Tegnap hírül adtuk, hogy szombaton Dunaszerdahelyen a helyi DAC futballcsapat és a pozsonyi Slovan mérkőzésén a rendőrök vagy kommandósok rárontottak a magyar szurkolókra, és az újabb információk szerint legalább félszázan megsérültek. Az esetnek máris vannak politikai és diplomáciai vonatkozásai, s aligha segíti a magyar–szlovák kapcsolatok javítását.
Tudni kell, hogy a nagy többségében magyarlakta Dunaszerdahely és a pozsonyi csapat közötti mérkőzés hátterében jelentős mértékben nemzeti alapon áll a szurkolótábor, mert különben aligha mentek volna át Magyarországról mintegy ezren a dunaszerdahelyieket támogatni. És aligha lett volna elképesztően nagy a rendőri készültség.
De lássuk röviden – a Magyar Hírlap közlése szerint –, hogy mi történt egy szurkoló beszámolója szerint: „A stadionban tele voltak már a szektorok, amikor folyamatosan érkeztek még a szurkolók – mintha több embert engedtek volna be, mint ahányan beférnek a lelátókra. A rendőrök akkor támadtak ránk, amikor egy késve érkező csoport egy újabb Fradi-zászlót akart kitenni a kerítésre az Újpest, a Vasas, a Nyíregyháza drapériája mellé. Ekkor a készenlétisek minden ok nélkül viperával és gumibottal ütni kezdték az embereket. Fejre céloztak, és nem számított, ki került az útjukba: idősek, gyerekek, nők, mindenki kapott. Megpróbáltunk menekülni. Mindenki egy kis helyre zsúfolódott össze. Én a tömegnek a rendőrökhöz közelebb eső szélén álltam, talán ez volt a szerencsém, így nem nyomtak össze. Borzalmas volt, ahogy az egymáshoz préselődő embereknek lila lett a fejük, fulladoztak, majd elájultak. Mindenki a szurkolóknak fenntartott menekülőkapukhoz próbált eljutni. Rettenetes volt, ahogy kis helyen tíz ember feküdt egymáson, tehetetlenül. Másutt ájult szurkolónak próbált segíteni egy mentős, de a rendőrök ellökték az orvost, majd a földön fekvőbe rúgtak.”
Az ennél is drasztikusabb részleteket nem közöljük.
Szombat este ezerfős tömeg tiltakozott Budapesten a szomszédos ország nagykövetségének Stefánia úti épülete előtt. A spontán, békés megmozdulás helyszínére a rendőrség nagy erőket vezényelt, és dupla kordonnal zárta körbe a külképviseletet. A Fradi drukkerein kívül nagy számban képviseltették magukat a tüntetésen a zöld-fehérek ősi riválisának számító Újpest szurkolói, megjelentek a Fehérvár, a Vasas és a Kispest fanatikusai is. Az épület elé érkezőket a rendőrök sorfalon keresztül engedték át, igazoltatás és motozás után.
Tegyük hozzá, elégettek egy szlovák zászlót, vasárnapra virradóra pedig valakik lefestették Pilisszentkereszt és Pilisszántó út menti községtábláinak szlovák feliratát.
POLITIKUSOK ÉS DIPLOMÁCIA
Dušan Čaplovič, a szlovák kormány kisebbségekért is felelős miniszterelnök-helyettese szerint a mérkőzésen törvényesen járt el a rendőrség. Berényi József, az MKP elnökhelyettese látni szeretné azokat a videofelvételeket, amelyek a szerdahelyi DAC-szurkolókkal szembeni fellépésről készültek. Egyébként Čaplovič és Berényi is jelen voltak a mérkőzésen. Utóbbi szerint kérdéses, hogy megfelelő volt-e a beavatkozás. Hozzá hasonlóan Bastrnák Tibor MKP-s parlamenti képviselő is beszélt a belügyminiszterrel, majd elkérte a gumibotozásról készült videót. Indokolatlannak tartja a rendőrség fellépését Csáky Pál, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) elnöke és Pázmány Péter, Dunaszerdahely polgármestere is.
A magyar kormány illetékesei is tisztán szeretnének látni, ezért Gyurcsány Ferenc vasárnap tájékoztatást kért és kapott a történtekről a szakminiszterektől azokról az információkról, amelyek rendelkezésre állnak a magyar hatóságoknál és a Külügyminisztériumnál, valamint tájékozódott Magyarország szlovákiai nagykövetétől is. Erről a kormányszóvivő nyilatkozott az MTI-nek.
A kormány megítélése szerint a lehető legrosszabb, ami történhet, hogy a két nép és a két ország viszonyát szélsőséges, radikális csoportok tettei határozzák meg vagy befolyásolják – mondta.
Daróczi Dávid kitért arra, Draskovics Tibor igazságügyi miniszter azt kérte a szlovák társhatóságoktól, hogy vizsgálják ki és adjanak részletes tájékoztatást a történtekről. Egy ilyen vizsgálat azért is fontos, mert a futballmérkőzésen történtekről bemutatott képek kételyeket ébresztettek a rendőri intézkedésék indokoltságával, illetve arányosságával kapcsolatban.
Hozzátette: ebben a régióban különösen fontos, hogy még csak a gyanúja se vetődhessen fel annak, hogy etnikai okok játszhattak közre a történtekben.
Az MTI kérdésére a kormányszóvivő kitért arra, a kabinet alapvetően egyetért a Szijjártó Péter Fidesz-szóvivő értékelésével, és mélységesen elítéli, ha bármelyik nemzet zászlaját meggyalázzák. Ilyet nem lehet megengedni – szögezte le. (Ez ügyben természetesen azonnal tiltakozott a szlovák külügy.)
Daróczi Dávid kiemelte azt is: ugyanezt gondolják a kétnyelvű helységnévtáblák megrongálásáról. A magyar kormány ezzel szemben – a történek kapcsán is – a megbékélés fontosságát tartja szem előtt.
A korábbi hírek szerint tegnapra megbeszélést tervezett a magyar és a szlovák külügyminiszter, de ez elmaradt.
Akkor fognak helyükre kerülni a dolgok, hogyha az azonnali vizsgálatra sor is kerül – jelentette ki a külügyi bizottság fideszes elnöke. Németh Zsolt úgy vélte, hogy a magyar diplomáciának el kell érnie azt, hogy egy ilyen brutális veréssel összefüggésbe hozható esetet a szlovák hatóságok a legalaposabban kivizsgáljanak.