2024. november 24., vasárnap

Ha Andrian Dusev szerb állampolgár lesz...

KAJAK-KENU – Milorad Čavić kritizálta Dusev-Janićot, aki nem maradt adós a válasszal – Ábrahám Attila: Janić csütörtökön közölte, Bulgáriában folytatja

Szerbiában óriási visszhangja lett annak a hírnek, mely szerint, elképzelhető, hogy a háromszoros olimpiai bajnok, Dusev-Jani ć Nataša bolgár színekben folytatja a versenyzést. Mint ismeretes, a Magyar Kajak-kenu Szövetség (MKKSZ) 150000 eurót kért a palánkai születésű kajakosnő versenyzési engedélyéért, ám sem a Szerbiai Kajak-kenu Szövetség (KSS), sem a Szerbiai Olimpiai Bizottság (OKS) nem tud és nem is akar ennyi pénzt fizetni.

Janić még a szegedi sajtótájékoztatón jelezte, amennyiben nem adja ki az MKKSZ a versenyzési engedélyét, erre az esetre van egy B terve. A magyar és a szerb média szerint is a B terv Bulgária lehetne, mivel Nataša férje, Andrian Dusev bolgár állampolgár, így az MKKSZ semmilyen akadályt nem gördíthet a versenyzési kérelem kiadatását illetően. Hasonló eset állt fent Benedek Dalmával is, aki a szerb Dejan Ružičićhez ment hozzá, s már meg is kapta a versenyzési engedélyét, így 2013-tól már szerb színekben indulhat.
Az utóbbi pár napokban egyre több cikk lát napvilágot a szerbiai sajtótermékekben a Janić-üggyel kapcsolatban, hiszen október elején a kajakosnő a belgrádi sajtótájékoztatón Vlade Divac, az OKS és Mirko Nišović, a KSS elnökének jelenlétében bejelentette, hogy januártól szerb színekben folytatja.

A Bulgáriába történő szerződéssel kapcsolatban Milorad Čavić, Szerbia legsikeresebb úszója, a 2009-es világbajnokság 50 méteres pillangóúszás aranyérmese a twitter profilján élesen kritizálta hogy Dusev-Janić Natašát.

„Hihetetlen szappanopera az, ami Nataša Janić körül zajlik. Egyes embereknek a nemzeti lobogó egyáltalán nem fontos, s ha már nem hűséges senki felé, akkor miért ne versenyezne katari színekben? – írta ki Twitter profiljára a világbajnok, aki a londoni olimpia után visszavonult.

Hogy Čavić, aki korábban már jelezte, az OKS elnöke szeretne lenni (erre most egy ideig várnia kell, mivel októberben a következő négy vére ismét Vlade Divacnak szavaztak bizalmat), miért érezte úgy, hogy neki egy olyan témában, amelyhez nem sok köze van, véleményt kell mondania, erre csak ő tudna válaszolni. Čavić rövid kritikájára maga Dusev Janić-Nataša is reagált, aki a KSS facebook profiljára felkerült cikkhez csak annyit fűzött hozzá: „Čavić, ha valakit nem ismersz személyesen, ne irogass kommentárokat.”

Mivel az ügy tovább bonyolódott, Mirko Nišović, a KSS elnöke pár napon belül másodszor is nyilatkozott. Nem csoda, hiszen az első megszólalása, amelyet a Sportski žurnal napilap közölt, igencsak sutára sikeredett, főleg az a mondat miatt, mely szerint az, hogy az MKKSZ pénzt kér Nataša versenyzési engedélyéért, ahogy ő fogalmazott: tiszta hülyeség.

Szombat reggel az KSS facebook oldalán a következő Nišović nyilatkozat olvasható:

– Beszéltem Natašával, aki már a jövő héttől Belgrádban lesz, s minden bizonnyal edzeni is fog, hiszen a kajakok szállítása is szóba került. Nem esett szó arról, hogy meggondolta volna magát, s nem Szerbia, hanem egy másik ország színeiben kíván indulni a jövőben. A bezélgetésünkből nekem ez volt a benyomásom. Én hiszek neki – mondta Nišović, aki jelenleg Cipruson tartózkodik. – Egyelőre, ami az ügyintézést illeti, semmi nem dőlt el. Nataša minden elintézett, amit neki kellett. Most a nemzeti kajak-kenu szövetségeken a sor. November vége az utolsó határidő, hogy az elkezdett munkét befejezzük. Addigra a helyzet már sokkal tisztább lesz. Nataša a sajtótájékoztatón mindent elmondott, amit gondolt. Mi fel voltunk készüéve arra, hogy az MKKSZ kártérítést fog kérni, ez nem újkeletű a számunkra. Az a pénz, amelyet kérnek, nem áll a rendelkezésünkre. Ez van, ez a helyezet. Annak a célnak az érdekében, hogy Nataša szerb színekben induljon, meg fogjuk találni a megoldását. Végezetül mindenkinek azt ajánlom, hogy ne foglalkozzanak a találgatásokkal, és hogy hagyják Natašát békén.

A versenyzők országváltásával kapcsolatban a Nemzetközi Kajak-kenu Szövetség (ICF) szabályzata egyértelmű: a sportoló, függetlenül attól, hogy állampolgára az adott országnak, nem tud másik válogatott színeiben indulni, ha az az ország, amely a vesrenyzési engedélyével rendelkezik, nem járul ehhez hozzá. Egy kivétel van, ez pedig a már említett családi döntés: ez azt jelenti, hogy az MKKSZ csak abban az esetben maradna kártérítés nélkül, ha Nataša úgy dönt, a jövőben bolgár színekben indul, mivel a férje bolgár állampolgár.

És akkor, amiről eddig senki nem beszélt, s ami egy új mozzanat ebben a hónapok óta tartó ügyben: a KSS profilján megjelent utolsó mondat így hangzik:

Nem hivatalosan úgy tudjuk, hogy van arra lehetőség, hogy, ha minden kötél szakad, Andrian Dusev szerb állampolgár legyen, ennek pedig az lenne a célja, hogy a felesége a következő év elejétől gond nélkül a szerb válogatott színeiben indulhatna a nemzetközi versenyeken…

* * *

A Magyar Kajak-kenu Szövetség főtitkára, Ábrahám Attila tudomása szerint Dusev-Janić Nataša jövőre Bulgária színeiben kajakozik. Szerbiába igazolt volna, de a magyar szövetség 42 millió forintos kivásárlási díját nem fizetik ki.

"Beszéltem csütörtökön Natašával és közölte, eldöntötte, Bulgáriában folytatja pályafutását. Erre megvan a lehetősége, hiszen a férje, Andrian Dusev bolgár állampolgár – közölte Ábrahám a Blikknek.

* * *

Csonka Gábor, a háromszoros olimpiai bajnok menedzsere szerint az országváltás mellett döntött kajakos nem akar két évet kihagyni, így vár arra, hogy a szerbek ki tudják-e fizetni az MKKSZ által meghatározott 150 ezer eurót vagy pedig „menekülő útnak” ott marad neki Bulgária a férje jogán.

Csonka az MTI-nek elmondta, Janić vérében van, hogy sportoljon, versenyezzen, kajakozzon, győzzön, ezek az ő lételemei, és éppen ezért nem akar kényszerszünetet tartani.
– A magyar szövetség szerdáig vár a pénzre, ha addig nem kapja meg, akkor elvileg Janić a következő két idényben nem szerepelhetne szerb színekben – mondta a menedzser. Hozzátette: a szerbek fenntartással fogadták, hogy felkészülési hozzájárulásként 150 ezer eurót kellene fizetniük egy olyan sportolóért, aki szerb állampolgár. Ezért a Nemzetközi- és az Európai Kajak-Kenu Szövetséghez fordultak.
– A magyar szövetség biztos jól körbe járta, hogy joga van pénzt kérni Natašáért, nem hiszem, hogy ezt más felettes szerv megváltoztathatná, de arra jó lehet, hogy ne október 31-e legyen a határidő. Ha mégis kell fizetniük a szerbeknek, és mégsem hajlandóak, akkor Nataša, mivel a férje bolgár, ingyen és bérmentve bármikor Bulgária színeiben folytathatná pályafutását – fogalmazott Csonka.
A menedzser szerint egy másik út, nevezetesen hogy Janić továbbra is magyarként versenyezzen, kizárt, mert az elmúlt két hónapban „sok pofont kapott”. Csonka egyben kizárta annak a lehetőségét is, hogy a magyar szövetséget kijátszva „Bulgárián keresztül” mehetne Szerbiába a versenyző.
– Ez nem Nataša stílusa – fogalmazott.
Csonka Gábor kitért arra a lehetőségre is, hogy Janić ténylegesen bolgár színekben folytatja.

– A férjnek óriási lehetőség lenne, hogy hazatér, és ingyen visz magával egy bajnokot, aki akár még két olimpián is éremesélyesnek számít. Ebben az esetben az lenne a kérdés, hogy Bulgáriában miként tudják felkarolni, illetve fizetni a házaspárt. Ezt a bolgároknak kell tudniuk. Viszont ha ez bekövetkezik, akkor a szerbeknek egy óriási presztízsveszteség lenne, hiszen három hete a szerb sport csúcsvezetői egy ötcsillagos szállodában jelentették be Nataša hazatérését. A férj ráadásul szerb válogatott melegítő felsőt is kapott a sajtótájékoztatón – mondta.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás