2024. november 25., hétfő

Figyelnek bennünket

Néhány perc a biztonságosabb közúti forgalomért szorgoskodó láthatatlan munkások között
Kék fény és kamera a kocsin kívül

Sohasem tudjuk, hol vannak, lehet, hogy éppen most haladnak el autónk mellett, vagy épp most előznek bennünket, esetleg a visszapillantó tükörbe nézve épp őket látjuk... Nincs a kocsijukon rendőrségi jelzés, de jöhetnek utánunk, a nyomunkban lehetnek, és rögzíthetik minden tévedésünket, szabálysértésünket... Így aztán könnyen megtörténhet, hogy a postaládában nem szerelmes levelet találunk, hanem a szabálysértési bíró üzenetét, hogy vár bennünket egy kis csevegésre.

Bizonyára csak kevés ember tudja, hogy a rendőrség ismert és megszokott jelzése nélküli rendőri kocsik Szerbiában már 2008 júniusában járőrözni kezdtek, már akkor bevetették őket, amikor még a régi közlekedési törvény volt hatályban. Az új közlekedési törvény életbe lépésével tavaly decembertől azonban már sokkal nagyobb szerepkörhöz jutottak ezek az álcázott rendőrautók. Az általuk készített videofelvételek már bizonyítékként felhasználhatók a szabálysértők ellen, kiket e bizonyítékok birtokában már megbüntethet a bíróság. E jelzés nélküli járőrkocsik leginkább a 10-es korridoron cirkálnak, mert a tapasztalatok alapján országos viszonylatban itt, ezen az útvonalon történik a legtöbb szabálysértés.

Az álcázott rendőrségi személygépkocsik köztársasági irányítás alatt vannak, tehát Belgrádból kapják a parancsot, attól függetlenül, hogy a szerbiai utak melyik részét fedik le. Így kerültünk mi is Belgrádba, a köztársasági közlekedési rendőrség központjába, amely a Föderáció Palotájában (valamikori Jugoszláv Szövetségi Végrehajtó Tanács) helyezkedik el. Milan Petrovval, a köztársasági forgalmi rendőrség igazgatóságának osztályvezetőjével beszélgettünk ezekről a „rendőri lopakodókról”.

Miben különböznek ezek az új rendőrautók a többiektől? Úgy néznek ki mint a Batmobil?

– Nem teljesen. Azonkívül, hogy kinézésük alapján nem lehet felismerni, hogy rendőri autók, olyan technikai eszközökkel vannak felszerelve, amelyek segítségével sokkal könnyebben dolgozhatnak a közlekedési rendőrök, akár mozgó személygépkocsival is. Ennek köszönhetően minden szabálysértést fel tudunk ismerni és bizonyítani. Ide tartozik például az autóba szerelt radar, amely pontosan meghatározza az előtte és a mögötte haladó személygépkocsi sebességét. Ezenkívül a személygépkocsi két kamerával is rendelkezik, ezek elölről is és hátulról is felvételezik a forgalmat, ha valaki szabálysértést követ el, akkor arra videofelvételen bizonyítható. A videoanyagot a bíróságon fel lehet használni bizonyítékként, tehát ha videóval felvételezzük, hogy valaki szabálytalanul előz, ennek alapján kiküldhetik neki a bírósági felhívást. A kamerát, a radart a műszerfal alatt lévő irányítókonzollal könnyen használhatja a rendőr. Az álcázott rendőri autóban színes képernyőn követhető a két kamera által lefedett terület, valamint állandó hangfelvétel folyik a fülkében, így rögzíthető az is, hogy miről beszélgetnek, ha szükség mutatkozik a szabálysértővel való beszélgetésre. A hang és a videofelvétel a személygépkocsi hátsó részébe szerelt számítógép merevlemezére kerül, amelyet lehetetlen módosítani. A technikai felszerelést Franciaországból rendeltük meg, darabjuk másfél millió dinárba kerül. Ezenkívül elmondhatom, hogy erős személygépkocsikról van szó, háromezer köbcentinél kezdődik a motorjuk, minden biztonsági előírásnak megfelelnek. Olyan márkájú személygépkocsikat válogattunk, amelyek sűrűn előfordulnak az autópályákon Szerbiában, és a színeket is ezek a szempontok alapján választottuk. Abban az esetben, ha szabálysértést észlelnek a rendőrök, bekapcsolják a szirénákat és a rendőrségi fényeket, amelyek a napellenzőkbe vannak ágyazva az autó belsejében.

Milyen szabálysértéseket rögzítenek a legsűrűbben?

– Nagyon sok a tilos jelzésen áthaladó jármű és a mobiltelefont használó vezető, valamint gyakori a biztonsági öv használatának elmulasztása, de a védősisak kötelező használatára vonatkozó előírást sem tartják be sokan. A legtöbb szabálysértő Szabadka és Vranje környékén akad horogra, főleg azért, mert nincs befejezve az autópálya építése.

Hány álcázott rendőrségi személygépkocsival rendelkezik Szerbia?

– Egyelőre tíz ilyen gépkocsink van, reméljük, hogy idővel, ha az anyagi feltételek megengedik, több is lesz.

Hány ilyen álcázott rendőrautóra lenne szükség?

– Ezt nem lehet pontosan meghatározni. Romániában például hússzor annyi autó van, mint minálunk, Horvátországban pedig már régóta használatban vannak ezek az álcázott rendőri autók, hogy Ausztriáról és Németországról ne is szóljunk.

Az álcázott rendőrségi személygépkocsik irányításához kell valamiféle külön kiképzés, vagy minden közlekedési rendőr használhatja?

– Ehhez külön kiképzésre van szükség. A mi rendőreinket Ausztriában képezték ki, a biztonságos közlekedés központjában. Aki ezt a tanfolyamot sikeresen elvégezte, oklevelet kapott.

Milyenek a visszajelzések, mennyire hatékonyak az álcázott rendőrségi személygépkocsik?

– Legfontosabb célunk a megelőzés. Az emberek nagyjából azt gondolják, hogy mi azért vagyunk itt, hogy büntessünk. Ez nem így van. A munkánk lényege a megelőzés, és a tapasztalat is azt mutatja, hogy a bevetés óta inkább a megelőzés eredményei mutathatóak fel, és kevésbé a represszív, vagyis a büntető intézkedések. Az álcázott rendőrségi autók használatával nagyon gyorsan sikerült elérni azt, hogy lassabban vezessenek az emberek, leszoktattuk őket az extrém gyorsaságokról, és most már inkább csak az enyhébb sebességkorlátozás megszegése fordul elő. (Fotó: Ótos András)

A bekapcsolt képernyő
A központi számítógép
A középkonzolra helyezett vezérlőtábla

Itt rejtették el a kamerát

Milan Petrov, az országos közlekedésrendészeti igazgatóság osztályvezetője

A kocsi belseje
A radar
A rendőröket Ausztriában képezték ki
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás