2024. november 24., vasárnap

Túl a tizediken

Gazdag, színes és tartalmas műsorral kezdődött a jubiláris, tizedik tordai művelődési napok rendezvénysorozat
Dobai János és Szarka Edit megnyitják a kiállítást (Fotó: Lázár Jenő)

A hét végén Tordán ünnepi műsor keretében megkezdődött a jubiláris, X. Tordai Művelődési Napok tarka, szórakoztató-ismeretterjesztő rendezvénysorozat, amelyet Dudás Károly, a VMMSZ elnöke nyitott meg.

Dudás Károly megnyitja a rendezvényt

– Fontos ez a mai nap, nemcsak a tordaiak számára, hiszen egybeesik a magyar kultúra napjával. Kultúránk tart össze bennünket és ment meg az enyészettől. A VMMSZ és a VMSZ is gondol a szórványra és támogatja az effajta megmozdulásokat és azok hordozóit, az építkezés és a remény ideje jött el, mert ha elvesz Torda, elvesz a bánáti szórvány is. Kiemelném még az anyaországi együttműködést is, hiszen a magyar nemzet most már közjogilag is együvé tartozik, ezért élnünk kell az adott lehetőséggel – hangsúlyozta köszöntőjében Dudás Károly. Példaértékűnek tartotta a helyiek magatartását, az összetartozás, az együvé tartozás terén.

A helyi virgonc kis tánccsoport

A tordaiak e rendezvénye egybeesett a magyar kultúra napjával, hiszen Kölcsey Ferenc ezen a napon fejezte be Himnusz című versét. A két hónapig tartó színes rendezvénysorozat már rég kinőtte helyi jellegét és egész Bánát egyik legjelentősebb művelődési-ismeretterjesztő eseményévé vált. Ezzel a rendezvénnyel a helyiek magasra tették a mércét, hiszen itt a szórványban sokkal nagyobb erőbevetésre, külön odafigyelésre van szükség identitásunk megőrzésére, valamint kultúránk, hagyományaink ápolására. A gazdasági és pénzügyi nehézségek ellenére a lelkes és odaadó szervezők szinte minden évben színvonalasabb, tartalmasabb programokat készítenek, erőt merítenek és van kellő bátorságuk, felelőségérzetük, hogy mindezen értékeink megőrzését felvállalják, megóvják az enyészettől.

A pacséri citerások és az asszonykórus

Hogy e kis közösség törekvései értékelik, bizonyítja, hogy a megnyitó rendezvényt az idén is rangos vendégek, közéleti személyek tisztelték meg jelenlétükkel. Többek között jelen volt: Ékes Ilona magyarországi országgyűlési képviselő, Dudás Károly, a VMMSZ elnöke, Kovács Elvira és Fremond Árpád köztársasági képviselők, Dušan Kuzman tartományi mezőgazdasági segédtitkár, Pál Károly, a VMSZ ügyvezető alelnöke, Szombaty Zoltán mgr., Pacsér helyi közösség elnöke, Dragan Milenković begaszentgyörgyi községi elnök munkatársaival, Filip Jonel, a képviselő-testület elnöke, Szarka Edit, a községi művelődési intézmény igazgatónője, Balástya és Újszentes testvértelepülések, valamint a környező települések képviselői, a helyi szervezetek, intézmények vezetői.

A balástyai zenekar

A műsor előtt a művelődési otthon előcsarnokában az ide látogatók megtekinthették Sandra Radaković begaszentgyörgyi, Lódi József magyarittabéi és Szalma Andor helybeli amatőr festők képkiállítását, valamennyien a Kisvasút festőcsoport tagjai, amelyet Szarka Edit, a begaszentgyörgyi művelődési intézmény igazgatónője nyitott meg, majd ezután Dobai János és Szombaty Zoltán mgr. aláírásukkal megerősítették a két település közötti testvéri kapcsolatot.

A begaszentgyörgyi táncosok

Köszöntőt Dobai János, a helyi közösség elnöke mondott, amelyben hangsúlyozta, hogy sajnos a belvíz okozta felmérhetetlen veszteségek és károk miatt kicsit visszafogottabban ünnepelnek, de a polgárok összefogásának, a begaszentgyörgyi községnek és a tartományi illetékes szerveknek köszönhetően a probléma jelentős részét sikerült megoldani. Ugyanakkor a rendezvény jelentőségét csak növeli, hogy egybeesik a magyar kultúra napjával, valamint újabb testvértelepülési kapcsolatra léptek, ezúttal Pacsérral.

Az újszentesi táncosok

Szombaty Zoltán kiemelte, mivel hasonló gondolkodású és mentalitású közösségekről van szó, amelyek már régóta jó kapcsolatot ápolnak, elérkezettnek látta a pillanatot, hogy ezt szentesítsék. Ékes Ilona felszólalásában rámutatott nemzeti kultúránk és közösségi tudatunk, valamint a magyar nemzet együvé tartozásának fontosságára.

A romániai vendégek

Az ünnepi műsort Török Noémi feketicsi tehetséges ifjú népdalénekes nyitotta meg szlavóniai népdalcsokorral, amellyel a Szólj, síp, szólj! népdalvetélkedőn a harmadik helyet szerezte meg. Ezután a helyi Petőfi Sándor ME Virgonc kiscsoportja galgamácsai gyermeklakodalmas táncokat mutatott be Pál Eszter koreográfiájában, amellyel megkezdődött a művelődési műsor. Őket a pacséri művelődési egyesület asszonykórusa és citerásai követték egy dél-alföldi népdalcsokor előadásával, ezután Ónódi Tamás citeraszólista muzsikált, majd a férfikórus alföldi válogatását élvezhette a lelkes közönség, Vörös István művészeti vezető rendezésében. Balástyáról ezúttal egy fiatalokból álló zenekar ismert slágerekkel, majd Juhász Andrásné oromhegyi népdalcsokorral nyerte el a nagyérdemű tetszését. Nagy sikert ért el a begaszentgyörgyi Október 2. ME néptánccsoportja Vranje környéki táncok előadásával. Az újszentesi vendégek ezúttal marosszéki és szatmári, az Orgonavirág román néptánccsokrot adott elő, Hajdu Miklós monológján is jót szórakoztak a jelenlévők, majd az egyesület modern tánccsoportja pezsdítette fel a hangulatot a teremben.

Újszentesi modern táncosok

Ezt követően Nyerges Ármin helybeli tehetséges nótaénekes egy táncdalcsokorral szórakoztatta a közönséget, majd a helyi Petőfi Sándor ME nagy tánccsoportja lépett színre és tiszakóródi táncok bemutatásával arattak nagy sikert. Végezetül a helyi kiváló versmondó, Csíkos Dániel az általános iskola hetedik osztályos tanulója Vörösmarty Mihály Szózat című versét szavalta, amellyel első helyezést ért el a „Himnusz és Szózat” szavalóversenyen. A műsort nagy sikerrel Karvák Anikó és Ember Flórián vezették.

A tordai Petőfi Sándor ME nagy tánccsoportja

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás