2024. augusztus 2., péntek

Néptáncgála, kézimunka-kiállítás, családi nap…

A hétvégén Adán megtartották a 12. Tavaszi Vadvirág Fesztivált

Az adai Vadvirág Hagyományápoló Kör szombaton és vasárnap tizenkettedik alkalommal szervezte meg Adán, illetve a közeli Koós-tanyán a Tavaszi Vadvirág Fesztivált a helyi önkormányzat, a Nemzeti Kulturális Alap és a szülők támogatásával. A fesztivál központi rendezvénye a szombat esti gálaműsor volt a színházteremben, ahol a Vadvirág HK elnöke, Varga Lívia köszöntötte a nézőket, valamint a rendezvény vendégeit: a budakalászi Lenvirág néptáncegyüttes Palánta tánccsoportját, a kelebiai Vackor táncegyüttes tagjait és a temerini Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület néptáncosait.
– Április 29-e a táncművészet világnapja. Mint ismeretes, a 40 éves magyar táncházmozgalom felkerült az UNESCO szellemiörökség-listájára 2011 novemberében. Méltán lehetünk erre büszkék, hiszen a magyar néptánc ősi gyökerekből táplálkozik. Táncaink olyan változatosak, sokszínűek, hogy megérdemelten lehetnek nemzeti értékeink szószólói, hiteles képviselői. A magyar táncok tüzes és egyéniséget kidomborító stílusjegyei – túlzás nélkül mondhatjuk – a magyar lélek lenyomatai, hordozói, illetve közvetítői. Szeretnénk, ha mindezt önök is megtapasztalnák a mai estén – mondta köszöntőjében Varga Lívia.
A gálaműsoron a vendég táncosok mellett felléptek a Vadvirág HK néptánc-, ének-, valamint hangaszeres csoportjai. A Vadvirágból bemutatkozott: a Csillagvirág táncegyüttes, a Füzike tánccsoport, Bognár Odett, Nagypál Zsófia és Apró Boglárka énekesek, valamint az asszonykórus, a Bodros tamburazenekar, a Bojtocska furulyacsoport, a Napvirág leánykórus, a Kócos tamburazenekar és a Tarsóka táncegyüttes.
A fesztivál egyébként szombaton délelőtt kezdődött az adai piacon a Vadvirág Hagyományápoló Kör táncosainak és zenészeinek zenés-táncos kavalkádjával. Ezt követte a Tisza menti motívumkincseink című kézimunka-kiállítás megnyitója a könyvtár galériájában, ahol a Vadvirág HK kézimunkázó asszonyai mutatták be fehér lyukhímzéssel készült munkáikat. A kézimunkák jó része az 1900-as évek elejének motívumkincsét mutatta be. A rendezvény vasárnap zárult a Valkasior melletti Koós-tanyán, ahol családi napot tartottak, amelyen kézműves-foglalkozás, táncház, népzenei-hagyományőrző vetélkedő várta a résztvevőket.