2024. július 17., szerda

A prédikátorok bűne

„A politika és az egyház összefonódásával mindkettő rosszul járhat”
Beta/AP

Neki is meggyűlt a baja spirituális tanácsadóival: John McCain (archív felvétel)

Tudósítónk jegyzete

Washington, május 23.

McCainre is rájárt a rúd „saját” prédikátorainak képében. A republikánus elnökjelölt nem érezhette sokáig annak előnyét, hogy feltételezett ellenfelének, Barack Obama illinois-i szenátornak meggyűlt a baja egykori spirituális tanácsadójával, a fekete bőrű Amerikát áldozatként feltüntető és az ország kormányait gyalázó Jeremiah Wright protestáns prédikátorral.

Az arizonai szenátor csütörtökön elhatárolta magát két olyan ultrakonzervatív keresztény paptól, akik pedig hivatalosan is támogatásukról biztosították őt, amikor arra szüksége volt, hogy a párton belüli szkeptikusok előtt bizonyítsa konzervatív „elfogadhatóságát”.

Az egyik John Hagee 68 éves, texasi templomalapító és médiaprédikátor, akinek hitközségéhez 19 ezren tartoznak, de saját tévéhálózata, valamint 160 másik tévécsatorna és 50 rádióállomás révén milliók hallgatják a világról alkotott nézeteit. McCain maga kérte tavaly nyáron Hagee áldását, most pedig elvetette azt a prédikátor elfogadhatatlan nézeteivel együtt.

Hagee egyik legfőbb bűne az, hogy Hitlert Isten eszközének tekinti, aki azért gyilkolta a zsidókat, mert „Isten terve volt, hogy visszavezesse őket Izrael földjére”, amit e szerint a Biblia-tolmácsolás szerint „nem lehetett másként megvalósítani”. Hagee prédikációi régóta keringenek a világhálón, de McCain azt állítja, hogy nem tudott róluk egészen néhány nappal ezelőttig. A jobboldal elnökjelöltje ezzel egy időben tapasztalatlansággal vádolta Barack Obamát.

McCain kijelentette: „Ezeket a nézeteket nyilvánvalóan agresszívnak és tarthatatlannak találom. Nem tudtam róluk, mielőtt Hagee tiszteletes megtámogatott volna, és most velük együtt a támogatását is visszautasítom.” Tavaly nyáron McCain még kifejezetten megköszönte azt a „spirituális tanácsadást”, amit a prédikátor neki és a hozzá hasonló politikusoknak nyújtott, és hozzátette: „Nehéz az Úr ügyét a sátán országában szolgálni.”

A prédikátor a maga részéről úgyszintén visszavonta a támogatást, és hozzátette, hogy ő tisztában volt tételeinek népszerűtlen voltával, ám azokat nem ő találta ki, hanem Jeremiás próféta.

Az amerikai zsidók több képviselője is elfogadhatatlannak találja Hagee evangelizálását: Eric Yoffie rabbi, a Reformjudaista Szövetség (a legnagyobb amerikai zsidó tömörülés) vezetője elismerte, hogy Hagee jelentős összegekkel (30 millió dollárral) támogatta a múltban Izraelt, ám obszcénnek nevezte azt a fajta Biblia-tolmácsolást, amely Hitlert Isten eszközének tekinti.

A másik akadályt Rod Parsley tiszteletes, az Ohio állambeli Világaratás Egyház prédikátora gördítette McCain útjába. A columbusi pap, aki korábban szintén támogatásáról biztosította az arizonai szenátort, az ABC tévétársaság reggeli műsorában megismételte azt a nézetét, amit hívei régről ismernek, hogy az iszlám Jézus-ellenes vallás, és hogy az Egyesült Államok alapításának egyik küldetése éppen az, hogy „megsemmisítse ezt a hamis hitet”.

Ebben az esetben McCainnek könnyebb dolga van, mert noha Parsley valóban támogatta őt, a jelölt nem kérte azt, és nem is viszonozta. A 71 éves szenátor szerint mindez egészen más, mint Obama kapcsolata Jeremiah Wright chicagói tiszteletessel: „Ezek a prédikátorok nem voltak az én személyes lelki tanácsadóim, és nem jártam 20 éven át a templomukba.”

Dr. Welton Gaddy, a Vallásközi Szövetség elnevezésű toleranciaszervezet papvezetője szerint mindez tökéletes példája annak, mi történik, ha papok és politikusok túl szorosra fűzik egymás között a szálakat: „Ezért szorgalmazzuk mi az egyház és az állam különválasztását: a vallás és a politika két különböző értékrendszerrel és eszköztárral működik.”

A „felfedezés” annyiban befolyásolja az elnökválasztási kampány hátralevő menetét, hogy ezentúl egyik jelölt sem használhatja fel a másik oldal prédikátorainak bűneit az ellenfél megbélyegzésére. Ennek alapján úgy tűnik, a legújabb ultrakonzervatív keresztény epizód Obamának kedvezett.