A zentai Egészségügyi Középiskolában a 2014/2015-ös tanévben is három tagozatot indítanak majd a leendő elsősök számára, kettőt magyar, egyet pedig szerb nyelven. Ezek négyéves szakok lesznek, amelyek mindegyikébe harminc tanulót várnak.
Az intézmény néhány éven belül az egykori kaszárnya épületegyüttesében folytatja majd a munkáját, addig azonban, ahogyan Nagy Abonyi Zoltán, az iskola igazgatója fogalmazott, még nagyon sok a teendő.
– A zentai Egészségügyi Középiskola abban a szerencsés helyzetben van, hogy az elmúlt évek során soha sem kellett szembenéznie a diákhiány okozta nehézségekkel, hiszen az iskola megalapításától kezdve, tehát 2003 óta minden évben igen nagy volt a túljelentkezés, olyannyira, hogy a három helyett akár öt osztályt is tudtunk volna indítani. Nagy szerencsénk van, hiszen a tanterv lehetővé teszi, hogy a diákjainkat egyrészt alaposan felkészítsük a majdani szakmájukra, másrészt a továbbtanuláshoz is biztos alapot tudunk nyújtani számukra, hiszen közel fele-fele arányban jelennek meg a tantervben az általános és a szaktantárgyak. Összesen négy szakunk van, az egészségügyi nővér technikus, a gyógyszerésztechnikus és a gyógytornász szak, valamint eddig szülésznőket is képeztünk. Mindegyik szak esetében nagy hangsúlyt fektetünk a gyakorlati képzésre. Rendkívül fontos oktatási bázist jelent számukra a Zentai Közkórház, illetve a Magyarkanizsai Gyógyfürdő, ugyanakkor a környék szinte összes gyógyszertárában is megtalálhatók a diákjaink – magyarázta Nagy Abonyi Zoltán igazgató. – Az oktatás színvonalát támasztja alá egyebek mellett az is, hogy az intézmény diákjai időről időre rendkívül eredményesen szerepelnek a különféle versenyeken. A diákjainkat egyáltalán nem nehéz rábírni arra, hogy részt vegyenek a különféle megmérettetéseken, sőt, nem túlzás azt állítani, alig várják, hogy az iskolán kívül is bizonyíthassanak. Az utóbbi időben már inkább csak a szaktantárgyakkal kapcsolatos versenyekre küldjük őket, az idén például egészségügyi ápolástanból Prokuplje ad otthont az országos versenynek, amelyen a mi iskolánk is képviselteti magát, de anatómiaversenyre, elsősegélyversenyekre is járunk, emellett évről évre nagy sikerrel szerepelnek a tanulóink a TUDOK-on, amelynek országos döntőjén idén két csapatunk is részt vesz, de ugyanez elmondható a Genius versenyről, a fogyasztóvédelmi versenyről és számos egyéb megmérettetésről is. Az egyik tanulónk például egy év alatt négyszer vagy ötször megfordult Petnicán a kutatótáborban, amire országos szinten se nagyon van példa, éppen ezért igen büszkék vagyunk rá – fogalmazott az igazgató, aki elmondta: az iskolának jelenleg közel négyszáz diákja van, akik a visszajelzések alapján nagyon jól érzik magukat az intézményben, hiszen az oktatás jó hangulatban folyik. Ehhez szerinte nagymértékben hozzájárul a tanári kar is, hiszen az intézménynek nagyon sok fiatal tanára van, ugyanakkor vannak nagy tapasztalattal rendelkező szakembereik is. Az egyedüli problémát jelenleg a helyhiány jelenti, de rövidesen erre is hosszú távú megoldás születik, néhány hónappal ezelőtt ugyanis az önkormányzat illetékeseivel aláírták azt a szerződést, amelynek értelmében az iskola megkapja használatra az egykori kaszárnya néhány épületét.
– A kijelölt négy épület és a köztük lévő tér nagysága pontosan megfelel a diáklétszámra vonatkozó előírásoknak. Annyi tantermünk és szaktantermünk lesz, hogy egy váltásban tudunk dolgozni, ugyanakkor jut hely az irodáknak, a raktáraknak és az egyéb helyiségeknek is, azaz mindennek, aminek eddig nem jutott. Nagyon fontos ugyanakkor, hogy lehetőségünk nyílik majd a bővítésre is. Szeretnénk új szakokat indítani, amelyek régóta szerepelnek a terveink között, a helyhiány miatt azonban eddig nem nyílt rá lehetőségünk, hiszen az új szakok új szaktantermeket, bizonyos esetekben laboratóriumokat is igényelnek, amiket a gimnázium épületében már lehetetlen lett volna kialakítani. Pontos adataink vannak arról, hogy melyek azok a területek az egészségügyben, amelyek terén hiány mutatkozik, éppen ezért lenne fontos, hogy bővítsük a megnyitható szakok számát, és mindig azokat a szakokat nyissuk meg, amelyek iránt a legnagyobb igény mutatkozik. Ezáltal az is lehetővé válna, hogy ne termeljünk munkaerő-felesleget – magyarázta Nagy Abonyi Zoltán. Kérdésünkre, hogy hol tart jelenleg a folyamat, hozzátette: az első lépés mindehhez a tervek elkészíttetése.
– Aki olykor megfordul a kaszárnya környékén, láthatja, hogy milyen az épületek állapota. Nagyon sok munka vár ránk az átépítés és a felújítás során, amit az épületek berendezése fog követni. A tervek elkészíttetéséhez a szükséges anyagi forrásokat az alapítók és a község közösen biztosítja: a tartományi kormány és a Magyar Nemzeti Tanács, valamint Zenta község önkormányzata is jelentős összeggel járul hozzá mindehhez. Az első fázisban 3200 négyzetméternyi területet szeretnénk felújítani és beépíteni, ezenkívül egy másik épületnek az átépítésére csak akkor kerülhet sor, amikor már átköltöztünk – mondta el az igazgató.
Hogy mindez mikor valósul meg, az anyagi forrásoktól függ. Ha a munkálatok a tervezett ütemben haladnak, akkor három-négy év múlva kerülhet sor a beköltözésre, ha viszont sikerülne európai uniós forrásokat is bevonni a költségek fedezésébe, akkor ennél jóval rövidebb idő alatt befejezhetnék.
Nagy Abonyi Zoltán hangsúlyozta: az új helyszínre való költözés nemcsak az intézmény számára jelent majd rendkívül fontos előrelépési lehetőséget, hanem a másik két középiskola, a Zentai Gimnázium és a Közgazdasági és Kereskedelmi Iskola számára is, amelyek szintén jóval nagyobb helyhez jutnak a gimnázium épületében, ami megnyitja előttük a további fejlődés lehetőségét. Mindez pedig ahhoz is hozzájárulhat, hogy a négy rendkívül erős középiskolájának köszönhetően Zenta tovább erősítse oktatási központ jellegét.
Addig azonban, amíg az Egészségügyi Középiskola nem költözik át az új helyszínre, a három iskola közösen próbál meg különféle fejlesztéseket végezni a gimnázium épületében. Az egyik legfontosabb cél jelenleg a biztonság szavatolása, aminek érdekében a tartományi szervek támogatásával kamerarendszerrel látják el az épületet, a másik pedig a tornaterem felújítása, amely a cukorgyár támogatásának köszönhetően valósul meg. Az intézményben mindemellett számos egyéb programra is készülnek a közeljövőben: május elején ünneplik az iskolanapot, amit már az egykori kaszárnya területén szeretnének megszervezni annak érdekében, hogy a diákok is megismerkedhessenek a majdani iskolaépülettel. Ezenkívül nagyszabású véradási akciót terveznek az intézmény diákjai és tanárai részére, valamint áprilisban és májusban ötvenéves érettségi találkozókra is sor kerül az intézményben.
Ami a következő tanévet illeti, az iskola a 2014/2015-ös tanévben is három tagozatot indít a leendő elsősök számára. Magyar nyelven egészségügyi nővér technikus és gyógyszerésztechnikus szakot, szerb nyelven pedig egészségügyi nővér technikus szakot terveznek. Ezek négyéves szakok lesznek, amelyek közül mindegyikbe harminc tanulót várnak. Az intézményben évek óta nagy népszerűségnek örvendő átképzésekre a jövőben is nagy figyelmet kívánnak fordítani.
– Az átképzést már nyolc éve végezzük, olyan felnőtteket képezünk át egészségügyi nővérré, gyógyszerésztechnikussá vagy gyógytornásszá, akik korábban már befejeztek valamilyen négyéves középiskolát. Mindez igen nagy népszerűségnek örvend, hiszen tudjuk azt, hogy a nemzetközi trendek is azt mutatják, az embernek ma már az első munkába állásától a nyugdíjba vonulásáig többször is munkahelyet, sőt szakmát is kell váltania. Az idén húsz tanulót szeretnénk fogadni az egészségügyi technikus és tizenötöt a gyógyszerésztechnikus szakon. Itt természetesen nem kell órákat látogatni, hanem konzultációk és vizsgák vannak, valamint gyakorlati oktatás, a tanulók viszont ugyanolyan oklevelet kapnak, mint az iskola rendes diákjai. Az pedig, hogy ki mennyi idő alatt végzi el a tanulmányait, elsősorban az adott személy szorgalmától függ – fogalmazott Nagy Abonyi Zoltán.
Akik ezzel kapcsolatban további információkhoz szeretnének jutni, az iskola titkárságán érdeklődhetnek a 024/817-177-es telefonszámon vagy a medicinska_senta@open.telekom.rs e-mail címen.