A népből akkor lesz nemzet, ha vállalja a múltját, hisz a hagyományaiban és az értékeiben, gondosan megőrzi és továbbadja azokat, hangsúlyozta csütörtök este a zentai Művelődési Házban a Zúg március címmel az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc tiszteletére megtartott ünnepségen mondott beszédében Ceglédi Rudolf, Zenta község polgármestere. A rendezvényen felléptek a Zentai Magyar Kamaraszínház színművészei és a budavári Bartók táncegyüttes tagjai is.
– Ünnepeink nemcsak erőt adnak és irányt mutatnak, de fel is emelnek minket. Olyan események ezek, amelyek nemzetté kovácsolják a népet. A népből akkor lesz nemzet, ha vállalja a múltját, hisz a hagyományaiban és az értékeiben, gondosan megőrzi és továbbadja azokat – hangsúlyozta az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc tiszteletére megtartott ünnepségen mondott beszédében Ceglédi Rudolf, Zenta község polgármestere, hozzátéve, különösen igaz ez március 15. esetében, hiszen – ahogyan fogalmazott – nem túlzás azt állítani, hogy a magyar történelem egyik legszebb és egyben legismertebb napja.
– Az 1848-as magyar forradalom és szabadságharc olyan örökséget hagyott ránk, amelyet oltalmazni, ápolni becsületbeli kötelezettségünk. Március 15-e üzenete sohasem válik idejétmúlttá, hiszen az emberek minden korszakban vágynak a változásra, a jobbra, az emberségesebbre. Mint ahogy tette népünk századokon át, mi is büszkén, hittel és magyarként akarunk élni és dolgozni itt, a községünkben, Vajdaságban és a Kárpát-medencében, mert ez a mi otthonunk. És azt szeretnénk, ha ezt a vidéket a gyermekeink, az unokáink és a dédunokáink nemcsak kibocsátó fészeknek, hanem az otthonuknak is tartanák – fogalmazott Ceglédi Rudolf, majd így folytatta: – Az emlékezés és az ünneplés nem elegendő, cselekednünk, tennünk kell az elképzeléseink megvalósulásáért. Dolgozzon mindenki jobban, mint tegnap, tegye azt, ami a leghasznosabb, de ne csak saját magára gondoljon, hanem a közösségünkre is. Álljunk meg, nézzünk egymás szemébe, értsünk szót, segítsünk egymáson, ha kell!
Zenta község polgármestere ezt követően az összetartozás és az együtt gondolkodás fontosságáról beszélt, majd kifejtette, a márciusi ifjak által megfogalmazott Mit kíván a magyar nemzet? kérdést akár ma is feltehetnénk.
– Mielőtt sorolni kezdjük az óhajainkat, gondoljunk arra a három fogalomra, ami a kérdés után állt: Legyen béke, szabadság és egyetértés! Azt hiszem, ma sem kívánhatunk ennél jobbat és többet. A kor, amelyben élünk, érettséget követel tőlünk, szabadság pedig nincs felelősség nélkül – zárta ünnepi beszédét Ceglédi Rudolf.
A rendezvény folytatásában előbb a Zentai Magyar Kamaraszínház színművészei mutatták be a nemzeti ünnep alkalmából készült összeállításukat, majd a budavári Bartók táncegyüttes tagjainak produkcióját kísérhették figyelemmel az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc tiszteletére szervezett ünnepség vendégei.