2024. július 19., péntek

Megdrágul a busz

Karantént alakítanak ki Szabadkán az állatoknak

Mától mintegy 6 százalékkal megdrágul a busz. Vagyis a városi járatokon egy irányban 50 dinárt kell fizetni, az egy menetirányra vonatkozó diákjegy 1296,62 dinárba kerül, míg a polgárok 194,75 dinárért válthatják ki havi bérletüket. A 6–10 éves gyerekeknek, a rokkantaknak, valamint a 70 évnél idősebb nyugdíjasoknak ezután 25 dinárt kell fizetniük. Többek között erről is szavazott tegnapi ülésén a Városi Tanács.

Napirenden szerepelt a kisebb montázsépületek, trafikok elhelyezésének kérdése is. Mint az az ülésen elhangzott, kibővítették az eddig érvényben levő határozatot, vagyis pontosan definiálták a trafikok területét, elhelyezésének helyét, illetve számát. Mint megtudtuk, összesen 151 trafikot irányoztak elő a város, illetve a környező helyi közösségek területén. Ma 107 trafik működik, és 44 elhelyezését tervezik. Mint arra Petar Andrić, a Városrendezési Intézet munkatársa rámutatott, meghatározták a trafikok kinézetét is, így úgynevezett stilizált trafikokat helyeznek el, másként néz majd ki a város központjában, és másként Palicson a szabad strandon. Illetve egy harmadik fajtát képzeltek el Palics központjába is.

A Városi Tanács felmentette a Szabadkai Rádió, valamint a Vízművek igazgatóbizottságát, és egy ideiglenes bizottságot nevezett ki. Illetve szavaztak arról is, hogy a kormány kezdeményezésére a szabadkai önkormányzat lemond a magánosítás folyamatában levő, illetve átszervezés alatt levő vállalatok tavalyi adósságára számolt kamatról. Így összesen 8,6 millió dinárról mond le a Yumco, a Boreli, a Bratstvo, és a Sloboda Aparati vállalat javára.

Módosítottak a városi fészekrakó alapjának feltételein is, miszerint eddig azok a házaspárok pályázhattak erre a hitelre, akiknél az egyik fél legalább 5 éve rendelkezik szabadkai lakhellyel. Ezt a feltételt enyhítették, ezután a pályázóknak legalább 3 éve bejegyzett szabadkai lakhelyüknek kell lennie.

Az állatok számára karantént fognak kiépíteni Szabadkán, ahol az állatok egészségügyi állapotát, oltását, illetve gyógyítását fogják végezni. Ez iránt a karantén iránt érdeklődnek a környező községek is, így a karantén kihasználtsága feltételezhetően nagyobb lesz majd. Az objektumot a városi költségvetésből elkülönített pénzből alakítják ki. Működését pedig az állatok gondozásából befolyt pénzből finanszírozzák, amit a tulajdonosok fizetnek majd.

Az állatok tartásáról szóló rendelet ezúttal nem szerepelt a Városi Tanács napirendjén. Mint Mirko Ostrogonactól, az önkormányzat mezőgazdasággal megbízott osztályának vezetőjétől megtudtuk, a polgárok és mezőgazdasági egyesületek kezdeményezésére a rendelet további kidolgozásán dolgoznak.