Rengeteg a kavicsos strand, sziklás partszakaszok választják el őket egymástól (Fotó: Halász Gyula)
Az idén négy év után úgy határoztunk, hogy elmegyünk nyaralni. Feleségemmel legutóbb Görögországban voltunk, Tasszosz szigetén, úgy gondoltuk, most itt az ideje visszatérni a horvát tengerpartra. Hosszú böngészés után az interneten rátaláltunk egy isztriai halászfalura .
Több kilométeres sétány, fenyőfák, levendula, rozmaring és leander veszi körül
Rabac mindkettőnknek elnyerte a tetszését. Félúton van Pula és Opatija (Abbázia) között, az ókori Labin városka alatt helyezkedik el. Újvidékről nagyon könnyű eljutni az Isztriai-félszigetig, Ruma után rákapcsolódunk a zágrábi autópályára, amelyről Zágráb előtt Rijeka felé fordulunk, az autópályáról azonban nem kell letérnünk, mert össze van kötve. Az autópálya minősége kiváló, szinte minden 10 kilométeren pihenőhelyek vannak. Rijekához közeledve az út felvisz bennünket a Gorski kotar hegységen, a festőien szép táj megállásra késztet minden utazót. Érdemes megállni, még nyáron is 20 fok körül van a levegő hőmérséklete, kellemesen kipihenhetjük magunkat. A hegységből leereszkedve elénk tárul lassan az Adriai-tenger. Rijekánál az Učka alagút felé tartunk, majd Labin és Rabac következik.
Rabac központja
Rabac környékét fenyőerdők veszik körül, kellemes klímája miatt sokan látogatták tüdőszanatórium helyett. Egykor csak pár tucat ház volt a faluban, mára azonban már korszerű üdülővároska lett. Strandjai főleg kavicsosak, amelyeket sziklás részek választanak el egymástól. A tengerpartot buja növényzet veszi körül, fenyőfák, leanderek, levendula és rozmaring. A partszakasz, azaz a strand felett több kilométeres sétány húzódik, ahol a séta mellett biciklizni, görkorcsolyázni és kocogni is lehet, de padok is vannak, úgyhogy megpihenve gyönyörködhetünk a kilátásban és az illóolajoktól dús levegőben.
A sétány rengeteg strandot köt össze, eljuthatunk rajta Rabac központjába is. A sétány mellett éttermek, szállodák, kávézók sokasága helyezkedik el. A strand és a környék gyermekbarát, nincs forgalom, tehát szabadon játszhatnak, szaladgálhatnak a kicsik, a tengerpart kavicsos részei pedig sokáig sekélyek. A közbiztonság kiváló, minden kis partszakasznak saját őre van. A szerbiai jelzés a személygépkocsin nem jelentett hátrányt, pedig sok helyen parkoltunk, és az itteni nyelv hallatára sem akadt kellemetlenségünk, nagyon kellemesek voltak a házigazdák és az isztriaiak is.
Labin ókori városrésze
A kisvárost szépségének, tiszta levegőjének és remek éghajlatának köszönhetően már a 19. század végén felfedezték. Az író és szenvedélyes utazó Richard Francis Burton 1876-ban az első turisták között járt itt, és az Isztriai tengerpart című könyvében elragadtatva írt Rabac szépségéről. Ekkor épültek az első villák is, a legelső szálloda pedig 1924-ben.
A szűk, középkori, mediterrán hangulatú utcák kicsiszolt kövein mindig külön élmény végigmenni
Rabacon nyaralva, a strandoláson kívül, több kirándulási lehetőség is kínálkozik. Könnyen eljuthatunk a Rabac közvetlen közelében levő, középkori Labinba vagy a szintén középkori, 25-30 km-re, északkeletre levő Abbáziába is. Nincs messze a mintegy 40 km-re, délnyugatra levő Pula sem.
A 15. századi velencei gótikus templom
Labin középkori városa a Rabac feletti dombon, Rabactól mindössze 5 km-re fekszik. Korábbi nevének, Albonának az első említése Kr. u. 285-ből származik. Isztria egyik legszebb óvárosában egyebek mellett egy különleges, 15. századi velencei gótikus templom, reneszánsz kastélyok, barokk paloták és gyönyörű épületek csodálhatók meg. Labin korábban bányászváros volt, így a Városi Múzeum alatt egy szénbányát is megtekinthet a látogató.
A labini kilátóból nagyszerű látvány tárul elénk (a távolban Rabac)