2024. augusztus 2., péntek

Énekkel, tánccal és tűzugrással ünnepeltek

Az adai Aranykapu Művelődési Egyesület Szent Iván estéjén megtartotta évadzáró műsorát

Keresztelő Szent János napja, vagyis a népi hagyomány szerint Szent Iván napja a nyári napforduló ünnepe, a szertartásos tűzgyújtás és tűzugrás, a megtisztulás egyik jeles napja. Az Aranykapu Művelődési Egyesület minden évben ezen a napon rendezi meg a Szent Iván-éji tűzugrással egybekötött évadzáró műsorát, amelyet hétfő este tizenhatodik alkalommal tartottak meg Adán a lóversenypályán. A rendezvényt Boldizsár Kornél vezetésével a helyi lovas íjászok bemutatója nyitotta meg. Majd következett az évadzáró műsor, amelyen az Aranykapu tagjai a legkisebbektől a legidősebbekig felléptek, és bemutatták a közönségnek mindazt, amit az elmúlt időszakban elsajátítottak a népzenéből és a néptáncból.
A műsor elején a közönséget Urbán Mónika adai polgármester- helyettes köszöntötte, Sóti Éva, az Aranykapu művészeti vezetője pedig megköszönte a támogatóknak, köztük a szülőknek az adományokat, majd ajándékot nyújtott át az egyesületben működő önkénteseknek és oktatóknak: Virág Mihály kosárfonónak, Istenes Irénnek a töknap megszervezéséért, Halápi Gábor citeraoktatónak, Lepár Krisztina népdaloktatónak, Sóti Zsuzsanna népdal- és néptáncoktatónak, Jaramazov Klementinának a népviselet készítéséért és a néptáncoktatásért, valamint Resócki Roland koreográfusnak a munkájáért.
A Szent Iván-éji műsoron a csűrben először egy csokornyi énekes mutatkozott be, akik már megmérettették magukat az idei Durindó népzenei szemlén, valamint a Szólj, síp, szólj! népzenei vetélkedőn, ahonnan kiváló eredményekkel, egy arany, két ezüst és három bronz oklevéllel tértek haza. Szólistaként fellépett Lepár Krisztina, Jepurszki Dorina, Lepár Emese és Kiss Boglárka, illetve a Lajkó Edina és Jepurszki Dorina énekkettős mutatkozott be. Végezetül fellépett a Pántlika leánykórus és a Rokolya népdalkórus. Őket a fiatal muzsikusok követték, akik az Aranycitera és a Szólj, síp, szólj! népzenei vetélkedőn is részt vettek, ahonnan egy arany, három ezüst és egy bronz oklevéllel tértek haza. A muzsikusok bemutatkozását Kis Kővágó Patrik kezdte hegedűszólójával, majd a Bognár Ivett és Lepár Emese citerakettőst és a Pengető citerazenekart hallhatta a közönség, illetve Halápi Gábor játszott dél-alföldi dallamokat Lepár Krisztina énekes kíséretében. A műsor tánc- és gyermekjáték-összeállítással zárult, amelyet a Pöttöm és a Kopogtató néptánccsoport vitt színpadra a Juhász zenekar kíséretében. A műsort Resócki Roland, Jaramazov Klementina és Sóti Zsuzsanna készítette. A tűzugrás után a csűrben táncházat is tartottak a Juhász zenekar közreműködésével.