2024. július 17., szerda

Vízgyár Királyhalmán

A kísérleti berendezést akár tartósan is üzembe helyezhetik

Szerelik össze a vízgyárat (Fotó: www.subotica.info)

A nyers víz biológiai úton való feldolgozására alkalmas berendezés épül Királyhalmán, egyelőre kísérleti jelleggel, és ha a víz minőségéről kapott adatok kielégítőek lesznek, a helyi vízgyárat tartósan is üzembe helyezik, s a későbbiekben Ludas és Hajdújárás vízellátását is ezen a berendezésen keresztül oldják meg.

A Vízművek és Csatornázási Közvállalat mintegy másfél évvel ezelőtt indította el az Adart nevet viselő kísérleti projektumát, ahol a technológiának köszönhetően lehetőség van a nyers víz vegyi anyagok felhasználása nélkül, tisztán biológiai feldolgozására, melynek során a szűrőberendezések segítségével és abszorpció útján eltávolítják a vízből az arzént, a vasat és az ammóniát. Tekintve, hogy a kísérleti projektum eredményei ígéretesek voltak, ezért úgy döntöttek, hogy a mindennapokban is alkalmazni fogják.

– A berendezést azért éppen Királyhalmán építjük meg, mert itt az arzén koncentrációja hússzor nagyobb a megengedettnél. Vajdaság területén a mélyebb rétegekből nyerjük a nyers vizet, mely bár így védett a felszíni szennyeződésektől, de a káros anyagok koncentrációja is nagyobb. Ez a probléma egyaránt érinti Magyarország, Horvátország és Románia egyes régióit is, sőt Hollandiát is, ahol már úgyszintén régóta foglalkoznak a probléma megoldásával. A víz biológiai feldolgozásának technológiáját a holland Vitens vállalat is alkalmazza, és mivel szorosan együttműködünk velük, ennek az új kísérleti berendezésnek a megépítéséhez is támogatást nyújtottak – tudtuk meg Snežana Pejčićtől, a Vízművek igazgatónőjétől.

Kiemelte, arra számítanak, hogy az új berendezés beváltja a hozzá fűzött reményeket, és akkor működése állandó jellegű lesz, továbbá

tekintve, hogy nagyobb kapacitással rendelkezik, a jövőben az itt feldolgozott vízzel látják el a ludasiakat és hajdújárásiakat is. A berendezéshez egy iszapvonal is tartozik majd, s a vasat tartalmazó iszapot majd a szennyvíztisztón használják fel újra, az arzént pedig a szűrőknek köszönhetően semlegesítik, s így az gond nélkül tárolható a hulladéklerakón.

Mint azt Csengeri Attila tartományi egészségügyi titkár hozzátette, az arzén rákkeltő anyag, azért is olyan fontos azt eltávolítani a vízből.

– A magas arzén-, vas-és ammóniatartalom miatt a titkárság egészségügyi felügyelősége Vajdaságban több mint tíz helyen kénytelen volt elzárni a vezetékeket, illetve megtiltani a vízfogyasztást. A polgárokról való gondoskodás egyik jó példája egy ilyen vízgyár megnyitása, hiszen olyan technológiáról beszélünk, melynek köszönhetően ezeket a káros anyagokat biológiai úton szűrik ki a vízből, és a fogyasztókhoz tiszta ivóvíz jut el – mondta Csengeri.

A kísérleti projektum értéke 370 ezer euró, melyet a holland fél 190 ezer euróval támogat, a Vízművek pedig 180 ezer euróval járul hozzá. A tervek szerint a berendezést május folyamán már beindítják, és az év végén akár a végleges üzembe helyezéséről is dönthetnek.