2024. november 25., hétfő

Felkészülten várják a tanévkezdést

Az adai Műszaki Iskolában a korábbi nyolc helyett csupán hat tagozat indulhat majd

Az oktatási intézmények számára Vajdaság-szerte mind nagyobb nehézségeket okoz a diákok létszámának csökkenése, amelynek következtében az új tanévben sok iskolában kevesebb tagozat indul majd, mint korábban. Az adai Műszaki Iskolában a korábbi nyolc és a tavalyi hét helyett csupán hat tagozat indulhat, ám az intézmény igazgatója szerint ez nem befolyásolja számottevően az iskolában folyó munkát, hiszen továbbra is a színvonalas oktatásra és a fejlődés lehetőségének biztosítására kívánják majd helyezni a legfőbb hangsúlyt.

Az adai Műszaki Iskolában már hetekkel ezelőtt megkezdték a szeptemberi tanévkezdésre vonatkozó előkészületeket annak érdekében, hogy a pótoktatás és pótvizsgák időszaka után, szeptember másodikán új lendülettel kezdődhessen meg újra a tanítás. Az új tanév azonban újdonságokat is hoz majd az intézmény életében, a minisztérium ugyanis idén kevesebb tagozat megnyitását engedélyezte az iskola számára, mint tavaly. Az intézmény összesen hat tagozat elindítására kapott engedélyt, amelyek közül öt magyar, egy pedig szerb tannyelvű lesz.

Az iratkozás első köre után bizakodóan tekintünk arra, hogy mind a hat osztályt meg fogjuk tudni nyitni. Az öt magyar tannyelvű osztály esetében nincs gondunk a diáklétszámmal, egyedül a szerb tannyelvű esetében okoz nehézségeket a tanulók létszáma – hangsúlyozza Miklós Nándor, a Műszaki Iskola igazgatója, hozzátéve, hogy a szerb nyelvű, számítógéprendszerek adminisztrátora szak esetében, amelynek megnyitása még mindig kérdéses, kísérleti jellegű szakról van szó, a tanulólétszám húsz fő lenne, eddig azonban mindössze öten jelentkeztek.

Az intézmény vezetője mindennek ellenére bizakodó.

Vannak még pótvizsgázó diákok meg ismétlő tanulók is, úgyhogy reméljük, ha másként nem, minisztériumi engedéllyel elindulhat majd az oktatás a szerb tannyelvű tagozaton is. A magyar tannyelvű osztályok esetében harmincas létszámú csoportokról van szó, amelyek esetében a megnyitáshoz szükséges minimális létszám tizenöt fő, ami mindegyik esetében betelt, úgyhogy ennek megfelelően a nyár folyamán már el tudtuk készíteni a tantárgyfelosztást, illetve elkészültek az órarendek is – magyarázza Miklós Nándor.

Majd hozzáteszi, a Műszaki Iskolának eredetileg nyolc tagozat elindítására lenne joga, ám mivel az előző tanévben a hároméves villanyszerelői és autó-villanyszerelői szakot nem tudták elindítani, már akkor is csupán hét tagozat indult. Idén pedig tovább csökkent a számuk, hiszen ezúttal két szak esetében nem kapták meg a megnyitáshoz szükséges minisztériumi engedélyt.

Az egyik a számítógéprendszerek adminisztrátora szak, amelynek megnyitását, mivel kísérleti szakról van szó, sehol sem engedélyezték. A másik pedig egy hároméves szak, a textil szak, ahol tizenöt varrót és tizenöt kötőt szerettünk volna beírni. Ám mivel az előző tanévben nagyon kevesen, mindössze öten jelentkeztek, ezért ezen szak megnyitásának a lehetőségét is elvették tőlünk, azzal az indoklással, hogy az előző tanévben kevés tanuló érdeklődött iránta – fogalmaz az igazgató, aki szerint mindez nem befolyásolja jelentős mértékben az intézményben folyó munkát, hiszen csaknem minden tanár számára biztosítani tudják majd a norma által előírt óraszámot, igaz, szerződéses jogviszonyban vélhetően nem fognak tudni foglalkoztatni munkatársakat.

Úgy néz ki, technológiai felesleg nem alakul ki emiatt, néhány tanárnak ugyan kevesebb órája lesz, mint kellene, de a többieknek meglesz a normájuk. Az állandó munkaviszonyban lévő tanárok közül tehát szinte mindenki számára biztosítva lesz az előírt óraszám, szerződéses jogviszonyban viszont sajnos nem fogunk tudni alkalmazni külső munkatársakat – mondja az intézmény vezetője, majd kiemeli, a Műszaki Iskola évek óta próbál igazodni a tanulók folyamatosan változó igényeihez, ezzel próbálja meg vonzóbbá tenni számukra a szakoktatást.

Az általános iskolák végzős diákjainak véleménye mindig is rendkívül fontos volt számunkra, éppen ezért igyekeztünk folyamatosan kísérni, és az új szakok indításakor is figyelembe venni azokat. Szinte mindegyikük a számítógépekkel kapcsolatos, hiszen ezek az eszközök mind nagyobb népszerűségnek örvendenek, és mind nagyobb szükség van rájuk a különböző vállalatokban és gyárakban is. Éppen ezért szakiskolaként idejekorán felszerelkeztünk számítógépekkel, úgyhogy merem állítani, hogy a számítógépek szempontjából a Műszaki Iskola a környék egyik legfelszereltebb iskolájának számít – szögezi le Miklós Nándor, hozzáfűzve, a diákok igényei mellett azt is folyamatosan követik, mire van szüksége az adai és a környékbeli iparnak.

Ennek megfelelően tervezik az új szakok indítását is, figyelembe véve az iskola felszereltségét, valamint a szakkáder-állományát is.

A környező településekhez képest Adán szerencsére viszonylag jól működik az ipar, éppen ezért a hároméves szakok közül a CNC-szakmák igen nagy népszerűségnek örvendenek, azok esetében például soha nem volt gondunk a diáklétszámmal. A négyéves technikus szakok esetében is hasonló a helyzet, ott is a sokan választják a számítógéppel kapcsolatos szakmákat, mind a gépészet és a fémmegmunkálás szakterületen, mind az elektrotechnika és építész technikus szakterületen – magyarázza az intézmény vezetője.

Hozzátette, hogy a fejlesztések tekintetében éppen ezért nagy szükség lenne a számítógépek egy részének erősebb gépekre való cserélésére, az új szak ugyanis olyan programok futtatását is megköveteli, amelyeknek a zavartalan működéséhez a jelenlegieknél erősebb számítógépek kellenének. A legfőbb cél tehát az új gépek mielőbbi beszerzése, mert – ahogyan az igazgató fogalmaz – továbbra is a színvonalas oktatásra és a fejlődés lehetőségének biztosítására kívánják majd helyezni a legfőbb hangsúlyt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás