2024. július 17., szerda

A préló lángjának fényénél

Vajdaság Európa kicsiben, Bajsa pedig Vajdaság kicsiben! – hangzott el Egeresi Sándornak, a Tartományi Képviselőház elnökének ünnepi köszöntőjében az elmúlt hétvégén Bajsán, ahol immár negyedik alkalommal szervezte meg a bajsai helyi közösség, a faluban működő huszonegy civil szervezet, köztük a rendezvény ötletadója, a koordinátor szerepet betöltő Testvériség Művelődési Egyesület nagyszabású rendezvényét, a bajsai prélót.

Egeresi Sándor kiemelte, példaértékű, ahogy ebben a Topolya községhez tartozó helyi közösségben magyarok, szerbek, szlovákok és más nemzetek élnek együtt békében, megértésben, kölcsönös tiszteletben. Múltidőző, hagyományápoló célzattal életre hívott rendezvényük során is az egymásrautaltság szellemében ápolják azt a toleráns légkört, amely mindannyiunk számára itt- és megmaradást biztosít. Hangsúlyozta: az itt élő nemzetek egymásra ható és egymást kiegészítő kultúráinak megőrzése jelenti azt az értéket, amellyel büszkén állhatunk ki Európa elé. A Tartományi Képviselőház elnökének köszöntőjében elhangzott bevezető gondolatok után ünnepélyes, egyben megható pillanatok következtek. Egeresi meggyújtotta a préló lángját, mely mellett a későbbiekben tizennégy, a tartomány területéről: Pacsérról, Kúláról, Topolyáról, Bajsáról, Felsőhegyről, Horgosról, Zomborból, Bezdánból, Zentagunarasról, továbbá a magyarországi Nógrád-megyében található Tar községből érkező csapat mérettetett meg. A jelenlevők az összejövetel meghívott vendégei között üdvözölhették Babity Jánost, a Magyar Köztársaság szabadkai főkonzulátusának egyik konzulját is. Az egybegyűlteket három nyelven Lackovics Károly, a bajsai helyi közösség tanácsának elnöke is köszöntötte, majd izgalmas és mozgalmas órák következtek, ugyanis a vendégeskedéssel egybekötött versenyre benevezett csapatok kukoricapattogtatásban és -morzsolásban, hímzésben, csigatészta és forralt bor készítésében, a gyerekek pedig kukoricaszemek fűzésében mérhették össze erejüket, ügyességüket.

Múltidézés

Lapunk újságírói minden évben ellátogatnak a prélóra, ahol a rendezvény szervezésének első évében, 2006-ban, Jakab Lászlót, a Testvériség Művelődési Egyesület elnökét, a rendezvény akkori szervezőbizottságának főkoordinátorát – aki ezúttal is ellátta ezt a feladatkört – arra kértük, szolgáljon magyarázattal: milyen jelentéssel bír, milyen tartalmakat hordoz a préló kifejezés? Válaszában kiemelte: a préló az egykori fonóhoz hasonló rendezvény volt, általában többnemzetiségű közösségekben. Télen a rokonok, szomszédok, főleg nők és gyerekek összejöttek egy-egy tanyán vagy házban, és egész nap ott tartózkodtak. Az asszonyok varrtak, kézimunkáztak, a gyerekek a felfordított asztalban játszottak, szárból, csuhéból, csutkából, cirokból, kukoricából játékszereket készítettek. Reggel, mire megérkeztek, a háziasszony már kisütötte a kemencében a kenyeret és héjában a krumplit. Ez volt a reggeli, az ebéd pedig rendszerint ugyancsak kemencében főtt kolbászos sólet, míg csemegeként rostában pattogtatott kukoricát fogyasztottak. A tömegeket megmozgató, több korosztály képviselőit megszólító és jókedvre derítő rendezvény műsorvezetői jóvoltából ezúttal azt is megtudhattuk, hogy a prélóról mint szokásról Borovszky Samués Vuk Karadžić is említést tesz az 1800-as években megjelent könyveiben, kiemelve, hogy a téli hónapokban reggelente a lányok, asszonyok hol egyik, hol másik háznál jöttek össze, és éjfélig is ott maradtak, fontak, hímeztek. Miközben igyekeztek minél többet dolgozni, énekeltek, anekdotákat meséltek, amivel színesebbé, tartalmasabbá tették egyhangú mindennapjaikat. Este megjelentek a férfiak is a zenészekkel, és táncra perdültek a prélózók. Ismerkedtek a lányok és legények, sokszor ezek az ismeretségek házasságkötésekkel végződtek.

