2024. július 17., szerda

Hó, hó, hó!

FEHÉR LEPEL ÉS POLITIKAI „CSAPADÉK” – Halomra dőlnek a „havas” rekordok az USA atlanti partjain
Sítalpakon gyorsabban lehet haladni, mint gyalog (Beta/AP)

Tudósítónktól
Washington, február 12.

111 éves rekordot döntött meg a hó. Ezen a télen eddig 139 centiméternyi hó hullott Washingtonra, több, mint az amerikai főváros fennállása óta bármikor. Még az elnöki konvojt is feltartóztatta a hóvihar, amikor Obama mentőautója – amely minden útján követi az államfőt – múlt szombaton nekicsúszott a biztonsági szolgálat egyik terepjárójának.

Az elmúlt két hétvége fehér takaróba burkolta az USA keleti partjának középső részét, és a hét közepére minden rekord megdőlt. Szerdán 36 óra leforgása alatt 82 cm hó hullott az 5 és fél milliós fővárosra. Éppen amikor legnagyobb szükség lett volna rá, az amúgy is jelentős gondokkal és deficittel küszködő washingtoni metró leállította felszíni járatait, a földalatti vonalakon pedig csak 30-40 perces időközönként jártak a vonatok, mert a vágányok jelentős részét a szerelvények hó alóli kimentésére használták.

Napi százmillió dolláros veszteséggel négy napig kényszerszabadságon volt az amerikai kormány több mint kétszázezer fővárosi alkalmazottja. A környéken egész héten zárva tartanak az iskolák és számos magáncég is. A kiskereskedelem ugyan megpróbált funkcionálni, de az alkalmazottak közlekedési nehézségei miatt az is akadályokba ütközött. Szerda délelőtt még élelmiszert sem volt könnyű vásárolni. Az egyik óriás szupermarketben csak egyetlen eladó jelentkezett reggeli munkára, de amikor látta, hogy senki más nem jött be, ő is hazament, bezárva egy vevőt, aki a vészkijáraton távozva nyitva hagyta az ajtót. A betévedő vásárlók azonban szerencsére számla nélkül is odarakták a pénzt a kasszához.

Az atlanti parti autópályákon Richmondtól egészen Bostonig megnehezült a közlekedés. Philadelphia (178,6 cm hó esett eddig az idén) környékén 200 gépkocsi a hóban rekedt egy sorozatos összecsúszás miatt. Baltimore-ban, a szomszédos nagyvárosban (166,4 cm) szerdán megtiltották a magánjárművek használatát, és még a hóekék is leálltak a 85 kilométeres szélben. A delaware-i kormányzó több más állambeli kollégájával együtt rendkívüli állapotot vezetett be. A nemzeti gárdát is kivezényelték, hogy segítsen az utak tisztításában. A kórházak olyan önkéntes amatőr járművezetőket kerestek, akiknek saját terepjárójuk van.

Pár nap alatt több mint 5 és fél ezer légi járatot lemondtak. A lemaradó utasoknak a következő napokban kell majd megoldást találni. Így a légitársaságok és a repülőterek szintén több száz milliót veszítenek. A keleti tagállamok rég felemésztették az idei hótakarítási költségvetésüket. A térségben több százezer háztartás áram nélkül maradt, mert a nehéz csapadék faágakat döntött a légvezetékekre.

New York polgármestere elrendelte, hogy a szemétkihordó járművekre hóekét szereljenek. A város határain belül több mint 10 ezer (!) kilométernyi utcahálózat létezik, és azt 365 sózó jármű, valamint 1600 önjáró hóeke takarítja. Baltimore-ban a tisztító járművek sofőreit szállodákban helyezték el, hogy ne kelljen saját hazautazásukkal törődniük, valamint hogy pihentebben állhassanak újra munkába. A városi kormányzatnak ez a húzása egyszersmind jelentős veszteségtől mentette meg a hoteleket, mert az üzleti és turistautakat százezrek mondták le az elmúlt napokban.

Keleten ugyan kisütött a nap erre a hétvégére, de az újabb nedves légtömegek most meg a déli országrészeken hoznak majd – ott még inkább szokatlan – havazást. A Nagy-tavak vidékén szintén rekordmennyiségű hó esett a héten. Obama elnök, chicagói lévén, gyakran dicsekedett azzal, hogy megszokta a nagy telet, de most ő is „Hó-magedonnak” nevezte a washingtoni vészhelyzetet.

A „kormányszünet” ellenére elpolitizálódott a bőséges hóhullás is. Egyrészt azért, mert a dühös polgárok választott vezetőiket okolják a járhatatlan utak miatt, pedig hát rekordmennyiségű csapadékkal egyszerűen nem lehet minden évben számolni és arra elegendő pénzt tartalékolni. Másrészt a politikai jobboldal arra használja ki a telet, hogy még egy „bizonyítékot” kreáljon, mely szerint a globális felmelegedés csak baloldali kitaláció az állami kiadások növelésére, illetve a (levegőt szennyező) ipar „kiszipolyozására”. A klimatológusok egyik képviselője ezzel szemben úgy érvel, hogy éppen a felmelegedés okozza az egyre csapadékosabb nyarakat és teleket, vagyis szó sincs csalásról, a klímaváltozás pontosan így működik.

Meglátjuk, milyen lecsapódása, hozadéka lesz mindennek az amerikai kongresszusban, amely szintén kényszerszabadságon volt, de a jövő héten ismét szembesülnie kell majd a klímavédelmi – és egyéb, élesen vitatott – törvényjavaslatokkal.