Átfogó, több mint ezer főre vonatkozó fogolycsere-megállapodást kötöttek az ENSZ közvetítésével a jemeni polgárháborúban egymással szembenálló felek - közölte vasárnap a világszervezet.
Az egyezség erősíti a bizalmat a felek - a szaúdi támogatást élvező jemeni kormány és a síita húszi lázadók - között, ezért óriási lépés a megfeneklett béketárgyalások újraélesztése szempontjából - mondta Martin Griffiths ENSZ-megbízott a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságával (ICRC) közösen tartott sajtótájékoztatón.
A felek tíz napon át tárgyaltak egy Genfi-tóra néző svájci faluban, Glionban, míg végül nemzetközi közvetítéssel sikerült tető alá hozni a megállapodást. E szerint a kormánypárti erők 680 lázadót, a lázadók pedig a kormányerők 400 katonáját engedik szabadon, köztük 15 szaúdit. A fogolycsere tényleges lebonyolítását az ICRC fogja felügyelni, kihallgatja a hadifoglyokat, és biztosítja szükséges orvosi ellátásukat.
A háborús felek 2018 decemberében a Svédországban - szintén ENSZ-közvetítéssel - zajló béketárgyalásokon állapodtak meg 15 ezer fogoly cseréjéről, de ennek a végrehajtása eddig igencsak vontatottan haladt. A húszik 290 foglyot engedtek el tavaly, míg Szaúd-Arábia 128-at. Egy helyben kialkudott megállapodással Taizz kormányzóságban is visszanyerte szabadságát néhány tucat hadifogoly.
A lázadók - akiket amerikai vádak szerint Irán támogat, de Teherán ezt tagadja - 2014 őszén foglalták el a jemeni fővárost és jelentős területeket a Szaúd-Arábiával szomszédos arab országban, és elmozdították a hatalomból az Abed-Rabbo Manszúr Hádi vezette, Rijád támogatását élvező kormányt. A 2015 óta tartó fegyveres konfliktusban becslések szerint eddig 100 ezer ember halt meg, és az ENSZ értékelése szerint a világ legsúlyosabb humanitárius katasztrófája alakult ki Jemenben.