2024. július 19., péntek

Legfeljebb két kutyát tarthatunk

Szabadka központjában és Palicson is korlátozzák, illetve megtiltják az állattenyésztést – Az állattetemeket nem földelhetjük el, de még nincs megoldás azok elégetésére

A szabadkai önkormányzat mezőgazdasággal megbízott szolgálata a napokban közvitára bocsátotta a háziállatok tartására és védelmére kidolgozott határozatot, amiben a Szabadka–Palics 2020 fő szabályozási tervéhez igazodva szabályozta a házi kedvencek, az egzotikus állatok, illetve a haszonállatok tartását.

A határozat számos újdonságot tartalmaz, övezetenként szabja meg, hogy hány haszonállatot tarthatnak a polgárok, illetve szabályozza azt is, hogy egy-egy háztartásban hány kutyát, illetve macskát tarthatunk.

– A Szabadka–Palics szabályozási tervhez igazodva Szabadkán, illetve Palicson övezetek megjelölésével határozat korlátozza, illetve teljesen megtiltja az állattenyésztést. Vagyis a polgároknak vagy be kell szüntetniük, illetve csökkenteniük kell ezt a tevékenységüket a piros és narancssárga övezetekben, vagy ki kell költöztetniük azt. Természetesen a rendelkezésünkre áll egy átmeneti időszak, amely során a polgárok alkalmazkodhatnak a szabályozáshoz. A Szabadkához tartozó környező települések viszont nincsenek övezetekre osztva, de itt is pontosan meghatározták, hogy hány patás, páros ujjú patás állatot, baromfit és nyulat tarthatnak a polgárok – magyarázta Mirko Ostrogonac, az önkormányzat mezőgazdasággal megbízott szolgálatának vezetője.

A határozat alapján 20 patás, 100 páros ujjú patás, 350 baromfit és 350 nyulat tarthatnak a zöld övezetben, vagyis faluhelyen is a polgárok. A közvitán jelen levő mezőgazdasági egyesület képviselői a határozat e cikkelyének hiányosságaira igyekeztek rámutatni, ugyanis, mint azt kiemelték, Csantavéren, Györgyénben és más falvakban is számos háztartás rendelkezik bejegyzett gazdasággal és aktív állattenyésztést folytatnak, ahol, főként azoknál, akik tejtermeléssel foglalkoznak, gyakran több, mint 20 patás állat is található.

Az állattetemek ügye a másik kérdéses pont, amire felhívták a jelenlevő képviselők a figyelmet, ugyanis a városi határozat szerint a polgárok nem földelhetik el az állattetemeket, hanem azokat az arra kijelölt helyre kell vinni, ahol elégetik őket. Ezt a kérdést azonban még nem sikerült rendezni Szabadkán. Mint arra Mirko Ostrogonac rámutatott, mindenekelőtt állattetem-begyűjtő állomást kellene létrehozni, majd felvenni a kapcsolatot a zombori állattemetővel, ahol szakszerű módon gondot viselnének a tetemekről.

A városi határozat, ami hamarosan a városi képviselő-testület elé kerül elfogadásra, meghatározza a kutyák és macskák számát is egy-egy háztartásban. Vagyis egy lakásban egy mácskát, vagy egy kutyát tarthatnak a polgárok. Amennyiben két macskát, vagy két kutyát szeretne valaki, a tömbház többi lakójának belegyezésére van szükség. A kertes házakban két kutya és két macska tartása megengedett. Pitbull terrier kutyák tartását pedig tiltja a határozat a város egész területén.

Egyik kitétel, hogy a sétáltatás során a kutyáknak szájkosarat kell hordaniuk és a gazdáik csak a sétáltatásra kijelölt helyen sétáltathatják házi kedvenceiket. Ezeket a helyeket még nem jelölték ki, de mint arra Milan Radak, a mezőgazdasági szolgált munkatársa rámutatott, a javaslatot külön terjesztik majd a képviselő-testület elé. A közterületeket pedig tisztán kell tartani. A városi határozat nem csak a korlátozásokat, de a büntetéseket is megszabta.

Ha nem tartják magukat a szabályzathoz – a polgároknak 2500-tól 75 ezer dináros büntetést, míg a jogi személyeknek 5000-től 250 ezer dináros büntetést is kiszabhatnak. A határozat betartását a kommunális felügyelők, illetve megalakulása után a kommunális rendőrség végzi majd.

– Volt arra példa, hogy a város központjától nem messze az egyik háztartásban 1000 baromfit tartott az illető. Most ezt a számot a narancssárga övezetben 150-re korlátoztuk – emelte ki Mirko Ostrogonac. Rámutatott, hogy véleménye szerint a szabályzat javaslata még június folyamán a képviselő-testület elé kerül, így a döntés után 8 nappal már érvénybe is léphet. A polgárok számára 3 hónapot hagynak jóvá, hogy eleget tegyenek a rendelkezéseknek.

Az állatok tartását szabályzó határozat az egzotikus és díszállatok tartását, számát és helyét is korlátozza.

– A javaslat összeállításában mi is részt vettünk. A kisállattenyésztők számára nagyon szigorú volt a korábbi megfogalmazás, ugyanis a városközpontot és Palicsot is piros övezetként jelölték meg, vagyis tiltották a kisállattenyésztést. Javaslatainkkal sikerült egy kicsit enyhíteni ezen a határozaton. Vagyis a kisállattenyésztők hobbi szinten tarthatnak kisállatokat ezekben az övezetekben is – hallottuk Pásztor Jánostól, a szabadkai Kisállattenyésztők Egyesületének elnökétől.