2024. november 25., hétfő

Kreativitás és tudás

Sajátos vegyület a tegnap nyílt könyvszalon, Útmutató és Art Expó, az Újvidéki Vásár első idei, egyidejű kiállításai – Kiállítás emlékezik meg a hatvan évvel ezelőtti zentai művésztelepről

Milorad Đurić tartományi művelődési és tájékoztatási titkár nyitotta meg a vásárt (Dávid Csilla felvételei)



Megkezdődött a kiállítási időszak az Újvidéki Vásáron a csütörtökön megnyitott Útmutató elnevezésű, 8. Nemzetközi Oktatási Vásárral, a 18. Nemzetközi Könyvszalonnal és a 17. Art Expó művészeti vásárral. Mintegy 50-50 kiállítója van mindhárom kiállításnak a Master Központban, ezek közül az oktatási vasárnapig várja az érdeklődőket, a másik kettő pedig kedden zárja kapuit.

Deli Andor (középen) tartományi oktatásügyi, közigazgatási és nemzeti közösségi titkár és Erdély Lenke (mellette jobb oldalt), a Vajdasági Pedagógiai Intézet igazgatója előadást tartottak a vásáron

A látogatók első hullámában főleg diákokkal lehetett találkozni, akik az Útmutató, azaz a pályaválasztási lehetőségek miatt tekintették meg a vásárt. Biztosan sokan a helyszínen választ is kaptak a kérdéseikre, ha nem, akkor az eligazításban segíteni fognak a két kézzel osztogatott brosúrák, katalógusok, ismertető anyagot tartalmazó CD-k, amelyeket szinte minden standon osztogattak. Az elmúlt években is hasonló kép fogadta a vásárlátogatót, vagyis az iskolák, karok, tanszékek standjait valósággal megrohamozták a továbbtanulni vágyók. A másik két kiállítás iránt jóval visszafogottabb az érdeklődés, még akkor is, ha egy részük vásári kedvezménnyel igyekszik magához édesgetni a látogatókat.

Torjai Zita gyöngyfüzérei évről évre elragadtatják a vásárlátogatókat

A „kapunyitáskor” Goran Vasić, a vásár vezérigazgatója üdvözölte az egybegyűlteket, hangsúlyozván, hogy az intézmény a kultúra előtt is nyitva áll. Ezután Milorad Đurić tartományi művelődési és tájékoztatási titkár, a rendezvény főtámogatójaként fellépő titkárság nevében nyitotta meg a rendezvényt, hangsúlyozván a kreativitás és a tudás fontosságát, melyet ez a sajátos módon kombinált három kiállítás az irodalom, a művészet és az oktatás „vegyítésével” egyértelműen képvisel.

A visszatérő vásárlók miatt érkezik az újvidéki kiállításra a belgrádi Ratko Marković


Ezt követően a városi és tartományi tisztségviselők újságírók gyűrűjében megtekintették a vásárt, nemcsak az attraktívabbakat, hanem a tartományban működő kisebbségi könyvkiadók standját, csakúgy a művészetieket, és a legnagyobb figyelmet kiváltó oktatásügyi standokat is. Az Útmutató célja betekintést nyújtani az oktatásügyi, vagyis a középiskolai és a felsőoktatási kínálatba. Igazán változatos, sőt azt mondanám, évről évre ötletesebb standokon több mint félszáz oktatási intézmény igyekszik felhívni magára a figyelmet. Közöttük találni néhány külföldit, és ezeknél valamivel jelentősebb számú magánoktatási intézményt is. Ez utóbbiak igazán kitettek magukért, két székvárosi magángimnázium például nagyszámú számítógéppel, attraktív képernyőkkel vetélkedőre invitálta a vásárlátogatókat, amit a fiatal korosztály nemigen utasított el. Az Újvidéki Egyetem több kara is igyekezett vonzó megjelenést produkálni, ilyen módon is szeretnék megragadni a hamarosan iratkozók figyelmét. Nyelviskolákból mintha kevesebb lett volna, mint a korábbi években, és mintha kevesebb Újvidéktől távolabbi iskola jelent volna meg az idei vásáron, pedig a standokért kevesebbet kellett fizetni, mint tavaly.

