Rodoljub Šabićnak, a közhasznú információk biztosának azon bejelentését, melyben a tartományi szerveket felkéri az oktatási intézmények központosított adatbázisának, azaz a webnaplónak a megszüntetésére a személyes adatokról szóló jogszabály csorbulása miatt, a közvélemény részéről megkésett felháborodás, botrányhangulat, a média részéről tapogatózás és találgatások, az illetékesek részéről pedig hallgatás, vagy legfeljebb a hivatalosnál is hivatalosabb hangvételű rövid kijelentések követték. Deli Andor tartományi oktatási, jogalkotási és nemzeti közösségi titkár korábbi közleményében az ügy részletességig történő kivizsgálása mellett szállt síkra, hozzátéve, ha bebizonyosodik valakinek a bűnössége, annak, természetesen, felelnie is kell. A közleményt követően tegnap, szerdán az elsőéves joghallgatók tartományi képviselőházi fogadását megelőzően, az oktatási titkár végre nyilatkozott is az esetről.
– A webnapló ügye egy olyan folyamat, melyet a múlt hét folyamán elindítva, végül is a sajtón keresztül kommunikált le az adatvédelmi biztos. Az ünnepeket követő első munkanapon, azaz ma vettük kézhez a biztos ezzel kapcsolatos végzését is. Azokat a meghagyásokat tartalmazza, melyeket a médiából már ismerünk: teljes egészében be kell szüntetni ezt a webnapló-projektet, illetve blokkolni kell az adatokhoz való hozzáférést. Második lépésként az adatvédelmi biztos követeli a már megszerzett adatok törlését, illetve az adathordozók megsemmisítését.
Arra a kérdésre, hogy a meghagyásokra miként reagál most a titkárság, Deli elmondta, eleget kívánnak azoknak tenni.
– Az adatvédelmi biztos végzésében tíznapos határidőt hagyott jóvá a titkárság számára a rendelkezések teljesítésére. Természetesen, mi ezeknek a meghagyásoknak eleget kívánunk, eleget fogunk tenni. Ezt követően jegyzőkönyvi bejegyzésekkel kell tájékoztatnunk a biztost a meghagyások alapján tett lépéseinkről – fogalmazott az oktatási, jogalkotási és nemzeti közösségi titkár.
Deli elmondta, a titkárságnak hozzáférése volt, a megfelelő szoftverkódok ismeretében, a begyűjtött információkhoz, azonban, amikor, a sajtó útján, megismerték az adatvédelmi biztos álláspontját, a jó szándék kimutatásaként, s annak bizonyításaként, hogy az egész ügyben nincs rejtegetnivalója a titkárságnak, beszüntették az adatok minden további begyűjtését, illetve feldolgozását.
A felelősségre vonással kapcsolatban Deli Andor elmondta, maga április negyedikétől vezeti a tartományi kormány titkárságát, így sejthető, hogy az elsősorban a titkárság előző összetételére, valamint a projektben részt vevő egyéb személyekre vonatkozhat.
– Az egész projektum, s voltaképpen annak megvalósítása már tavaly nyáron elkezdődött. Másfelől arról is hallani lehetett, megint csak a sajtóból, amit jómagam nem tartok éppen professzionális hozzáállásnak, hogy az államügyészséget is értesítette az adatvédelmi biztos a webnapló-ügyről, de egyelőre nincsenek további fejlemények, az ügyészség, mindeddig, nem keresett fel bennünket az előzetes nyomozási eljárások miatt.
Az egész eset anyagi vonzatát firtató újságírói kérdésre Deli azt válaszolta, azt elég nehéz lenne definiálni, hiszen nem közbeszerzési eljárásról volt szó, így a titkárság nem is fizetett a kivitelezőnek.
– Az volt az elképzelés, hogy a webnapló begyűjti majd a szükséges adatokat a tanulók osztályzatairól, kimaradásairól, s azok a szülők, akik érdekelve lettek volna, s szerették volna SMS-, illetve elektronikus üzenetek formájában figyelemmel kísérni gyerekeik iskolai teljesítményét, bizonyos összeg fejében, a céggel aláírt szerződéssel összhangban, megtehették volna ezt. A szerződéskötés, persze, nem lett volna kötelező érvényű. Ezért lenne nehéz az anyagi háttérről beszélni, hiszen a meglévő iskolák tanulóinak száma még nem jelenti feltétlenül az érdekelt szülők számát is – hangsúlyozta Deli Andor.