2024. szeptember 2., hétfő

Brexit után is döcögő egyezkedés

Nem történt előrelépés a Nagy-Britannia és az EU közötti tárgyalásokon – Érik a hosszabbítás?

Az óra még gyorsabban jár, mint korábban a Nagy-Britannia és az Európai Unió közötti jövőbeli kapcsolatokról zajló tárgyalásokon, sajnálatos azonban, hogy nem történt előrelépés, London ugyanis a saját maga által választott szűk határidejű menetrend ellenére nem mozdul – közölte Michel Barnier, a jövőbeni kétoldalú kapcsolatrendszerről szóló tárgyalások EU-s főtárgyalója pénteken Brüsszelben.

Nagy-Britannia január 31-én lépett ki az Európai Unióból. Ezt követően az Unió és a szigetország együttműködése az előzetesen rögzített átmeneti időszakba lépett.

Barnier a Nagy-Britanniával kialakítandó jövőbeli kapcsolatokról folytatott tárgyalások második fordulóját követően tartott sajtótájékoztatóján aláhúzta: nincs kézzelfogható előrelépés, a célokat csak nagyon részlegesen sikerült elérni, „őszintén szólva, jottányit sem haladtunk előreˮ. Azt mondta, az Egyesült Királyság bizonyos alapvető kérdésekkel nem akart komolyan foglalkozni. Elismerte, hogy a koronavírus okozta egészségügyi és gazdasági válság leköti az energiát, hozzátette ugyanakkor, hogy politikai akarat sem látszik a megoldásra London részéről. Kijelentette, nem engedhető meg, hogy az Egyesült Királyság ne mozduljon az Európai Unió számára alapvetően fontos ügyeket illetően.

– Júniusig valódi haladásra van szükség, ha az év végére olyan megállapodást akarunk elérni, amely megfelel az egymástól való függőségnek és a földrajzi közelségünknek egyaránt – mondta.

Ha nem körvonalazódna megállapodás, Londonnak júniusig van ideje, hogy kérje a decemberben lejáró átmeneti időszak meghosszabbítását – emlékeztetett Barnier. Azt közölte, még ha van is igyekezet a brit és az uniós tárgyalók részéről a továbblépés szándékát illetően, a március elején folytatott tárgyalásokon körvonalazott érdekellentétek továbbra is fennállnak. Tájékoztatása szerint az új kapcsolat részleteit illetően, mint például a kereskedelem vagy a halászat, a britek több megállapodást képzelnek el, az Unió viszont egyetlen, átfogó megállapodást kíván kötni.

Nem alakítható ki jó partneri viszony úgy, ha például a halászat kényes problémáját, amely több tagállam, köztük Franciaország és Dánia számára kulcsfontosságú, nem rendezik megnyugtatóan – mondta. Továbbra sem sikerült megnyugtatóan rendezni egyebek mellett az ír határellenőrzés kérdését sem – tette hozzá.

A Downing Street pénteki tájékoztatása szerint viszont az elégtelen uniós javaslatok miatt sikerült csak „korlátozott" előrelépést elérni.

December 31-ig gyakorlatilag teljes mértékben érvényben marad a brit kilépés (Brexit) előtti szabályrendszer London és az EU viszonyában. A brit kormány közölte: az EU által az áruforgalom szabályozására letett javaslat messze esik mindattól, amit az Unió az általa másokkal kötött korábbi szabadkereskedelmi tárgyalásokon felajánlott. Az Unió ugyanis olyan feltételeket akar Londonra erőltetni, amelyek más kereskedelmi megállapodásokban nem szerepelnek, és amelyek nem veszik figyelembe, hogy az Egyesült Királyság független országként lépett ki az Európai Unióból. A szóvivő szerint addig nem lesz előrelépés az egyenlő feltételek megteremtésében és a szabályozási kérdésekben, amíg az EU e feltételekhez ragaszkodik.

London már hetekkel ezelőtt közölte: ha júniusig nem látszanak egyértelműen a megállapodás körvonalai, a brit kormánynak onnantól arról kell majd döntenie, hogy érdemes-e egyáltalán folytatni a tárgyalásokat az Európai Unióval. Független elemzőházak azonban nagy valószínűséggel jósolják, hogy London végül az átmeneti időszak meghosszabbítása mellett dönt majd.