2024. július 17., szerda

Karnevál őfelsége Topolyán

A városnapi rendezvények keretében lezajlott a VII. Mézkiállítás és -vásár, valamint a IV. Topolyai Mézkarnevál
A mézszentelés pillanatai

,, …egy-egy társaság vagy utca fogott össze és öltöztek fel. Az arcra fekete harisnyát húztak vagy bekormozták. Lányok és legények, fiatalabb férfiak bújtak maskarába. A jelmezek házilag készültek, és abból, amit otthon találtak. (A lányok ruháját pattogatott kukorica díszítette). A férfiak nőnek öltöztek és fordítva.

A legnépszerűbb a lakodalmi menet volt, de felvonult a pap, a cigány, a koldus, a néger, a bolond is. A menet végén vezették az ördögöt láncon, a fején egy tarisznya, kezében vasvilla, hosszú farkát maga után húzta.” A topolyai nép a farsangi szokásokat a II. világháborúig elevenen megőrizte – olvasható Borús Rózsa Topolya népszokásai című kötetében, ahonnan a fentebb jegyzett idézet is származik.

A néprajzi feljegyzések alapján a valamikori farsangi időszakban zajló felvonulás teremtette hangulathoz hasonlíthatnánk a Topolyai Napok rendezvénysorozat keretében immár negyedik éve megszervezett mézkarnevált és tartalmi jegyeit.

A városnapi rendezvénysorozat leglátványosabb és legtömegesebb műsorszámának követésekor népes és lelkes közönség kísérte a negyvenkét csoportban, az Ifjúság utcától a központig felvonult, 1200 embert tömörítő karneváli menetet. Igazi népünnepéllyé formálódott az elmúlt szombaton szervezett rendezvény.

Míg a múltban a farsangi menet végén vonuló ördög kapott meghatározó szerepet az alakoskodásban, tréfálkozásban, a legújabb kori topolyai városnapi karneválokon évről évre a felvonuló menet élén haladó udvari bolond veszi át az egyik főszerepet. A karneváli menetben haladt Bábi Attila polgármesternek az idei rendezvényen sem sikerült megőriznie a város, kezdetben még kezében tartott kulcsát. Az udvari bolond – a hagyományoknak megfelelően – ezúttal is kikapta azt a városvezető kezéből, jelezve: szabad a móka, a zene, a tánc.

A jelmezt öltött Bábi Attila az idén sem egyedül, hanem Lesták Anita személyében Magyarország, Valentina Žderić személyében pedig Horvátország Mézkirálynőjének társaságában vezette a felvonulók sokaságát. Mögöttük haladt Tamara Pejović első, valamint Tóth Edina, második udvarhölgy. Őket követően az ugyancsak jelmezbe öltözött Politikus vitézek, vagyis a községi tanács tagjai vonultak fel.

A tavalyihoz hasonlóan a karneváli hangulat megalapozására az idén is először a bácskossuthfalvi majorette-ek és az ifjúsági fúvószenekar tett kísérletet, sikerrel. A folytatásban a községben működő népi táncegyüttesek: a Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ és a Vuk Karadžić Szerb Művelődési Központ képviselőinek, a Bácskossuthfalváról érkezett Bokréta, Cimborák, Vadvirág, Nosztalgia néptánccsoportnak, a pacséri Pacsirták, a tiszaszentmiklósi Dr. Tihomir Ostojić Művelődési Egyesület táncosainak, a vidékünkre jellemző roma táncok elsajátítását és éltetését célul kitűző bácskossuthfalvi és pacséri székhelyű Romano Khan csoport tagjainak szereplését is élvezhette a közönség.

Táncra perdülhetett a Fiesta Plus és a Tango Táncklubok bemutatkozásakor is. A Topolya községben lévő oktatási intézmények közül a 2009-es évi városnapi rendezvénysorozat karneváli forgatagába a Bambi iskoláskor előtti intézmény, a zentagunarasi Október 18-a Általános Iskola, a topolyai Nikola Tesla és a Csáki Lajos iskolák, a gunarasi Dózsa György és a pacséri Moša Pijade általános iskolák küldték el képviselőiket. A Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Középiskola és a Mezőgazdasági Iskola tanulói is közönség elé léptek. Az utóbbiak a fiákerek felvonulása előtt megérkezett traktorok egyikén helyezkedtek el, a Községi Unió és a karnevál bajsai résztvevőihez hasonlóan.

A bajsaiak népes számban képviselték közösségüket a IV. Topolyai Mézkarneválon. A helyi közösség szervezésében ezúttal tíz bajsai civil szervezet vonult fel. A topolyai karateklub mellett az Aranyág Nyugdíjas Sportolók Egyesülete, a Petőfi Sándor Cserkészcsapat, a Szorgos vajdaságiak csoport, a Mara amatőr színtársulat, a Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat tagjai, az Újvidékről érkezett Pannon Majorette-ek, az Adai Dobosok Klubjának zenészei, a pannóniai Choco Girls formáció táncosai is bemutatkoztak a vidám menetben. A Vrnjačka Banja-i községből érkezett Novo Selo-i karneváli csoportok már negyedik alkalommal léptek fel a topolyai közönség előtt.

A tavalyi évhez hasonlóan az idén is éltek a nemes gesztussal: a forgatagban pénzadományokat gyűjtöttek a topolyai Bethesda Szeretetszolgálat javára, a szervezet ápoltjai kísérőik társaságában az idén is a felvonulók között voltak. Most sem hiányoztak a topolyai karneválról a Szent György Bácskai Borrend tagjai, mint ahogy a mézlovagok: a bajai Szent Ambrus és a bácskossuthfalvi–kiskunhalasi Hunor Mézlovagrend tagjai sem.

Bácskossuthfalváról a Méhecske méhészegyesület képviselői is csatlakoztak hozzájuk. Az elmúlt szombaton e méhészegyesület tagjaival felvonultak méhészvendégeik is, akik Horvátországból – Vukovárról, Slavonski Brodból és Eszékről – érkeztek Topolyára. A topolyai méhészek egyesületének tagjai nemcsak a mézkarneválon vállalták az egyik felvonuló csoport szerepét. Az egyesület szervezte a karnevállal egy napon megrendezésre került VII. Mézkiállítást és -vásárt a város központjában, melynek kedvező fogadtatása bizonyítja létjogosultságát. A mézkiállítás és mézvásár sikere hívta életre magát a mézkarnevált is.

Harmadik éve köszönthettek külföldi kiállítókat is a mézkiállításon és -vásáron

A polgármester fogadta és megajándékozta a karneválon felvonult csoportok képviselőit
Indul a menet, élén az udvari bolonddal

Az udvari bolond kezében a város kulcsa – kezdődhet a mókázás

Néptánccsoportok bemutatkozása
A bajsai asszonyok felvonulás közben, traktoron közlekedve is szorgoskodtak

Latin dallamok is felcsendültek

A Fiesta Plus előadását is nagy taps kísérte
Újvidéki majorette-ek a topolyai aszfalton
A gyerekek örültek a cukorkáknak – Bemutatkozik a Községi Unió karneváli csoportja