2024. szeptember 6., péntek

Sok szerb állampolgár hiába indult el Görögországba

Belgrád nem kapott információt Athétól, arra vonatkozóan, hogy a beutazási tilalom feloldása csak július 1-jétől lenne érvényes

Tegnap EU-szerte újranyitották a schengeni határokat, azaz életbe léptek az Európai Bizottság az utazási korlátozások részleges és fokozatos feloldására vonatkozó ajánlásai, de egyesek számára korai volt az öröm. Így tegnap mintegy 200 szerb állapolgár, akik azon bejelentésen felbuzdulva inultak el a görögországi turistadestinációk valamelyike felé, miszerint június 15-étől korlátozás nélkül léphetnek be görög földre, csalódottan tapasztalták, hogy a határszervek és az állami szervek vonalán nyilvánvalóan valami rövidzárlat vagy félreértés lehet, ugyanis azokat, akik Bulgárián és Észak-Macedónián keresztül szándékoztak belépni Görögországba, a határon „lekapcsolták” és visszafordították, arra hivatkozva, hogy Szerbiában rosszabbodott a járványügyi helyzet, és majd csak július 1-jétől utazhatnak be Görögországba. Csak azok lépehettek be Görögországba, akiknek valamely uniós országban tartózkodási engedélyük van.

Erre regálva a szerb külügyminisztérium közölte, semmiféle információt nem kaptak Athétól arra vonatkozóan, hogy a beutazási tilalom feloldása a szerbiai polgárokra csak július 1-jétől lenne érvényes. A külügy emlékeztet arra, hogy Ivica Dačić pénteken, június 12-én hivatalbeli partnerével, Nikosz Dendiasz külügyminiszterrel való athéni tárgyalásait követően azt mondta, a szerb állapolgárok június 15-értől szabadon utazhatnak Görögországba.

Az uniós útlevéllel rendelkezők számára Görögország már tegnaptól látogatható, egyebek között légi úton is elérhető, ugyanis megnyílt a két legnagyobb, az athéni és a szaloniki reptér. Már nem kötelező az utasok tesztelése, vizsgálni fogják azonban az uniós repülésbiztonsági ügynökség által járványügyi szempontból kockázatosnak minősített országokból érkezőket, és a teszteredményektől függően 14 napos karanténba zárhatják őket. Az olasz, a spanyol és a holland járatokra vonatkozó tilalmat feloldották, de érvényben maradnak a Nagy-Britanniából és Törökországból érkezőkre vonatkozó korlátozások. A görög szigeteken lévő repülőtereken július 1-jén oldják fel a korlátozásokat.

Kiriákosz Micotákisz szombaton Szantorini szigetén azt hangoztatta újságírók előtt, hogy elsődleges feladatának tartja, hogy Európa legbiztonságosabb idegenforgalmi célpontjává tegye Görögországot. „Jöhetnek Görögországba, fantasztikus élményben lesz részük. Ülhetnek egy verandán, gyönyörű kilátással, ihatják a finom assyrtiko bort, élvezhetik a tengert” – ígérete Micotákisz.

Görögországban mintegy 700 ezer ember dolgozik és él az idegenforgalomból, amelynek a részesedése a görög GDP-ben mintegy 20 százalékos, ezért a gazdaság talpra állítása szempontjából nagy jelentősége van. Görögország alig két éve lábalt ki a tízéves adósságválságból. Tavaly mintegy 33 millió turista kereste fel, amiből 19 milliárd eurós bevételre tettek szert.

Re-open EU

Az Európai Bizottság tegnap elindította az Európán belüli utazás és idegenforgalom biztonságos újraindítását segítő Re-open EU nevű, a reopen.europa.eu honlapcímen elérhető internetes platformot, amely az Európai Unió 24 hivatalos nyelvén nyújt valós idejű tájékoztatást a határok helyzetéről, valamint a tagállamokban elérhető közlekedési és idegenforgalmi szolgáltatásokról.

A Menton városánál levő Saint-Ludovic nevű francia–olasz átkelőn a hatóságiak még „résen vannak” (Fotó: AP via Beta)

A Menton városánál levő Saint-Ludovic nevű francia–olasz átkelőn a hatóságiak még „résen vannak” (Fotó: AP via Beta)

A honlapon gyakorlati információk találhatók az érvényes utazási korlátozásokról, közegészségügyi és biztonsági intézkedésekről, valamint az uniós és nemzeti turisztikai ajánlatokról. A tagállamoktól származó információk alapján adatokat szolgáltat mintegy harminc közlekedési, egészségügyi és idegenforgalmi mutatóra vonatkozóan, amelyeket az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) adatai egészítenek ki.

A közös uniós kutatóközpont (JRC) által létrehozott honlapon interaktív térkép segítségével böngészhetők az egyes tagállamokra vonatkozó speciális információk, aktuális hírek és tanácsok. A platform könnyen elérhető mobilalkalmazáson és weboldalon keresztül is.

Olaszországban tovább lazítottak

Tegnaptól Szlovénia, Svájc, Franciaország és Ausztria is újranyitotta határait az olaszok előtt karanténkötelezettség nélkül. Újranyitották továbbá Olaszországban a játszótereket és a mozikat, ismét lehet esküvői partikat rendezni, engedélyezettek a falusi búcsúk és a fesztiválok is. A hétvégén a velencei Szent Márk téren ismét sorok álltak a dózsepalotánál, és a kávéházak is megteltek.

Emellett megnyitották a milánói nemzetközi repülőtér újabb terminálját. A Malpensa repülőtér egyes termináljának újranyitásával 150 járat indul újra európai városokba. A légikikötő EU-s járatai több mint három hónap leállás után állnak ismét forgalomba.

A római Leonardo Da Vinci, más nevén a fiumicinói repülőtéren tegnap mintegy száz járat indult. Keddtől nyit újra a fapados járatok repülőtereként ismert római Ciampino.

Spanyolország június 21-étől fogadja az EU-ból érkezőket

Spanyolországban vasárnap jár le a járvány miatt elrendelt szükségállapot, és ezzel összhangban a határokon is feloldják a három hónapja bevezetett szigorításokat, a kötelező kéthetes karantént a beutazókkal szemben. Kivételt Portugália képez, a két ország július elsején nyitja meg határait egymás felé egy nagyszabású ünnepség keretében. Spanyolország ettől kezdve fokozatosan fogadja a harmadik, vagyis nem uniós országból érkezőket is, amennyiben járványügyi helyzetük ezt lehetővé teszi.