2024. július 17., szerda

Biztonság negyven dinárért

Az ócskapiacon hétvégenként megőrzőben hagyhatjuk kerékpárjainkat

Nem kell többé aggódnunk kerékpárunk biztonságáért, amíg az ócskapiacon vásárolgatunk, hiszen néhány hete kerékpármegőrző működik a piac területén. Hétvégenként negyven dinárért vigyáznak a biciklikre, de például a motorunkat, babakocsit vagy nagyobb csomagjainkat is ott hagyhatjuk megőrzésre. Ezért a pénzért pedig nyugalmat és biztonságot kapunk, hiszen kerékpárunk biztosan ott vár majd minket, ahol hagytuk.

A kerékpárlopásokkal szemben igen nehéz védekezni, hiszen ma már szinte nincs olyan zár vagy lakat, ami visszatartaná a tolvajokat, s bizony sok bicikli eltűnik a piacok környékéről, hiszen őrizetlenül maradnak. A kis vállalkozás ötletét éppen a Danilović családtól ellopott kerékpárok adták, hiszen az idők folyamán több biciklijüket is meglovasították a tolvajok, amíg ők a piacon nézelődtek, vásároltak. Tekintve, hogy nem ők az egyetlenek, akik így jártak, szinte kínálta magát az ötlet, hogy kerékpármegőrzőt nyissanak, s az ötletet néhány hete meg is valósították.

– A testvérem születésnapjára kapott egy biciklit, és egy komolyabb zárat is vettünk hozzá. Édesanyámmal kijöttek a piacra, összezárták a két kerékpárt, de mire fél óra múlva visszamentek értük, már mindkettőt ellopták. Egy hónap múlva megismétlődött a dolog, és még egy kerékpárt elloptak tőlünk a piacon. Feljelentést tettünk a rendőrségen, de azt mondták, nincs elég emberük, hogy a piacon járőrözzenek és felügyeljék a bicikliket, ezért arra gondoltunk, hogy jó lenne, ha valahol mégiscsak felügyelet alatt lehetne hagyni a kerékpárokat. Innen már csak egy lépés volt bejegyeztetni a vállalkozást, kibérelni egy kis területet és megkezdeni a munkát – mondja Danilović Aleksandar Živojin, a Danwill kerékpármegőrző fiatal tulajdonosa, aki édesapjával közösen vezeti a vállalkozást.

A kis cég a Trošarina területén, a bejáratnál működik, a kerítésen öles betűk hirdetik, hogy ott bicikliőrzést vállalnak. Az alig néhány négyzetméteren egyelőre két kerékpártartó áll, ahol péntektől vasárnapig nyolctól három óráig őrzik a kerékpárokat negyven dinárért. Ez nem óránkénti, hanem napi ár, vagyis negyven dinárt fizetünk a húszperces őrzésért is, de akkor is, ha órákra ott hagyjuk a biciklit. Ha az egész család kerékpárral érkezik, az is csak negyven dinárba kerül, attól függetlenül, hogy ez hány kerékpárt jelent. Tehát egy háromtagú család három kerékpár után is összesen negyven dinárt fizet, és az is, aki egyedül érkezik.

A rendszer igen egyszerű, számozás alapján működik. A kerékpár kap egy számot, a tulajdonosa pedig egy jegyet ugyanezzel a számmal. Ezzel a jeggyel lehet aztán kiváltani a biciklit. Arra is van lehetőség, hogy a tulajdonos meghagy egy kódot, amit felírnak a sorszáma mellé, s ha véletlenül elveszik a jegye, akkor a kód alapján tudja visszakapni a tulajdonát.

– Szerencsére az emberek többsége üdvözölte az ötletet, de hogy őszinte legyek, én arra számítottam, hogy sokkal nyitottabbak lesznek, és tömegesen igénybe veszik a szolgáltatást, de a kezdet kissé döcögős. Személy szerint én nagyon örültem volna, ha korábban létezett volna ilyesmi, s nyugodtan ott hagyhattuk volna a bicikliket. Ennek ellenére nem mindenkinek tetszik az ötlet, például néhányan nemtetszésüket fejezték ki, hogy nem zárhatják le a kerítésnek éppen annál a szakaszánál a biciklijüket, ahol a vállalkozás működik, és hogy most még ezért is fizetni kell. Persze nem kényszerítünk mi senkit, hogy nálunk hagyja a kerékpárját, de nagyon kellemetlen, amikor szidnak minket. Én remélem, hogy idővel azért beindul a dolog, hiszen idő kell hozzá, hogy az emberek tudomást szerezzenek rólunk, és itt hagyják kétkerekűiket.

Számításaik szerint ahhoz, hogy a terület bérleti díját és a költségeiket lefedjék, napi harminc kerékpár megőrzése szükséges, de jelenleg mindössze tíz-tizenöt kerékpárt hagynak megőrzésre, és eddig a vasárnapok voltak a legforgalmasabb napok, de ha az érdeklődés nagyobb lesz, mindenképpen megnövelik a kapacitásukat is.