A közönség és az első sorokban a Mitugrász táncosai (Fotó: Dávid Csilla)
Öt évvel ezelőtt fiatal táncosok egy csoportja az újvidéki Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központtól különválva megalapította a Vajdasági Magyar Népművészeti és Közművelődési Központot (VMNKK). Az évforduló alkalmából a táncosok szombaton Táncra lábam! címmel a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ nagytermében, telt ház előtt, gazdag műsorral mutatkoztak be.
Mielőtt a műsorról szólnánk, el kell mondani, hogy a VMNKK a néptánc oktatása és a népi kultúra ápolása mellett számos egyéb szervezési tevékenységgel is foglalkozik.
– Ez alatt az öt év alatt a Vajdasági Táncháztalálkozó és Kirakodóvásár, a Minősítő Fesztivál, táncházak, szórvány népművészeti táborok megszervezése fűződik a központ nevéhez – mondta Kiss Zselykó, a VMNKK vezetője. – Négy vajdasági helységben 2006 őszén megszerveztük Marton Veronika, magyarországi ősrégész előadássorozatát. Tavaly nyáron a temerini népzenei tábort támogattuk, és szintén tavaly karoltuk fel a Gyermekházat is, amely a központ helyiségeiben működik, és amellyel a nyáron két napközi tábort is szerveztünk. Elsőként a Csűrdöngölő táncegyüttesünk lépett fel. Szilágysági táncokat mutattak be. Számunkra ez a összeállítás azért fontos, mert első volt, amelyhez a táncos fiatalok saját maguk biztosították sikeres pályázattal a szükséges eszközöket. Rövid fennállásunk alatt közvetlenül anyagilag még egy intézmény sem támogatott minket. Akadtak azért egyének, akik kisebb összegekkel vagy munkával járultak hozzá a Központ tevékenységéhez. Közülük két személyt emelnék ki, ifj. Sebestyén Imrét, aki rengeteg grafikai tervezőmunkát készített a VMNKK számára. A legrégebbi és legnagyobb támogatónk pedig id. Takács Gyula, akinek irodánkat köszönhetjük, ahol egy éve a kicsi gyermekek napközis foglalkozásai zajlanak. Ki kell emelnem Kovács Zsuzsannát is, nemcsak táncos, táncoktató, az együttes vezetője, hanem a központ főszervezője is. És ami szintén fontos, ő tervezte és varrta meg a táncosok viseletének legtöbbjét. A felsorolásból nem szabad kihagyni a telepi Szent Erzsébet-templom plébánosát, Nagy Attilát sem, aki otthont adott táncosainknak, központunknak, ugyanis a parókia helyiségeiben tartjuk próbáinkat. Ifjú Takács Gyula központunk fő mozgatórugója. Az ő munkájának, utánajárásának, át nem aludt éjszakáinak köszönhetően tudják folytatni nemes tevékenységüket gyerekeink és fiataljaink. Mindhármuk értékét az a tény is növeli, hogy amit tettek, szerényen tették, a háttérből, nem vágyva tapsra, nyilvános elismerésre, anyagi haszonra, hiszen rengetegszer a saját zsebükbe nyúltak, hogy összeálljon egy új koreográfia, egy utazás, viseletdarab vagy egy rendezvény. Ők maguk soha nem kérkedtek a cselekedeteikkel, táncosaink eredményei dicsérik tetteiket.
Kovács Zsuzsanna átveszi az elismerést
A VMNKK keretében több táncegyüttes létezik. A már említett Csűrdöngölő, továbbá a Manó és a Mitugrász.
– A gyimesi táncokból összeállított koreográfia fordulópont volt a Csűrdöngölő táncegyüttes életében. Ez után a műsorszám után a táncegyüttes átalakult. A régi tagok zöme eltávozott és új emberek csatlakoztak az együtteshez. Az úgynevezett „régi gárdának” kétszer sikerült elérni a kiválóan minősült címet, bekerültek a budapesti néptáncantológia műsorába, egyszer megnyerték a Középiskolások Művészeti Vetélkedőjét és az első Vajdasági Magyar Kamaratánc-fesztiválon is kiérdemelték az első helyezést. Helyükre a Tarcal rekreációs táncegyüttes, nem hivatalos nevükön a Fájamáj csoport tagjai léptek.
A Csűrdöngölő a már említett gyimesi táncok mellett előadta még Szilágyságból a Saroglyás táncot, valamint gömöri táncokkal szórakoztatta a közönséget. Nagy tapsot kapott a Manó gyermek táncegyüttes, előadásában jászsági táncokban gyönyörködhettek a jelenlevők, és élvezhették Lánc, lánc, cígerlánc, valamint az Itt meguntuk, és továbbmentünk című produkcióit. A legkisebbek, a Mitugrászok a Kitrákotty mesét adták elő, tánc és játék összeállításukkal az idei Vajdasági Magyar Gyermektánc Fesztiválon a harmadik helyezést érték el.
A központ táncosai számos sikert értek el
A rendezvény vendége volt a komlói Erkel Ferenc Alapfokú Művészetoktatási Intézmény.
– Látogatásával megtisztelt bennünket az intézmény igazgatónője, Seregné Deák Róza, és persze itt voltak a diákok, a táncosok is, a Kispöndöly gyermektáncegyüttes. Ők nyárádselyei és mezőföldi táncokat mutattak be. Vendégünk volt még Magyarországról Szileszki Angéla és zenekara, akiknek kalotaszegi muzsikáját élvezhettük. Sokan nem tudják, hogy a komlói Pöndöly Néptánc és Hagyományápoló Egyesület is a támogatóink között szerepel. Vezetőjük, Németh Csilla és a társulat tagjai sokat segítettek rajtunk a magyarországi fellépéseink során, és abban, hogy egyáltalán eljussunk Magyarországra, amikor még a vízumhoz meghívólevél is kellett. És végül, de nem utolsósorban meg kell említenem a szabadkai Juhász zenekart. Táncosainknak sokszor húzta a talpalávalót – mondta Kiss Zselykó.
A szabadkai Juhász együttes mezőföldi muzsikát adott elő
Ezen az ünnepségen is zenéjükre táncoltak a táncosok, és külön számként mezőföldi muzsikát is előadtak.
Magyarországról, Komlóról a Kispöndöly gyermektáncegyüttes kápráztatta el a közönséget
Szileszki Angéla és zenekara
A rendezvény után táncház is volt