2024. szeptember 2., hétfő

Hófehérke és a százhét lóerő

Lassan teljes sebességre kapcsol a forgalmi hatóság Szaúd-Arábiában, miután az utóbbi 14 napban már több ezer autóvezetői engedélyt adott ki hölgyeknek. Az ezt megelőző héten még mindössze tízet, de hát az csak olyan próbajáratnak minősült. Igaz, egyedülállónak, mert addig a nők nem kaphattak jogosítványt a Közel-Kelet kulcsfontosságú országában. Egyszerű oknál fogva: nem is vezethettek autót. A tilalom immár véget ér, mivel június 24-től hazájukban is volánhoz ülhetnek a szaúdi nők.

A határidő közeledtével egyre többen tolongtak a jogosítványért. A szerencsésebbek már megszerezték az okmányt, és sorra rakják fel az internetre a róla készített felvételeket. Lelkesedésük érthető, hiszen történelmi kordokumentumról van szó. Az új szabályozásnak köszönhetően ugyanis Szaúd-Arábia – az országok közül utolsóként – lehetővé tette, hogy a nők autót vezessenek.
Azt egyelőre nem tudni, mi lesz azzal a négy hölggyel, akik annó azért kerültek börtönbe (időközben már szabadon engedett több társukkal), mert a rájuk érvényes autózási tilalom és a férfi gyámsági rendszer eltörléséért kampányoltak.
Talán amnesztiát kapnak, hiszen a szigorú központi hatalom az utóbbi másfél évben kissé megenyhült. Több olyan újítást, változtatást is engedélyezett, illetve jelentett be, amelyekre korábban sokan gondolni sem mertek az iszlám szélsőségesen konzervatív, keményvonalas (vahabita) irányzatát követő országban. Nem meglepő módon, merthogy a szaúdi nők jogait, társadalmi szerepét és mozgásterét erősen korlátozták.
A nemzetközi hírű Vogue divatmagazin arab kiadásának júniusi címlapja azonban már az új idők szellemében készült: Hayfa bint Abdullah al-Szaúd királyi hercegnőt ábrázolja, amint elegáns hófehér ruhában és kecses vonalú, ráadásul hosszú ujjú autós kesztyűben „trónol” egy – legalább százhét lóerős – bordó kabriolet kormányánál.
Korábban talán már ez is retorzióval járt volna. Ha pedig a hatóságok valakit vezetésen kaptak a nők közül, biztosan számolhatott pénzbírsággal vagy akár börtönfogsággal. A királyságban ugyanis büntetés terhe mellett tiltották a hölgyeknek ezt a fajta elfoglaltságot.
A szabály eltörléséért hosszú küzdelem kezdődött, amely évekig tartó vitává kerekedett. Az érintettek szerettek volna mielőbb megszabadulni a hátrányos megkülönböztetéstől. Több okból is. Például azért, mert a dúsgazdag, ámde férfiuralomra épült országban a nők majdnem fele rendelkezik autóval. A tilalom miatt azonban a saját jármű vezetéséhez vagy valamelyik férfi családtagjukat kellett megkérniük, vagy sofőrt kényszerültek hívni.
A múlt ősszel azonban az idős Szalman ibn Abdul-Aziz al-Szaúd király rendkívüli jelentőségű rendeletet írt alá, Mohamed bin Szalman trónörökös reformprogramjával és az ország modernizációját szolgáló tervével összhangban. A döntéssel lehetőséget biztosított a nők autóvezetésének, véget vetve a több évtizedes diszkriminációnak. Ezen a területen legalábbis. Tiltásból azért még maradt bőven, bár több területen lehetnek további óvatos enyhítések, az eddigi gyakorlat folytatásaként.
Egy éve az oktatásügyi minisztérium már engedélyezte az állami iskolákba járó lányoknak, hogy részt vegyenek a tornaórákon. Szeptemberben pedig először engedtek nőket sportstadionba. Az addigi előírások értelmében még az államalapítás évfordulójának (szeptember 23-i) ünnepén sem léphettek ilyen létesítmények területére. Tavaly megtehették ezt, ámbár kizárólag családtagjaik kíséretében vehettek részt a királyság születésének jubileuma alkalmából szervezett rijádi ünnepségen a Fahd király stadionban.
Az idén is elhangzott már egy nyilatkozat, amely fontos változás lehetőségét vetíti előre. A trónörökös jelentette be márciusban, hogy a szaúdi nagylányoknak, asszonyoknak a jövőben nyilvános helyeken sem kell viselniük a bokáig érő és az egész testüket eltakaró fekete leplet, az abaját. A ruházatukat előíró vallási szabályozás egyéb vonatkozásban is változhat. Ennek megfelelően nem kell már a hajat, nyakat és az arcot sem kendő (a nikáb) mögé rejteni.
Mohamed bin Szalmán a tiltás feloldásának meglengetésekor épp arra a saríára (iszlám törvénykönyvre) hivatkozott, amelyből a hittudósok anno a tilalmakat levezették, illetve az iszlám vallás szimbólumává emelték az abaját és a nikábot. A trónörökös szerint a saríából egyértelműen csak annyi derül ki, hogy a nőknek tisztelettudó és megfelelő ruhát kell hordaniuk. (Több újításról nem beszélt, mert állítólag áprilisban megölték, s ezt titkolja a királyi udvar.)
Néhány muszlim pap is pártfogásába vette az ötletet, ám a többség ellenzi, vagy tartózkodó a kérdésben. Így még nem teljesen egyértelmű, hogy a néhány kijelentéstől megváltoznak-e a nők – nyilvános helyen viselhető – öltözetére vonatkozó előírások.
Igény persze lenne rá, miként az autózásra is. A száguldozás elől azonban már elhárult az akadály. A türelmetlenebbjei már új kocsit is szereztek, és autósiskolába is beiratkoztak. A még elszántabbak pedig már le is vizsgáztak.
Oktatóik azonban csak nők lehetnek, ami megoldható, mert Szaúd-Arábiában sokan szereztek már külföldön jogosítványt, és vezettek is ott. Eljárásuk eddig nem tetszett a hatalomnak, ám most, hogy a lámpa zöldre váltott, nagyon is jól jön a szaktudásuk, tapasztalatuk.