Több mint három éve, 2010 decemberében adták át a közúti forgalomnak az adai Tisza-hidat, amelyen azóta is zavartalanul folyik a közlekedés, bár a létesítmény továbbra is befejezetlen. A befejezés végleges időpontja azonban továbbra is bizonytalan, miután a beruházó adai önkormányzat és a hídépítő belgrádi Intermost pert indított egymás ellen.
Ada község önkormányzata szerződésszegés, rosszul elvégzett és a befejezetlen munkálatok miatt kívánja beperelni az Intermost céget. A vállalat viszont a kifizetetlen munkadíj miatt pereli az adai önkormányzatot, amellyel szemben 180 millió dináros követelést fogalmazott meg. Bilicki Zoltán adai polgármester közölte: a helyi önkormányzat három hónapja alkalmazott egy újvidéki ügyvédet az Intermost elleni per lefolytatásához. Hozzátette, hogy Ada község 2006-ban szerződést kötött az Intermost céggel a Tisza-híd megépítéséről. Időközben csődeljárás indult a cég ellen, amely áthidaló megoldásként átruházta a munkálatokat egy alvállalkozóra, a šabaci Interkop vállalatra. A šabaci cég viszont mielőtt teljesen befejezhette volna a hidat, szintén tönkre ment.
– Mint ismeretes, a hídprojektum nincs befejezve. A közvilágításon kívül hiányoznak a bánáti úttöltésen a vízelvezető árkok és az útszegélykövek. Ezek mellett jelentkeztek más problémák is, amelyek szintén per tárgya lesznek, mert az elvégzett munka minőségével is gond van – magyarázta a polgármester. – A hídra vezető bekötőút adai szakasza egy helyen jelentősen megsüllyedt, ami nagy gond. A hídkorlát már másfél évvel ezelőtt elkezdett rozsdásodni. Ezek mind olyan dolgok, amelyeket dokumentáltunk, majd értesítettük az általunk alkalmazott, a hídépítést ellenőrző felügyelőt. A felügyelő levélben kérte az említett cégeket, hogy hárítsák el a hiányosságokat, de előrelépés nem történt. Úgy néz ki, hogy perek sorozata következik, emiatt ebben a pillanatban nem tudom megmondani, hogy mikorra várható a projektum befejezése. Az önkormányzat részéről a per elsődleges tárgya a kivitelezés késése. Az Intermost és az adai önkormányzat között az előző polgármester által aláírt szerződés szerint a kivitelezésre 280 napos határidő volt megszabva. Ezt a határidőt az Intermost már régen túllépte. A határidőcsúszás továbbra is tart, mert a híd még mindig nincs befejezve. A csődbe jutott vállalat rendelkezik csődmasszával, illetve nekik is vannak követeléseik és tartozásaik mások irányában. Az a célunk, hogy vagy a csődtömegből, vagy azokból a követeléseikből, amelyeket a csődeljárás során megfizettetnek, valamilyen módon részesüljünk. A másik lehetőség, hogy rákényszerítsük a kivitelező céget, hogy javítsa meg azt, amit rosszul csinált, illetve teljes egészében fejezze be a munkálatokat a hídon. Az adai önkormányzat ezekben az ügyekben feljelentést tett a bíróságon, amely egyelőre nem tűzött ki tárgyalást. Volt egy másik tárgyalás, amely során az Intermost 180 millió dinár követelést fogalmazott meg az adai önkormányzattal szemben. A projektum 1 milliárd 150 millió dinárba került. Ebből majdnem 1 milliárd dinár ki lett fizetve a cégnek, amely a két összeg közötti különbséget magának követeli. A cég azonban nem nyerhet pert, hiszen még be sem fejezte a munkát, amiért a munkadíjat követeli. Az önkormányzatnak így nincs mitől félnie. Tételezzük föl, hogy a cég megnyeri a pert, abban az esetben sem az önkormányzat, hanem a Tartományi Nagyberuházási Alap fizet. Ada községnek ettől a rendkívüli tehertől nem kell tartania. Az önkormányzat számára viszont nagyon fontos, hogy kontraperben bebizonyítsa a saját igazát. Eszerint a cég nem végezte el azokat a munkálatokat, amiért a munkadíjat követeli. Továbbá a szerződés leszögezi, hogy a határidőcsúszás miatt a céget mekkora büntetés sújtja. A bíróságon múlik ennek az összegnek a megállapítása. Gyakorlatilag a két per eredménye fogja meghatározni, hogy a felek közül ki és mennyivel tartozik a másiknak. Azt sem zárjuk ki, hogy a végén nagyobb lesz az adai önkormányzat követelése, mint a cég által meghatározott összeg – nyilatkozta Bilicki Zoltán.