Branka Mihailović reméli, hogy az idén is kelendőek lesznek illatos, vegyszermentes szappanai, szőlőzsírja, fürdősói

Kérdés milyen lesz a vásári idény, ha az évnyitó kiállításokon csökkenteni kellett a bérleti díjat, ha a kiállítók – szerény becslésünk szerint – száma az utóbbi évek szintjén mozog, és a belépőjegy is a többéves szinten stagnál, 100 dinárt kell fizetni, kivéve a diákokat, egyetemi hallgatókat, könyvtárosokat, akik ingyen léphetnek a vásár területére, azaz a Master Központba, ahova befért mindenki. Hogy egyáltalán ezt a színvonalat is tartani tudják, a kiállítások szervezői rendkívül szerteágazó kísérőprogrammal, színes rendezvényekkel, díjátadókkal, könyvbemutatókkal gazdagították a programot. Tegnap, nem sokkal a megnyitó után átadták a Laza Kostić-díjat, ugyanis a szalon keretében immár hagyományosan megrendezik a Laza Kostić-napokat, amikor a jeles szerb költőről elnevezett díjat is átadják. Az idén ez a megtiszteltetés Vladimir Gvozdennek járt ki a Srpska putopisna kultura 1914–1940 című, a Službeni glasnik gondozásában tavaly megjelent kötetéért. Egyébként mintegy ötven vajdasági és főleg belgrádi kiadó van jelen a Könyvszalon standjain, és valóban jelentős árengedménnyel kínálják a könyveket, kisebb szótárakat 100 dinárért is lehet találni.

Ileana Ursu Nenadović szerint szép választék várja a nemzeti közösségek standján is a könyvbarátokat

A kiadványok talán 90 százaléka is szerb nyelvű. Némi angol, német, spanyol irodalom mellett a tartományi művelődési és tájékoztatási titkárság standján – mely az egyik legjelentősebb helyet foglalja el a kiállításon – találkozni magyar nyelvű kiadványokkal is, a többi vajdasági nemzeti közösség kiadványai mellett. Ileana Ursu Nenadović, a kisebbségi stand egyik lelkes házigazdája a következő napok bőséges eseménysorozata közül a ma 14 órakor kezdődő újvidéki Forum Könyvkiadó és a zentai székhelyű zEtna, valamint a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet bemutatkozására hívta fel a figyelmet. Ezenkívül valósággal csalogatnak a BookILL FEST, azaz a Könyvillusztráció I. Európai Fesztiválja, a III. Európai Facebook Költészeti Fesztivál vagy a ma 11 órától megrendezésre kerülő könyvtárak és könyvtárosok napja, melyre mintegy 400-an jelezték érkezésüket a Master Központba.

Az Újvidéki Természettudományi-Matematikai Kar standja

Mindenképp a látványosságot kölcsönzi a vásárnak az Art Expo, ugyanis a bejárati hallban akarva-akaratlan három jelentős kiállításba botlunk. Mintegy 30 képzőművész mutatkozik be a művészeti zászlók köré felsorakozó kiállításon, és ugyanennyi szobor képviseli a jubiláló nagykikindai Terra művésztelepnek szentelt kiállítást. A harmadik, talán legfontosabb kiállítás a vajdasági művésztelep hatvan évének állít emléket, nevezetesen a Zentán 1952-ben összegyűlt Ács József (kezdeményezőnek), továbbá Milan Konjović, Milivoj Nikolajević, Zoran és Boško Petrović, Stevan Maksimović, Petrik Pál, Sáfrány Imre, Boschán György és Stojan Trumić képzőművészeknek, akik a zentai művésztelep vendégeként megalapozták térségünk művészeti alkotótáborainak a jövőjét.

Bölcsészek

A galériák és vállalkozók standjai között találkoztunk a törökbecsei Torjai Zita kézművessel, aki kézdivásárhelyi származását néhány mondat után elárulja. Idestova egy évtizede foglalkozik kézművességgel, gyöngyből fűzött munkái mellett kevesen tudtak odavetett pillantás nélkül elsétálni. Ez persze nem jelenti azt, hogy másokat nem csodáltak meg a vásár korai látogatói, sőt rendezvényből igazán nem volt hiány, és nem lesz a hétvégén sem.
A vásári nyitányon a Vajdasági Pedagógiai Intézet nemcsak standon mutatkozott be, hanem házigazdája volt Az oktatás a multikulturális Vajdaságban című előadássorozatnak, melyen többek között Deli Andor tartományi oktatásügyi, közigazgatási és nemzeti közösségi titkár és Erdély Lenke, az intézet igazgatója is felszólalt. Deli Andor a vásárok fontosságára hívta fel a figyelmet, Erdély Lenke pedig a felnőttoktatásról, a továbbképzésről szólt, a pedagógusok Vajdaságban immár megkezdett, nagy ütemben haladó licencszerzésének folyamatát ismertette.

A könyvekre 10-15 százalékos kedvezményt adnak

Az idei Laza Kostić-díj nyertese, Vladimir Gvozden (jobbról) a szerb útleírás kultúrájáról írt átfogó művével érdemelte ki a díjat

Újvidéki középiskolások a vásáron

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás