A múlt hétvégén, szombaton, már reggel benépesült az egyébként alig néhány tanyából álló Szúnyogfalu a magyarkanizsai vasútállomás mögött: a várakozáson felüli volt a kiállítóknak, kézműveseknek, a lovasbemutatók, főző- és egyéb versenyek részvevőinek, valamint a látogatóknak a száma.
A kézművesek, a kihalófélben lévő szakmák művelői nagy érdeklődést keltettek, főként azok (pl. a kovács és a seprűkötő), akik a helyszínen is bemutatták tudományukat. Sokan meg-megálltak a neves világcégek mezőgépei előtt, beleszimatolhattunk a sokféle pásztorétel ínycsiklandozó illatába (szerencsés esetben meg is ízlelhettük őket), és gyönyörködhettünk a szebbnél szebb lovak, fiákerek parádéjában.
A délelőtti megnyitót követően a rendezvény jegyében a gyerekeknek meghirdetett pályázat eredményeit ismertették. A legjobb megfigyelésért Nataša Balaž, a legjobb karakterért Faragó Zsombor, a legjobb tájképért Pósa Rebeka, Szúnyogfalu legjobb ábrázolásáért Bánszki Brigitta, a legjobb technika alkalmazásáért Pósa Emma, a legjobb témaválasztásért Anja Vujaković részesült elismerésben, a legjobb fogalmazásért pedig Nyilas Orsolya.
Közben megkezdődött a nemzetközi főzőverseny, amelynek keretében hagyományos pásztorételek készültek. Már a reggelikészítés is a hagyomány jegyében és értékelve zajlott, a finom reggeliért és a sátor összhatásáért első díjat a kanizsai Pannika és Jucika kapta, másodikat a Felsőhegyi Nők Szervezete, a harmadikat pedig a zentagunarasi MAG.
A pásztorlevesek legjobbikát szintén Pannika és Jucika főzte, második lett a felsőhegyi Rejtélyes Fakanál csapata, harmadik a Tavankúti Nőszövetség. A pásztorgulyások erős mezőnyében Horváth Hajnalka szerezte meg a babért, őt követte a Kraljica Voće csapata, és harmadik helyezést ért el a MAG.
Nem volt könnyű dolguk a szakácsoknak a perzselő napon a tűz mellett, de a libát kopasztókat is derekasan megizzasztotta a tolltépés. A legügyesebb kopasztó a felsőhegyi Lúdmány Valéria volt, második helyre falubelije, Ilcsik Erzsébet került, a harmadik helyezésen pedig ketten osztoztak: Boros Zoltán (naná, hogy Felsőhegyről) és Lőrinc Róbert (Kanizsáról). A verseny különdíjasa – méltán – a mezőny legidősebb részvevője, a 80 éves Kata Bedeković lett.
Amíg a nézősereg egyik része a kézművesek utcájában bolyongott, másik része a főzőversenyek környékén téblábolt, addig a harmadik csoport a lovasbemutató helyszínén csodálhatta meg a csikós legények, fogathajtók ügyességét és a pompás lovakat. Aki a sátorok árnyékából kimerészkedett a térre, az szemügyre vehette, hogyan fűzik föl a több mint 30 méter hosszú rúdra, és hogyan sütik meg a 150 csirkét –, hogy a szervezők nem titkolt szándéka szerint felkészüljenek a grillcsirkesütés Guinness-rekordjának jövő évi megdöntésére.
Sajnos, a késő délutáni és az esti műsorokat a vihar miatt már nem lehetett megtartani, így elmaradt a művelődési műsorok egy része meg a pásztorbál, és éjfélkor nem gyulladhattak ki a pásztortüzek.
A minden jó, ha a vége jó mondás ellentéte, miszerint minden rossz, ha a vége rossz, erre a programra egyáltalán nem érvényes. Igaz, hogy a vége elmaradt, de amíg tartott, addig kiválóan zajlott a szúnyogfalusi pásztornapok első, hagyományteremtő rendezvénye.
Hűsölés a pásztorkunyhó hűvösében
A tavankúti asszonyok cserépedényben sütöttek
Százötven csirke a rúdon
Csikóslegények bevetés előtt
A főzők kicsit irigykedtek a fürdőzőkre
Terepszemle lóháton