2024. szeptember 6., péntek

Együttműködés és motiváció

Közös szakmai programot valósít meg a kishegyesi és egy budapesti iskola

A kishegyesi Ady Endre Kísérleti Általános Iskola és a zuglói Herman Ottó Általános Iskola közti együttműködés nyolc éve jött létre. Azóta folyamatosan tartják a kapcsolatot, s az idei évben folytatódott a tavaly megkezdett közös szakmai programjuk.

Tószegi Attila, a Herman Ottó Általános Iskola igazgatója arról számolt be lapunknak, hogy a két iskola közti kapcsolat a Határtalanul programmal kezdődött, de ma már komolyabb szakmai együttműködés valósul meg.

– Hosszú éves kapcsolatot ápolunk a kishegyesi iskolával, aminek az első szakaszában a Határtalanul program keretében a tanulóink ismerkedtek meg egymással. Tavaly óta bővült ez a kapcsolatrendszer, mert úgy ítéltük meg, hogy nekünk tanároknak is közelebb kell kerülni egymáshoz, és elkezdtünk közös szakmai programokban gondolkozni. Tavaly mi láttuk vendégül a kishegyesi tanárok egy csoportját, két napos szakmai műhelymunka keretében. Az első nap szakmai beszélgetéseket tartottunk, amit óralátogatások és az órák megbeszélése követett. Ez annyira jól bevált, hogy most Kishegyesen ugyanezt a forgatókönyvet folytattuk. A szakmai beszélgetés során a gyermekvédelemről és fejlesztési lehetőségekről beszélgettünk. Három óralátogatáson vettünk részt, és örömmel tapasztaltuk, hogy az itteni kollégák azt a LÜK-készletet használják, amit a tavalyi év során tőlünk ajándékba kaptak. Egy másik foglalkozás során pedig a tőlünk kapott projektorral dolgoztak – mondta el Tószegi, majd arról is szólt, hogy a látogatás során felvetődött egy közös LÜK verseny szervezésének ötlete is.

A kishegyesi és a zuglói iskola közti együttműködés még nagyon a kezdetén van, és sok lehetőség van a kapcsolatok elmélyítésére, véli Hajvert Ákos, az Ady Endre Kísérleti Általános Iskola igazgatója. Meglátása szerint a kapcsolat nagyon jó hatással van a kishegyesi iskola tanáraira.

– A kishegyesi iskolának ez az együttműködés egy nagyon erős motivációs tényező. Szerbiában egyfajta oktatási rendszer, oktatási modell létezik, ezért az, hogy kitekinthettünk, és a kitekintés során betekintést nyerhettünk egy európai intézmény működésébe, nagyon erős motivációs tényező számunkra. A tavalyi évben 15-en pillanthattunk bele a Herman Ottó Általános Iskola mindennapjaiba, majd szakmailag és emberileg is feltöltődve jöttünk haza. Azt gondolom, hogy ez a feltöltöttség és ez az érzés nagyon sokáig kitartott. Nagyon fontos volt számunkra, hogy ezt az együttműködést tovább tudjuk építeni. Ez egyrészt a kishegyesi helyi közösségnek köszönhető, mert támogatták ezeket a szakmai napokat, másrészről az iskola tanárainak, mert van rá igény, hogy barátkozzanak és szakmailag tapasztalatot cseréljenek egymással. Úgy érzem, hogy itt elindult egy nagyon intenzív kapcsolat a két iskola életében, aminek még nagyon az elején vagyunk. Még nagyon sok mindent tudunk tovább építeni együtt – nyilatkozta az igazgató.