2024. november 25., hétfő

Dilemma-diadal és Kányádi-köszöntés Zentán

A zentai Dilemma együttes sikerével zárult pénteken az Énekelt Versek XIX. Zentai Fesztiváljának versenyprogramja – A szombati gálán a nyolcvanötödik születésnapját ünneplő költőt, Kányádi S

A zentai Dilemma együttes sikerével zárult pénteken az Énekelt Versek XIX. Zentai Fesztiváljának versenyprogramja, majd a rendezvénysorozat szombaton a zentai Művelődési Házban nagyszabású gálaműsorral folytatódott, amelynek keretében a negyvenöt éves jubileumát ünneplő budapesti Kaláka együttes kiváló hangulatú összeállítással köszöntötte a nyolcvanötödik születésnapját ünneplő neves erdélyi költőt, Kányádi Sándort, aki maga is közreműködött az ünnepi műsorban. A fesztivál vasárnap esti zentai programját az országban uralkodó rendkívüli helyzet miatt későbbi időpontra halasztották a szervezők.

Az Énekelt Versek Zentai Fesztiváljának idei versenyprogramjában összesen tíz előadó és együttes mutatta be produkcióit a neves szakemberekből álló zsűrinek, amelynek tagjai Radványi Balázs énekes-zenész, a Kaláka együttes tagja, Skorutyák Veronika, az Újvidéki Rádió zenei szerkesztője, Szögi Csaba író, költő, Terék Anna Sinkó-díjas költő, a fesztivál díszvendége és Verebes Ernő zeneszerző-költő voltak, és igen színvonalasnak értékelték a fellépők teljesítményét. Döntésük értelmében az első helyezést a zentai Dilemma együttes szerezte meg, a második díjas a szabadkai Varga Dávid Quintet, a harmadik díjas pedig a csanádapácai Live Coals zenekar lett. A bírálóbizottság ezenkívül több különdíjat is kiosztott: a kötelező vers legjobb megzenésítéséért járó különdíjat a kecskeméti Resti Kornél, az egyedi és példamutató gitáros-énekes előadói stílusért járó különdíjat a budapesti Jenei Szilveszter, az intenzív színpadi jelenlétért járó különdíjat pedig a kolozsvári Hangszóró együttes érdemelte ki. A közönségdíjat a fődíjhoz hasonlóan a zentai Dilemma együttes nyerte meg, amelynek tagjai, Antóci Dorottya, Balogh Virág László és Kormányos Gergő meglepetten vették tudomásul a végeredményt, mivel – mint mondták – nem számítottak arra, hogy ekkora sikert aratnak majd produkciójukkal, éppen ezért – ahogyan fogalmaztak – óriási örömet jelentett számukra, hogy mind a zsűri, mind a közönség az ő teljesítményüket ítélte a legjobbnak a fesztiválon.

Az Énekelt Versek XIX. Zentai Fesztiváljának gálaműsorán a neves költőt, Kányádi Sándort köszöntötték nyolcvanötödik születésnapja alkalmából. A rendezvény kezdetén Lovas Ildikó, a Magyar Nemzeti Tanács kulturális tanácsosa köszöntötte az egybegyűlteket, kiemelve, költőnek lenni mindig jobb és felemelőbb, mint írónak lenni.

– Nem találkoztam még senkivel, aki ha szerelmes, szomorú vagy éppen jókedvű volt, ha bármi történt vele, valamilyen regényből, például az Anna Kareninából vagy a Háború és békéből mondott volna fel részeket, de olyan emberrel már sokszor találkoztam, aki a kedvenc versét szavalta. Valahogy a költészet közelebb áll hozzánk, jobban a szívünkhöz, a lelkünkhöz lopózik, és talán ezért lehet az, hogy ennyire szereti Zenta, és ennyire szereti Vajdaság az énekelt verseket, és hogy ebből a rendezvényből sikerült egy ilyen hatalmas ünnepet varázsolni, amely mindannyiunkat meghatároz, amelyre mindannyian készülünk, és amely a költészetet, a költőket és most egymás után sorban a költőnőket is olyan fókuszába helyezi a figyelemnek, amelyet méltán megérdemelnek, és amelyet maga az irodalom is megérdemel – fogalmazott Lovas Ildikó, hozzátéve, minden, ami kulturális érték, minden, ami művészet, csak akkor igazi és élő, ha önmagunkban újraértelmezzük, éppen ezért rendkívül fontos az, hogy az Énekelt Versek Zentai Fesztiválját kulturális értékeink újraértelmezése és újraértékelése jegyében kiemelt nemzeti jelentőségű Kárpát-medencei nagyrendezvénnyé nyilvánították.

A gálaműsor folytatásában Terék Anna költőnővel, az idei fesztivál díszvendégével Gruik Ibolya, lapunk újságírója beszélgetett, akinek kérdéseire válaszolva Terék Anna elmondta, a sziverivers című költeménye, amelyet a versenyzőknek meg kellett zenésíteniük, felkérésre íródott, hiszen egy konferencia kapcsán felkérték arra, hogy írjon Sziverit vagy Sziveri költészetét idéző verset. Mint mondta, ennek nyomán újraolvasta a költő összes versét, és azután született meg a sziverivers. Hangsúlyozta, óriási megtiszteltetés számára, hogy az idén éppen az ő egyik költeményét kellett kötelező versként megzenésíteniük a fesztivál versenyprogramja résztvevőinek, majd hozzátette, nagy élvezettel hallgatta végig a produkciókat, amelyek során nagyon sokféle megközelítésmóddal találkozott.

– Mindig nagyon furcsa visszahallanom a verseimet, viszont mindig nagyon érdekes számomra az, hogy mások mit látnak bennük, mit emelnek ki belőlük, vagy mit akarnak elmondani velük. Számomra ez a legnagyobb elismerés, hogy hallhatom, ahogyan szavalják vagy éneklik a verseimet – fogalmazott a költőnő, hozzátéve, mindig zavarba jön, ha saját verseit hallja, és ez a fesztivál versenyprogramja során sem volt másképp.

A program folytatásában a zentai önkormányzat nevében Ceglédi Rudolf, a község polgármestere és Kormányos Katona Gyöngyi, a községi tanács oktatási és művelődési ügyekkel megbízott tagja ajándékot adtak át a nyolcvanötödik születésnapját ünneplő Kányádi Sándornak, majd a költő az önirónia fontosságáról beszélt az egybegyűlteknek.

– Az önirónia az önmagunkon is mosolyogni tudás tudománya. Akiben nincs meg ez a tudomány, aki nem tud a saját gügyeségén, szamárságán, olykor idétlenségén mosolyogni, nem tudja magát kinevetni, az szerintem sem mint egyén, sem mint nemzetiség, sem mint nemzet nem tekinthető felnőttnek – hangsúlyozta Kányádi Sándor, aki azt is elárulta a jelenlévőknek, véleménye szerint mi a nemzet célja. – A nemzet célja nem más, mint az, hogy az Isten által csak számára kiválasztott nyelvet az emberiség életének legvégső határáig gazdagítsa, gyarapítsa, éljen benne, az Isten dicsőségére és a maga örömére, boldogságára – fogalmazott Kányádi Sándor.

Az ajándékátadást követően Verebes Krnács Erika előadóművész a Vannak vidékek ciklushoz tartozó közismert Előhang című versével, a Kaláka együttes pedig a Kányádi Sándor műveiből készült összeállításával köszöntötte a költőt, aki néhány vers erejéig maga is közreműködött az ünnepi műsorban, még maradandóbbá téve ezáltal az Énekelt Versek XIX. Zentai Fesztiválja gálaműsorának élményét a rendezvény közönsége számára.

Az Énekelt Versek XIX. Zentai Fesztiváljának szervezői a Szerbiában uralkodó rendkívüli helyzet miatt a rendezvénysorozat keretében vasárnap estére meghirdetett A költészet zenéje című hangversenyt, amelyet a zentai Jézus Szíve templomban tartottak volna meg, későbbi időpontra halasztották. A hangverseny új időpontjáról minden érdeklődőt időben értesítenek majd.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás