2024. július 17., szerda

Párbeszéd a sérültek világáról

A fogyatékkal élők napja
Fehér Miklós bevezeti a gyerekeket a számítógépes játékok világába

D ecember harmadika a fogyatékkal élők világnapja, aminek évenkénti megtartásáról 1992-ben döntött az ENSZ. Ezen a napon világszerte felhívják a figyelmet a betegség, baleset vagy katasztrófa következtében fogyatékossá vált emberek problémáira.

A topolyai Népkönyvtár, a Bethesda Szeretetszolgálat, a Petőfi Sándor Cserkészcsapat és a budapesti Kézenfogva Alapítvány a Topolyai Napok keretében Fogadd el, fogadj el! címmel közvélemény-formáló játékos programsorozatot szervezett. Céljaik között az értelmi és halmozottan fogyatékos emberek társadalmi elfogadásának növelése, az értelmi fogyatékos és az egészséges emberek közötti párbeszéd elősegítése szerepelt, játékos programok révén. Elsősorban a gyerekek és a fiatalok figyelmét szerették volna felhívni arra, hogy a sérült emberek is fontos, értékes tagjai a társadalomnak, és nem sajnálatra szorulnak, hanem együttműködésre. A fentebb felsorolt célkitűzések megegyeznek az 1993-ban létrejött, budapesti székhelyű Kézenfogva Alapítvány által meghatározott irányelvekkel. Ezt Fehér Miklós, a Kézenfogva Alapítvány munkatársa, a topolyai helyszínen vele folytatott beszélgetésünk során is megerősítette:

– Budapesti székhelyű alapítvány vagyunk, de országos szinten akarunk működni és javítani az értelmi és halmozottan sérült személyek, hozzátartozóik és a velük foglalkozó szakemberek helyzetén. Hatást kívánunk gyakorolni abból a célból, hogy az értelmi és halmozottan sérült emberek társadalmi elfogadásának mértéke növekedjen. Tevékenységünk részét képezi a Fogadd el, fogadj el! országos közvélemény-formáló rendezvénysorozat éltetése, programunkkal a sérültek helyzetére szeretnénk irányítani a figyelmet, segíteni megértésüket, elfogadásukat.

A programsorozat éltetésének négy éve alatt topolyai látogatásuk alkalmával először lépték át az országhatárt.

– Igen, nagy öröm és megtiszteltetés ez számunkra. Topolyai kezdeményezésnek köszönhetően vagyunk itt. Többek között ezúttal azért esett a választásunk erre a vajdasági városra, mert az itteni szervezők a városnapi rendezvénysorozat keretében színvonalas, és nemcsak sérült embereknek szóló programcélokat valósítanak meg. A topolyai állomáshely különleges a számunkra, mert úgy érezzük, hogy az itteni közegben, ahol a mindennapi élet természetes velejárója a többkultúrájú, a többnyelvű emberek együttélése, talán nagyobb a fogékonyság a fogyatékokkal élők elfogadása, megértése iránt is.

A Fogadj el, fogadd el! elnevezésű programsorozatuk neve is üzenetet hordoz. Az elnevezés egyben utalás arra, hogy szeretnék elérni: a többségi társadalom megismerhesse a sérült emberek életét. Helyesek a feltevéseim? Kérem, jellemezze kezdeményezésüket.

– A Topolyán is ismertetésre kerülő programunk célja valóban az, hogy a többség megismerhesse, milyen különbözőségek és hasonlóságok jellemzik az ép és a sérült embertársak életét. Hogy a többségi társadalom megtapasztalhassa hogyan, milyen feltételek között léteznek a sérültek az általunk felállított szabályrendszerek között. Célközösségünket elsősorban a gyermek- és ifjúsági korosztály képezi. Számukra akartuk a helyszínen, számítógépes játékok segítségével modellezni a sérültek világának velejáróit, elősegítve ezzel az elfogadás és a megértés folyamatát. Hasonlítani lehet a sérültek mindennapjait, azok jellemzőit azokhoz a szituációkhoz, amelyekbe a gyermekek kerülhetnek játékainknak köszönhetően. Ezúttal ismert játékhelyzetekben megváltozott szabályokkal találkozhatnak. Ha át tudunk érezni, megélni egy-egy szituációt, az nagyban segíti a megértést is. A fiatal korosztálynak esélyegyenlőségi játékunkba való bekapcsolásával a sérültek gondolkodásmódjának jellemzőire, igényeire akartuk felhívni a figyelmet. A fogyatékkal élők mindennapjairól, életérzéseiről a helyszínen, filmvetítéseken keresztül is informálódhatnak az érdeklődők.

A Fogadj el, fogadd el! programhoz tartozó foglalkozások mellett a topolyai szervezők is játékötletekkel rukkoltak elő.

– A topolyai partnerek által bekapcsolt, elsősorban kézműves programok harmonikusan illeszkednek az általunk felállított programsorhoz. Reméljük, nem egyszeri találkozás ez a mai, a jövőben is bemutatkozhatunk még Topolyán. Pályázati lehetőségünkkel évről évre élni lehet, megélt tapasztalataink pedig értékeléskor jelentős mértékben befolyásolnak bennünket döntéseinkben. Rendezvénysorozatunk látványossága speciális kamionunk is, amelyet, és a benne felállított fotókiállítást, ezúttal sajnos nem tudtuk bemutatni a helyszínen. Vannak ötleteink, hogy milyen tartalmakkal tudnánk gazdagítani a jövőbeli együttműködésünket új, topolyai partnereinkkel.

A Kézenfogva Alapítvány honlapján a Fogadj el, fogadd el! elnevezésű programról szóló összefoglalóban többek között egy nagyszabású rekordkísérletben való részvételi lehetőségről, felkérés eredményéről is tájékozódhatunk. Az alapítvány munkatársai felhívására a rekordkísérlet során sérült és egészséges emberek együtt készítettek el egy óriási virágos mezőt. A rendezvénysorozat alatt 4878 virág-rajz született, köztük topolyai közreműködők alkotásai is vannak.

A változásnak a fejekben kell elindulnia

Az elmúlt években jelentős lépések történtek Topolyán fogyatékkal élő emberek ügyében, hiszen a Bethesda Szeretetszolgálat megalakulása óta felhívja a figyelmet a köztünk élő hátrányos helyzetű emberek mindennapi gondjaira. Jelenlétükkel, aktivitásaikkal folyamatosan arra tanítanak, hogy az általuk felkarolt gyerekek, fiatalok mássága is tiszteletet érdemel. A sérültek szolgálatában álló civil szervezetként azért is dolgoznak, hogy megkönnyítsék a másság elfogadását. Rendezvényeikkel, jelenlétükkel a társadalom szélesebb rétegeit próbálják megszólítani. A halmozottan sérült gyerekeket is elviszik olyan eseményre, amelyen egészséges társaikkal együtt lehetnek, kirándulnak, részt vettek a Mézkarneválon, a Föld napja alkalmából szervezett rendezvényeken, és már több alkalommal iskolákba is ellátogattak. Egyik alapelvük, hogy a társadalom „szellemi akadálymentesítése” vezethet akadálymentes környezethez, tehát a változásnak a fejekben kell elindulnia...

H. E.

Az esélyegyenlőségi játék izgalmas percei
Virágba borultak a fák szeptemberben
Kézműves foglalkozások is zajlottak
Ismerjük meg jobban a sérültek világát!
A sérült gyerekek is a maguk módján megoldották a feladatokat

Kézműves tevékenység közben

Középiskolások látogatása a Bethesdában