A Tanügyi Dolgozók Szakszervezeti Uniója és a Tanügyben Dolgozók Szerbiai Szakszervezete a keddi nagy belgrádi utcai felvonulás ellenére sem tudott megállapodásra jutni az oktatási minisztériummal, így e két szakszervezet folytatja a tüntetést, vagyis az e szakszervezetekhez tartozó pedagógusok továbbra is harminc perces órákat tartanak, nem tartanak szakköröket, illetve az érettségire való felkészítést sem tartják meg.
A tanügyi dolgozók utcai tüntetése kedden pontban délben kezdődött a parlament előtti téren, ahol már akkor kétezer tanügyes gyűlt össze az ország minden tájáról, így érkeztek Vajdaságból, Közép-Szerbiából, illetve Dél-Szerbiából is. Ahogy megindult a kormányépület felé a tömeg, tovább duzzadt, hiszen újabb és újabb buszok érkeztek meg más-más városokból, valamint polgárok, egyetemi hallgatók, politikai pártok képviselői is beálltak az elégedetlen pedagógusok közé. Így rövid időn belül a Knez Miloš utcában a parlament épületétől a kormányépületig hömpölygött a kilométeres emberáradat.
A tanügyi dolgozók szakszervezeteinek becslése szerint tízezer ember gyűlt össze, hogy támogassa a pedagógusokat jogaik érvényesítésében. A kormány épülete előtt csak annyi időt töltöttek, amíg a szakszervezet képviselői átadták Srđan Verbić oktatási miniszter leváltásáról szóló követelésüket, majd a Nemanja utcán haladva tovább az oktatási minisztérium elé vonultak, hogy ott kinyilvánítsák véleményüket arról, hogy milyen mostohán bánik az oktatási minisztérium a tanüggyel és a tanügyi dolgozókkal. Miután elhangzott a szerb himnusz, ironikus hangnemben köszönetet mondtak Srđan Verbićnek, hogy hozzájárult az oktatás további leépüléséhez, Kori Udovički államigazgatási és helyi önkormányzati miniszternek, hogy levonta a közszférában dolgozók, így a tanügyi dolgozók fizetését, valamint Aleksandar Vučić kormányfőnek, hogy minden problémára megtalálja a legjobb megoldást. Az államvezetők nevének említését fütty és elégedetlen moraj követte. Időközben váratlanul megjelent az oktatási miniszter, ám nem szólt a tömeghez, csupán intett a szakszervezeti vezetőknek és a tömegen keresztül igyekezett elvonulni a minisztérium épülete felé. Az elégedetlen gyülekezetből azonban valaki vízzel öntötte le. A tömeg igyekezett útját állni. Később derült ki, az volt a miniszter szándéka, hogy bebizonyítsa, szembe mer nézni a tömeggel, akármilyen kellemetlen is az, és személyesen szerette volna beszélgetésre invitálni a szakszervezet vezetőit. Ennek Dragan Matijević, a Tanügyi Dolgozók Szakszervezeti Uniója elnöke és Milorad Antić, a Tanügyben Dolgozók Szerbiai Szakszervezete képviselője eleget is tett. Megállapodásra azonban ezúttal sem került sor. A sajtó számára is nyitott tárgyalás nyugodt hangnemben folyt, ám közös nevezőre nem tudtak jutni, hiszen, amíg a szakszervezet tagjai azt kérték a minisztertől, hogy adják vissza a tanügyi dolgozóknak, amit megvontak tőlük, ha másként nem, 13. fizetés formájában. A miniszter azonban kijelentette, a hatásköre erre a kérésre nem terjed ki, kizárólag a kormány tudna erről döntést hozni, amelyet viszont a Nemzetközi Valutalappal (IMF) kötött megállapodás gátol ebben, illetve ilyen kiadásokra az állami költségvetésben idén sem irányoztak elő pénzt. A kollektív szerződés viszont minden tanügyi dolgozóra érvényes attól a pillanattól kezdve, hogy azt a két szakszervezet képviselői még februárban aláírték. Megtudtuk azt is, hogy a fizetési osztályok kidolgozását végzi a minisztérium.
– A miniszter közölte velünk, hogy nem ő hivatott azokban az ügyekben tárgyalni, amelyek kapcsán a szakszervezetek követeléseket támasztanak. Szavai szerint tehát az IMF irányítja Szerbia tanügyét. Ezt közvetítjük majd a tanügyi dolgozók és a kollégáink felé. Ezután pedig más illetékesekhez, a kormányhoz, az államfőhöz, illetve a képviselőházhoz fordulunk követeléseinkkel – emelte ki a tárgyalás után Dragan Matijević. Hozzátette: – A sztrájktól nem állunk el, folytatjuk – mondta.
Srđan Verbić, reagálva arra az újságírói feltevésre, miszerint amennyiben a sztrájk folytatódik, megtörténhet, hogy egyes iskolákban a diákok év végi osztályzat nélkül maradnak, elmondta, a tanév így vagy úgy, de mindenképpen befejeződik, a diákok pedig bizonyítványt kapnak majd, az iskoláztatást ugyanis folytatniuk kell.
– Tudtommal egyetlen iskola sem zárt be ma, ugyanannyi iskolában folyik a sztrájk, mint hétfőn. Remélem, hogy az itt megjelent tanárok és tanítók kidolgoztak egy tervet arra, miként pótolják be a ma elmulasztott órákat – mondta a miniszter. Majd kitért arra, hogy az iskolaigazgatóknak kellene nagyobb hatáskört a kezükbe adni, hogy irányíthassák az iskolát. Mint mondta, az iskolaigazgatóknak is részt kellett volna vállalniuk a kollektív szerződések összeállításában, elvégre ők tudják figyelemmel kísérni munkatársaik munkáját. Ennek kapcsán már folynak a tárgyalások arról, miként tudnának nagyobb hatáskört osztani az iskolaigazgatókra, hogy jutalmazhassanak vagy büntethessenek.
A tanügyi dolgozók tüntetése délután 3 óráig tartott, ám akkorra már a több ezres tömeg jelentős része feloszlott.