A kisebbségben élő magyar közösségek együttműködési lehetőségei, a közösségi, a szellemi, az emberi és az anyagi erőforrásai feltárásának és kiaknázásának segítése a legfőbb célja annak a Kárpát-medencei szintű műhelymunka-sorozatnak, amelynek első rendezvényét a hétvégén tartották meg Zentán. A rendezvénysorozat április 11. és 13. között Dunaszerdahelyen, május 9. és 11. között pedig Lendván folytatódik majd.
A Kárpát-medencei társadalomfejlesztés elnevezésű műhelymunka-sorozat általános célcsoportját az anyaországon kívül, kisebbségben élő magyar közösségek, illetve az ezekért a közösségekért, a közösségépítésért, a közösségben való megmaradásért, a magyar közösségi művelődés ügyéért tenni kívánó csoportok és személyek képezik, hangsúlyozták a szervezők, a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Kárpát-medencei Közművelődési Kerekasztal és a székelyudvarhelyi Civitas Alapítvány illetékesei a Zentán megtartott háromnapos rendezvény pénteki megnyitóünnepségén, amelynek kezdetén előbb mgr. Hajnal Jenő, műhelymunka-sorozat zentai állomásának otthont adó Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatója, majd Orbán Árpád, a Civitas Alapítvány igazgatója köszöntötte a vendégeket, hangsúlyozva, a rendezvénysorozat célja a sikeres kultúra- és közösségalapú fejlesztési folyamatok feltérképezése és generálása a Kárpát-medencében, valamint egy erős és hatékony hálózat létrehozása és fejlesztése, illetve az ehhez szükséges alaptudás és módszertani tár bővítése.
A műhelymunka-sorozat résztvevői előadók és résztvevők is egyszerre, hiszen a közösségfejlesztésnek fontos eleme, hogy a Kárpát-medence más-más régióiból érkezők megosszák egymással a pozitív tapasztalataikat és a jó ötleteiket, illetve közösen találjanak ki új dolgokat annak érdekében, hogy közös nevezőre juthassanak azokban a kérdésekben, amelyek minden régió számára egyformán fontosak, magyarázta mgr. Hajnal Jenő. Hozzátette, a műhelymunka-sorozat egyik kulcsmomentuma éppen ezért a résztvevők közötti bizalom kiépítése, ami jelentős mértékben hozzájárulhat a közös jövőépítés megvalósulásához.
Ezeknek a céloknak a megvalósításában nagyon fontos lépés, hogy a Kárpát-medencei közművelődési intézményekben és szervezetekben dolgozó szakemberek tapasztalatot cserélnek egymással, az együttműködési lehetőségek kiaknázása révén ugyanis lehetőség nyílik arra, hogy a szigetek összeérjenek, és olyan hálózatot alkossanak, amely hozzájárulhat az adott közösségek fejlődéséhez is, hangsúlyozta Orbán Árpád, a Civitas Alapítvány igazgatója, hozzátéve, úgy véli, csakis egymásba karolva, egymásba kapaszkodva lehet igazán jó és szép dolgokat megteremteni.
A rendezvénysorozat legfőbb hozadékai éppen ezért a regionális közösségek erősítése, a közösségek fejlesztése, valamint a közművelődés szakmaiságának a megerősítése lehetnek majd, emelte ki Huszár László, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatója, aki szerint mindezen eredmények hosszabb távon a fiatalok szülőföldjükön történő érvényesülésének elősegítéséhez is hozzájárulhatnak majd, hiszen a műhelymunka-sorozat révén a közösségek olyan módon történő megerősítését szeretnék megvalósítani, amely lehetőséget teremt majd arra, hogy a fiatalok mindinkább úgy érezzék, szülőföldjükön kell maradniuk, és ott kell érvényesülniük.
A Kárpát-medencei társadalomfejlesztés elnevezésű képzéssorozat április 11. és 13. között Dunaszerdahelyen, május 9. és 11. között pedig Lendván folytatódik, a későbbiek során azonban további állomásokon is terveznek majd hasonló rendezvényeket a szervezők.