2024. augusztus 2., péntek

Ötszáz új magyar nyelvű könyv

Az adai Szarvas Gábor Könyvtár állománya anyaországi és hazai támogatásból gyarapodott – Az intézmény nyári programokat tart a gyerekeknek

Az idei esztendőben az adai Szarvas Gábor Könyvtár több forrásból gyarapította a magyar és szerb nyelvű könyvállományát. Ezek a szerbiai művelődési minisztérium, a Márai-program, a Pro Hungaris Alapítvány és a Tartományi Művelődési Titkárság támogatása, valamint a könyvtár saját forrásai.

Csonka Áron megbízott igazgató közölte, hogy az intézmény 65 000 magyar és szerb nyelvű könyvvel rendelkezik, amelyek fele-fele arányban oszlanak meg.

A szerbiai művelődési minisztériumtól ebben az évben 915 szerb és 90 magyar nyelvű könyvet kaptunk, amelyeket a felkínált listáról választhattunk ki. A minisztériumtól minden évben körülbelül ezer könyvet kapunk, de főként csak szerb nyelvűeket – nyilatkozta Csonka Áron. – Az utóbbi időben így megnőtt a szerb nyelvű könyvek aránya, mert nem tudtunk ugyanannyi magyar könyvet beszerezni. Ezért jelenleg fele-fele arányban találhatók magyar és szerb nyelvű könyvek az állományban. Ez nem felel meg annak az aránynak, amelyet a kultúráról és a könyvtári tevékenységről szóló törvény megszab, miszerint a könyvállománynak követnie kell az adott település nemzetiségi arányait. Ada község lakosságának ugyanis körülbelül 80 százaléka magyar nemzetiségű. A jelenlegi állapoton igyekszünk változtatni, és a rendelkezésre álló összegből is nagyobbrészt magyar nyelvű könyveket vásárolunk, és megpróbáljuk fenntartani ezt az arányt. Nagy problémát okoz a művelődési minisztérium magatartása, amely csak a legnagyobb belgrádi kiadóktól vásárol könyveket. A kisebbségi könyvkiadóktól, köztük a magyaroktól, szinte semmit. Rendszeresen részt veszünk a magyarországi Márai-programban is, amely révén az idén 196 könyv és 2 CD érkezett a könyvtárba. A felnőtt olvasótábor számára 124 könyvet választottunk, ebből 69 szépirodalmi mű, 55 szakkönyv. A gyerekeknek 74 könyvet tudtunk rendelni, ebből 28 szakkönyv és 46 szépirodalmi alkotás. A könyvválasztásnál igyekeztünk a korosztályok igényeinek megfelelni a legkisebbektől az idősekig. Az idén az adai Műszaki Iskola diákkönyvtárával közösen sikeresen szerepeltünk az anyaországi Pro Hungaris Alapítvány pályázatán, amely révén 246 új könyvet sikerült beszerezni, köztük szépirodalmi műveket és szakkönyveket. Ebből körülbelül 200 kiadvány maradt a könyvtárban. Sikeresen pályáztunk a Tartományi Művelődési Titkárságnál is, amely 70 000 dináros támogatást ítélt meg. Ebből az összegből a gyermek- és felnőttrészlegnek vásároltunk 69 magyar nyelvű könyvet. Az idén azzal is dicsekedhetünk, hogy Ada község költségvetésében sikerült több pénz biztosítani könyvvásárlásra, mint a korábbi években, amikor ez 150 000 dinár volt. Az önkormányzat az idei költségvetésből 300 000 dinárt biztosít könyvvásárlásra, a könyvtár pedig 100 000 dinárt próbál előteremteni. Ebből az összegből folyamatosan vásárolunk új könyveket. Habár a Matica Srpska Könyvtár normatívája szerint egy akkora községnek, minta Ada, évente 1,5 millió dinárt kellene fordítania könyvvásárlásra a közkönyvtár számára. Sajnos a gazdasági helyzet és az önkormányzat anyagi lehetőségei ezt nem engedik – közölte a könyvtárigazgató.

Adán már évek óta nagy hangsúly fektetnek a gyermekkönyvtár állományának bővítésére. A gyermekkönyvtárban folyamatosan különféle foglalkozásokat is tartanak, és nincs tagsági díj az olvasóknak. Csonka Áron megjegyezte, hogy évente 300 gyermek fordul meg a könyvtárban, főleg óvodások és kisiskolások, de néha a középiskolások is betérnek.

A gyermekkönyvtár ettől a héttől már a nyári nyitva tartás szerint működik, vagyis 8 és 13 óra között lehet könyvet kölcsönözni. Júliusban és augusztusban minden hétköznap délelőtt lesz foglalkozás a könyvtárban, ahol programok széles választéka fogadja az óvodás és az alsós korosztályt. Újraindítjuk a tavaly nagy népszerűségnek örvendő magyar, szerb, angol és német nyelvórákat. A nyári szünetben is folytatódnak azok a foglalkozások, amelyek év közben is várták a gyerekeket, így a mesés foglalkozások, a kézművesműhelyek, a közösségi foglalkozások és a kvíz. Elindítottuk a drámapedagógiai foglalkozást, ami minden pénteken 10 órától várja a gyerekeket – nyilatkozta Csonka Áron.