2024. július 16., kedd

Alakulóban a Duna Eurorégió?

Október 6-án és 7-én Brüsszelben tartják a Duna menti térségek és városok második értekezletét – Szerbia és Baden-Württemberg együttműködési szándéknyilatkozatot ír alá

Bár egy szakmai élc azt tartja: minden kérdőjellel végződő újságcímre „nem” a válasz, a jelek szerint a tekintett eset kivételt képezhet, legalábbis a kérdőjel elhanyagolható. A Duna menti országok, régiók és városok hétéves múltra visszatekintő együttműködésének gyümölcse látszik végre beérni, és mindezt a Duna Tanács magalakulása, nyomában pedig a Duna Eurorégió megalakulása koronázza majd.

Doris Pack és Egeresi Sándor. Pillanatfelvétel a két évvel ezelőtti találkozóról

Lehet, hogy ez még kicsit várat magára (innen a kérdőjel), és az alakulásra a júniusban körvonalazódott tervekkel ellentétben mégsem most Brüsszelben kerül sor, de annyi bizonyos, hogy a Duna menti térségek második értekezletén, melyet hétfőn és kedden, október 6-án és 7-én tartanak a baden-württembergi Duna Iroda szervezésében e német tartomány – minden túlzás nélkül pazarnak mondható – brüsszeli székházában, egy nagy lépéssel közelebb kerülünk ehhez a célhoz.

Ezen a második konferencián, mely a Duna – a jövő Európájának folyója cím alatt fut, Szerbia és Baden-Württemberg együttműködési szándéknyilatkozatot ír alá, emellett a tekintett régió városai, vidékei közti együttműködés (kölcsönös gazdasági fellépés, beruházási lehetőségek, idegenforgalom, közös projektumok...) is elmélyülhetnek, már csak azért is, mert a mintegy 700 résztvevő és vendég között az Audi, a Metro Group, a Bosch, a Dekra, a Satellic, az ENBW és más közismert korporációk képviselői is jelen lesznek.

Míg a két évvel ezelőtti első ilyen találkozón hazánkat kizárólag Vajdaság reprezentálta, ezúttal – belátván, hogy tűzközelben melegszik legjobban az ember – Belgrád is kitett magáért, így népes delegáció érkezik a belga fővárosba. A tartományi küldöttséget a Duna Eurorégió fő szószólója, Egeresi Sándor, a képviselőház elnöke és Bojan Pajtić, a TVT elnöke vezeti, de jelen lesz Božidar Đelić kormányfőhelyettes, az európai integrációs iroda vezetője, tudományügyi és fejlesztési miniszter, Milovan Božinović tapasztalt diplomata, Szerbia volt elnöklő nagykövete a Duna Bizottságban, Ružica Đinđić, a Đinđić-alapítvány vezetője, több szakági államtitkár, cégvezető, képviselő.

Az uniós résztvevők, vendégek listája is tekintélyes: Doris Pack, az Európai Parlament délkelet-európai küldöttségének vezetője, Erhard Busek, a délkelet-európai stabilitási egyezmény volt koordinátora, Danuta Hübner, a regionális politikáért felelős uniós biztos, Benita Ferrero-Waldner, az Európai Bizottság külügyi biztosa, Traian Băsescu román államfő, Becsey Zsolt európai néppárti képviselő... csak néhány az ismertebbek közül.

A brüsszeli Duna-értekezlet időzítése is remeknek mondható, hisz vele párhuzamosan kezdődik és tart a hagyományos Open Days, az európai régiók és városok hete. Ezt a hatodik találkozót – melynek fókuszában a térségek közti multidiszciplináris együttműködés áll, és melyen 32 ország 216 városa és térsége jelezte részvételét (ez eleve csúcsnak számít) – François Fillon francia kormányfő nyitja meg 6-án. Várhatóan José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Hans-Gert Pöttering, az EP elnöke is felszólal.