Indulhat a verseny!

A valamikori prélózás során kifejtett tevékenységekből állnak most is össze a rendezvény versenyszámai, amelyeket a bajsai civil szervezetek bemutatkozó kiállításai, a művelődési egyesület Bajsa zenei életének tematikáját feldolgozó kiállítása, művelődési műsor, hagyományos sütemények bemutatója, kézműves kiállítás és kirakodóvásár kísért. A tariak az eseményen divatbemutatót tartottak, amelyen szlovák, palóc, kazár, kalocsai, moldvai és helyi motívumokkal díszített viseleteket vonultattak fel. A szervezők a bajsai udvart, a piacot és a kocsmát is a helyszínre, az iskola sportcsarnokába és környezetébe varázsolták, továbbá finom falatokkal: reggelivel és tartalmas ebéddel is megvendégelték a többszáz fős közönséget.

– Meglátásaim szerint e nagyszabású rendezvény, amelyet kezdetben a helyi közösség épületében rendeztek, most már úgy tűnik, hogy rövidesen a sportcsarnok adta kereteket is kinövi. Örülök, hogy ismét itt lehetek, mint eddig minden alkalommal – nyilatkozta lapunknak Bábi Attila, Topolya polgármestere. A folytatásban kifejtette: az önkormányzat arra törkszik, hogy szervezésre buzdítsa a község helyi közösségeit, támogassa is a bajsaihoz hasonló rendezvényeket, amelyek az idegenforgalom szempontjából, a kapcsolatszerzés és -ápolás vonatkozásában is jelentősek. A Bábi Attila által legizgalmasabbnak vélt versenyszámban, a kukoricamorzsolásban a győztesek Tar községet, Bajsa testvértelepülését képviselték. Az eredményes versenyzők között volt Román István, a magyarországi község polgármestere, akit gyermekei is elkísértek a bácskai kis faluba. A magyarországi vendég színvonalasnak minősítette a rendezvényt, melynek – elmondása szerint – hangulata és tartalma gyermekkorát idézte. Román Istvánnak szándékában áll a hagyományok átadása a fiatalabb nemzedéknek, jelen esetben gyermekeinek, akik szemmel láthatóan rendkívül jól, felszabadultan érezték magukat többek között a bajsai udvarban, ahol az állatok simogatására is lehetőséget kaptak.

A tariakhoz hasonlóan eredményesnek minősült például a bezdániak tizenegy fős csapatának játéka is. A csapat egyik tagját, Papp Franciskát megkérdeztük, hogy milyen benyomásokkal, hangulatban telik a prélón töltött idő. Nem sokkal azelőtt tudta meg, hogy a tavalyi évhez hasonlóan az idén is az általa készített forralt bor vitte el a pálmát a meghirdetett versenyszámban.

– A bezdáni Petőfi Sándor Művelődési Egyesületet képviselem, az Ügyes kezű asszonyok kézimunkacsoport vezetője vagyok. Minden évben, mindegyik versenyszámban részt veszek. Nem a győzelem motivál, hanem azért látogatok el évről évre a prélóra, mert magával ragad a hangulata, találkozhatunk itt régi és még megismerésre váró új barátokkal.

Kedves invitálására megkóstoltam a kiemelt, a bácskai Szent György Borrend képviselői által legjobbnak minősített bort, és – bár borszakértő korántsem vagyok – a hozzáértőkhöz hasonlóan pozitív érzésekkel kortyolgattam.

Egeresi Sándor köszöntőjének tolmácsolása közben
Már ég a préló lángja
Kukoricapattogtatás nyílt tűzön
A szurkoló, izguló közönség
Bemutatóval egybekötött kirakodóvásár
Papp Franciska, a boldog nyertes A tari polgármester kisfiával állatsimogatáson egy kislány társaságában
A csigatészta-készítésben a pacsériak bizonyultak legügyesebbrknek

Filip Brkljač, a topolyai zeneiskola növendéke gitárjátékával ajándékozta meg a közönséget

A díjkiosztás pillanatai