2024. július 19., péntek

Heroinból és marihuánából van a legtöbb

A kábítószer-élvezők pontos számát nem ismerik, de Vajdaságban 10 ezer függőről tudnak

Minden gyógyszer kábítószer lehet, amennyiben többet fogyasztunk belőle, illetve nem az orvos utasításának megfelelően vesszük be. Ugyanakkor az orvosságok mindenki számára hozzáférhetőek, különösen azok, amelyek függőséget okozhatnak.

A kábítószer-ellenes nemzetközi napról Szabadkán pénteken 10 és délután 1 óra között a város főterén emlékeznek meg, amikor számos szervezet tanácsokkal és tájékoztatással igyekszik majd felhívni a polgárok, a fiatalok és kevésbé fiatalok figyelmét a kábítószer-használat veszélyeire. Szerbiában a legutóbbi adatok szerint 70–100 ezer, ebből csak Belgrádban 20 ezer kábítószer-élvező, Vajdaságban pedig 10 ezer kábítószer-élvező él. Ugyanakkor a szakemberek szerint a pontos számot nem lehet megállapítani, hiszen bár néhányukról számot tartanak, vannak, akikről nem is tudnak.

– A kábítószer nemcsak egészségügyi problémákat okoz, hanem szociális következményekkel is jár, hiszen kihat az egyén munkahelyére, a családjára, a társasági életére, vagyis az egész társadalomra – tudtuk meg dr. Zorica V. Dragaš, a szabadkai Közegészségügyi Intézet munkatársától, majd hozzátette: – Egyre gyakrabban kapcsolódik közlekedési baleset is a kábítószer-élvezethez, illetve a pszichoaktív szerekhez (dohány és alkohol), amelyek amellett, hogy anyagi kárral járnak, sok esetben ideiglenes vagy tartós mozgásképtelenséggel járnak, esetleg fiatal életet követelnek – mondta. Rámutatott: a fiatalkorú bűnözés hátterében legtöbbször a kábítószer áll.

Nebojša Tot, a szabadkai rendőrség képviselője kiemelte: ebben a nehéz gazdasági helyzetben egyre többen foglalkoznak kábítószer árusításával, hiszen rövid idő alatt jelentős mennyiségű pénzhez juthatnak. Szabadkán a legelérhetőbb kábítószer a heroin és a marihuána, és viszonylag olcsón hozzájuk lehet jutni. A heroin Törökországból érkezik, míg a marihuánát meg tudják termeszteni ezeken a területeken.

Sok esetben a kábítószer egyik eleme gyógyszer, fájdalomcsillapító, szteroid, vagy éppen energiaital, amit mindenki fogyaszthat, mindenki számára hozzáférhető. Jelena Blažentől, a gyógyszertár képviselőjétől megtudtuk, hogy a fájdalomcsillapítók, az altatók, az antidepresszánsok és az anti-Parkinson szerek azok, amelyeket kábítószerként is használnak. A patikusnő szerint ők úgy tudnak küzdeni a visszaélések ellen, hogy ezeket a gyógyszereket csak receptre adják ki.

Dr. Snežana Šušljik, a Szabadkai Közkórház pszichiátere elmondta, hogy amikor a függőségben szenvedő személy hozzájuk kerül, betegségről lehet beszélni, hiszen már több éve fogyaszt kábítószert. A tavaly meghozott nemzeti stratégiának megfelelően történik a kezelés. Mint rámutatott, a beteg fizikai krízise szorul kórházi segítségre, de a későbbiekben is figyelemmel kísérik az állapotát, illetve azokba a közösségekbe utalják, ahol a szenvedélybetegek leszoktatásával foglalkoznak.

Egyik ilyen közösség a Hosana. Igor Tot Horgoši, a közösség vezetője kiemelte, hogy náluk a vallás segítségével próbálnak kigyógyulni a függőségből, továbbá munkaterápiát folytatnak. A gyógyulás folyamata 3 évig tart, de ez elhúzódhat tovább is, személytől függően. A közösségbe való visszailleszkedés pedig lépésről lépésre történik. A Hosana közösség ebben az évben ünnepli működésének harmadik évfordulóját. Három fiatal férfi fejezi be az idén a programot.

Joó Horti Lívia, az Exspecto Mentálhigiénié Alapítvány képviselője rámutatott: Szabadka az egyik olyan település, ahol széleskörűen több szervezet, egyesület foglalkozik a kábítószer-problémákkal. A város főterén bemutatkozik a Holdsugár Klub is. Kiss Dezső, a szervezet elnöke rámutatott, hogy ma már 8 klubot működtetnek, ahol a fiatalok sportolhatnak. A klubok számának növelését tervezik Szabadkán kívül is, hiszen éppen a nyolcadikosokat, vagyis azt a korosztályt veszélyezteti a leginkább a drog, amely igénybe veszi a klub szolgáltatásait. Mellettük a Szabadkai Egészségházak külön programmal igyekszik felhívni az általános iskola hetedik osztályos diákjainak figyelmét a kábítószer-fogyasztás következményeire, ugyanakkor a Caritas a fiatalabb korosztállyal, a hatodikosokkal műhelymunkákon keresztül dolgozza fel ezt a problematikát.

A szabadkai Vöröskereszt aktivistái pénteken részt vesznek a főtéri programban is, valamint a szervezet épületében szombaton a fiatalokkal és a belügyi szervekkel közös programot szerveznek, tudtuk meg Sebők Zsolttól, a szervezet szakmunkatársától.