2024. július 16., kedd

Kocsis Imre turbinái

Érdekes újítások, találmányok

A péterrévei szűcsmestert nyugdíjasként a szélenergia felhasználása foglalkoztatja

Kocsis Imre péterrévei szűcsmester fiatal korában autószerelő szeretett volna lenni. Végül szűcsmester lett, mint édesapja, öregapja, dédnagyapja... Ma nyugdíjas. Ezúttal nem szakmájáról beszélgetünk, hanem újítói hajlamáról, amely mestersége végzése során folyamatosan jelen volt, ám ezzel soha sem dicsekedett.

– Szűcsként a bőr feldolgozásának technológiáján próbálkoztam újításokkal, nem a gépeken, a szerszámokon. Egyébként mindig vonzottak a műszaki érdekességek, újítások. Mindig érdekeltek a találmányok.

–Ön a Than Fivérek Értelmiségi Kör Alkotók és Újítók Klubjának a tagja.

– Igen, de nemrég óta. Egy volt osztálytársammal, barátommal voltunk egy ünnepségen, ahol mindenről beszélgettünk, többek között arról is, hogy fia az újítók klubjának a tagja. Elmesélte, hogy kiállításokra járnak, nagyon sok érdekes találmánnyal, újítással ismerkednek meg. Mivel akkor a szélturbinákat tanulmányoztam, és újításokkal próbáltam működésüket ésszerűbbé tenni, úgy gondoltam, hogy betagosodok én is az újítók klubjába. Persze ez nem volt egyszerű, ugyanis a felvételhez be kellett mutatnom legalább egy újításom, vagy találmányom. Így megalkottam a tölcséres szélturbinát, pontosabban elkészítettem annak rajzát és makettjét, ugyanis az ötlet már a fejemben volt.

–Miben különbözik az ön szélturbinája a többitől?

– Abban, hogy az én szélturbinám tölcséres. Egy tölcsért helyeztem a lapátok elé, ezzel azt értem el, hogy a kisebb erejű szelek is megforgatják azokat, tehát kisebb széllel is áramot fejleszthetek. Ötletemmel tavaly szerepeltem a feltalálók és újítók makói és becsei kiállításán is. Mindkettőn elismerésben is részesítettek. Készítettem egy másik turbinát is, amely kissé hasonlít a szélkakasra. Ez a turbina nem tölcséres, de szintén más a már ismerteknél.

–Miben más?

– Abban, hogy a lapátok vízszintesen állnak. A szélkakakas arra szolgál, hogy a lapátokat mindig a szél felé fordítsa, a lapátok elé elhelyezett lemez pedig arra, hogy a szelet mindig egy lapátra irányítsa, elősegítve így a forgást.

n A gyakorlatban hol használhatók ezek az áramfejlesztők?

– Tulajdonképpen bárhol, de elsősorban ott, ahol nincsen más áramforrás. Úgy gondolom, hogy a tölcséres turbinát nem lehet óriási méretűre tervezni, mert az erős szél a turbinába kapaszkodva eltörheti a szerkezetet, de kisebb méretű áramfejlesztő készíthető tölcsérrel. A másik turbina, a szélkakasos, óriási méretűre is gyártható. Én egy kisebb változatát készítem el elsősorban azzal a céllal, hogy az érdeklődők számára bemutathassam működését. Ezzel az újításommal szerepelek majd a következő kiállításon, ahol makettet állítok ki róla.

(Dávid Csilla)