagyon fontos, hogy az Újvidéken élő több mint 72 ezer nyugdíjas idejében és megfelelően értesülhessen a jogairól, kötelességeiről és lehetőségeiről. Számunkra rendkívüli jelentőséggel bír, hogy a Vajdasági RTV és a Dnevnik napilap mellett a Magyar Szóval is megerősítettük a kapcsolatainkat, hisz a nyugdíjasaink az anyanyelvükön tudnak leghitelesebben tájékozódni.
A Magyar Szó napilap a kezdetektől kiemelt figyelmet szentel a nyugdíjasok tájékoztatásának, a hatvanas évektől viszont külön oldalon is foglalkozik az idősebb korosztály problémáival és lehetőségeivel. A szerződés-aláírással tehát formailag is megerősítettük azt a küldetést, amelyet évtizedek óta végzünk – emelte ki az intézmény igazgatónője.
Kiadványaink manapság főként a nyugdíjasok szociális helyzetével foglalkoznak, de igyekszünk számukra biztosítani a szórakozási lehetőségeket is – hangsúlyozta Ökrész Rozália.
– Már több mint hatvan éve külön oldalon foglalkozunk a nyugdíjasok helyzetével a napilapunkban. Ez 2007-ben még erőteljesebb formát kapott, és a jövőben is kiemelten kezeljük az idősebb korosztályt. Ők azok ugyanis, akik a mai napig szinte kivétel nélkül bizalommal lapozgatják a nyomtatott sajtót, így több téren is igyekszünk a kedvükben járni. Elsősorban a nyugdíjak alakulásáról érdeklődnek, így nagyon sokat foglalkozunk a különböző nyugdíjaztatási formák törvényes hátterével. A rovatuk mellett a naponta megjelenő mellékletekben is rendszeresen megszólítjuk az idősebb korosztályt. A visszajelzések alapján elmondhatom, hogy külön örömmel lapozgatják a szerdán megjelenő Filkót, csütörtökönként szívesen nézegetik a Tarka Világot, de a pénteki mellékletünket, a Gyógykalauzt is előszeretettel olvassák. A falun élő aktív nyugdíjasaink pedig a kedden megjelenő Magvetőt is szívesen forgatják. Számunkra fontos az is, hogy nagyon sok visszajelzést kapunk az idősebb korosztálytól, akik a mai napig hű olvasói a nyomtatott Magyar Szónak – mondta az igazgatónő.
Hozzátette, hogy örömmel tett eleget az Újvidéki Nyugdíjasok Egyesületének felkérésének, amelynek vezetői a legnagyobb lélekszámú kisebbség nyelvén is szólni kívánnak az igencsak tekintélyes létszámú tagságukhoz. Az újvidéki egyesületnek ugyanis jelenleg több mint 25 ezer tagja van: 47 helyen vannak jelen a város területén, és további három kirendeltség megnyitását is tervezik – tudtuk meg Momo Čolakovićtól.
– Tizenkilenc klubunk is van a város területén, illetve 10 olyan otthont is működtetünk, amelyekben az idősek közös tevékenységeket folytathatnak, találkozhatnak, barátkozhatnak. Erre a célra jelentős összegeket fordít a városi vezetés, így egy hónap múlva egy új otthont nyithatunk meg Tiszakálmánfalván (Budiszava), jövőre pedig megnyílhat a kátyi otthon és befejeződik a központi épületünk kibővítése is. Újvidéken a városi vezetőségnek köszönhetően létezik egy erős támogatási háttér, amely a nyugdíjasoknak különböző lehetőségeket biztosít. Több mint 50 együttműködési szerződést írtunk alá vállalatokkal, amelyek által a nyugdíjasaink engedményekben részesülhetnek. Amennyiben a tagjaink csak ezeket kihasználják, évente akár másfél havi jövedelmet is megspórolhatnak. Ez mellett minden évben mintegy 400 idős részesülhet gyógyfürdős kezelésben, amelynek költségét a városvezetés állja – sorolta az egyesület elnöke.
Čolaković elmondta azt is, hogy a városi szervezetekkel elsősorban a nyugdíjasok életszínvonalának növelését kívánják szorgalmazni. Szerbiában ugyanis több mint egymillió nyugdíjas él a létminimum alatt.
– Újvidéken több mint 10 ezer olyan idős korú van, akinek a havi jövedelme 15 ezer dinár alatt van. A legfontosabb feladatunk tehát a nyugdíj-biztosítási rendelkezések hatékonyabbá tétele. Az állami szervek már bejelentették, hogy jövőre foganatosítják a nyugdíj nagyságára vonatkozó törvényjavaslatot, így jelenleg nagyon fontos, hogy minden elemét pontosan kidolgozzuk. Főként azt szorgalmazzuk, hogy a jövőben az átlagnyugdíj értéke ne eshessen az átlagjövedelem 50 százaléka alá – hangsúlyozta az egyesület törekvéseit az elnök.
A célok ismertetése és a szerződés-aláírás mellett tegnap ünnepelték az újvidéki nyugdíjasok napját is, amelynek alkalmából megemlékeztek a közösség fennállásának 74. évfordulójáról.