2024. július 17., szerda

FATE – a hadseregtől a vállalkozásig

Szabadkán az egyes kaszárnyából egyetemi kampusz lenne a tanulmány szerint
Ha a meglévő objektumokat átalakítanák, az mintegy hétmillió euróba kerülne (Fotó: Molnár Edvárd) Az egykori kaszárnyák átalakítása, felújítása és új tartalmakkal való megtöltése a város fejlődése szempontjából igen nagy jelentőséggel bír. A most lezáruló FATE nevet viselő IPA-projektum keretében az egyes és kettes számú kaszárnyák rendeltetésének átalakításáról dolgoztak ki egy-egy tanulmányt, pontosabban elkészítették a Kosta Nađ, azaz az egyes számú kaszárnya átalakításának megvalósíthatósági tanulmányát, valamint a Petar Drapšin kaszárnya gazdálkodási tervét, mely a város tulajdonában van.

Branislav Malagurski, a SMER igazgatója elmondta, a projektum kidolgozásában tizenkilenc partner vett részt nyolc különböző országból, szerbiai részről a főpartner a SMER volt.

– A projektum lehetőséget teremtett, hogy a partnereinkkel kicseréljük tapasztalatainkat, majd ez alapján a Közgazdasági Kar kidolgozta a két dokumentumot, mely többek között magába foglalja azokat a gazdasági tartalmakat, melyekkel megtölthetők ezek az objektumok. A tervek eredményeiről természetesen az önkormányzatnak is beszámoltunk, és az a cél, hogy ezek idővel meg is valósuljanak.

Pero Tumbas, a Közgazdasági Kar professzora és a projektum koordinátora számolt be részletesebben az egyes számú kaszárnya átalakításának megvalósíthatósági tanulmányáról.

– A tervdokumentáció alapján két alternatíva állt előttünk. Az egyik szerint a kaszárnya alkalmas lenne arra, hogy egyetemi kampusszá alakítsuk át, a másik elképzelés szerint pedig kiállítások és vásárok megrendezésére szolgáló objektumot alakítanánk ki, de mivel a vásárok száma olyan kicsi, hogy ez nem hozna hasznot, ezért a kampusz fenntarthatóbbnak tűnt, s ez alapján dolgoztuk ki a tanulmányt – mondta Pero Tumbas.

Az elképzelés szerint a kaszárnya három rendeltetésnek tenne eleget, mégpedig a képzés, a hallgatók és professzorok mobilitása, valamint a kutatás-fejlesztés. Így különféle tanfolyamokat, képzéseket szerveznének, lehetőség lenne az egyetemi gyakorlatra, továbbá a vajdasági szintű Újvidéki Egyetem mellett Szabadkán megvan minden feltétel ahhoz, hogy a másik központja legyen az egyetemi aktivitásoknak, s így a különféle képzések megszervezésével ide vonzanák a hallgatókat és tanárokat, vagyis növekedne a mobilitás. A kutatás és fejlesztés keretében pedig a különféle inkubátorok, klaszterek, szakegyesületek kapnának helyet, illetve konferenciák, összejövetelek, szemináriumok megtartására is alkalmas lenne a mai kaszárnya.

Egy pénzügyi terv is készült a megvalósíthatósági tanulmány mellé, eszerint, ha a meglévő objektumokat átalakítanák, az mintegy hétmillió euróba kerülne, ha pedig lebontanák és újra építenék, az tizenkétmillió eurót igényelne. Ha az átalakítás mellett döntenek, akkor a számítások szerint nagyjából öt éven belül megtérülne a befektetés összege.